Kannattaa varoa

kannattaa varoa.

Metsänomistajat käyttävät metsissään vesakon torjuntaaineita joiden varoaika on jopa kaksi vuotta! Usein käy niin että kun omaan metsään käytetään vesakon torjunta aineita niin varoituslaput ja kielto merkinnät jää tekemätä tai ne laitetaan jopa kuukauden parinkin päästä! Tällöin saattaa marjanpoimijat käydä putsaamassa myrkytetyn metsän marjoista! Siksi kannattaakin aina kysyä metsänomistajalta lupa .

5

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noukkija

      Buahhahhaa mitä pelottelua. Kaupunkilainekin näkee parissa päivässä mikä on myrkytetty ja ennen sitä haistaa! Ei pelkoa! Siinä ei sen parin vuoden aikana marja kasva.

    • kartsa 64

      tai metsäneläin pissinyt marjoille vielä pahempi jos ihminen. tai karhu tulee vastaan tai sus tai oksa putoo päähän. pysytään vaan kotona

    • kjlö

      ...tai punkki menee onkaloon...

      • PUNKKIpuu

        höh jos peppuun


    • T.Akapajula

      Saattaisin uskoa, jos alustus olisi päivätty 30 vuotta aikaisemmaksi ja metsän omistaja on Suomen valtion Metsähallitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      31
      8002
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      143
      4853
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      77
      4713
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3642
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      80
      3388
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      45
      3220
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2794
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      31
      2517
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2503
    Aihe