Elikkä puolivuotta vanha kannettavani kastui, kaatui päälle n. puoli kupillista kahvia, ja emolevy meni mäsäksi. Ei tietenkään mene ostoliikkeen takuuseen, kun itse aiheutin vahingon, mutta paljonkohan vakuutusyhtiöni korvais tästä, kun Ifin laajin kotivakuutus mulla.
Koneen arvo puoli vuotta sitten oli n. 650e. Mulla omavastuu 150e.
Korjausliikkeestä sain tuomioksi korjauskelvottoman. Lausunnolla. Pitäs varmaan viedä ifille.
Koneen arvo puoli vuotta sitten oli n. 650e. Mulla omavastuu 150e.
Korjausliikkeestä sain tuomioksi korjauskelvottoman. Lausunnolla. Pitäs varmaan viedä ifille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tee vahinkoilmoitus niin saat aika nopeasti tietää mitä korvaus on. Tuskin tarvii viedä sitä konetta sinne. Suojeluohjevähennys varmaan tulee tuosta kahvikuppijutusta.
Kumpa jäis tää suojeluohje vähennys siihe 20%, eikä kasvais ainakaan sitä suuremmaksi. Ifille lähti nyt tuolta huoltofirmasta saatu raportti jossa huoltofirman laskun sisältämä arvo koko jutulle on 728e.
Ei korvausta valitettavasti, lue ehdot.
Mikä ehtokohta muka? Suojeluohjeen laiminlyöminen ei tarkoita etteikö suurinta osaa korvattaisi.
Luin ehdot, mutta puhelimessa käsittelijä sanoi, että vaikka nyt tää ehto on olemassa, niin ei voida kokonaan sivuuttaa vahinkoa sillä.