Aamupala

alottaja

Syöttekö aamupalaa? Miksi tai miks ette? Mitä syötte jos syötte?
Ite juon kahvin ja 2 lasia vettä koska jano ja ei vaan oo nälkä.

8

930

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ElämäOnIhanaa<3

      Syön kunnon annoksen puuroa normaalilla mehukeitolla (tai sitten pari leipää täytteineen) ja lisäksi syön hedelmän ja saatan juoda vielä lasin maitoa :) haluan parantua ja olla taas normaalipainonen oma itseni enkä tämä ruma sairauden aiheuttama luuranko, syön koska tartten ruokaa ja ruoka on tällä hetkellä mun lääkettä.

    • ewwsssiii

      Tottakai syön, enhän mä muuten sais itteeni kuntoon!! mä syön yleensä jogurttia myslillä, ruisleivän ja hedelmän :)

    • Namannam

      Syön aamupala joka ikinen päivä! Aamupalana vaihtelevat jonkin verran päivästä toiseen, mutta kerron tässä joitakin tyypillisimpiä, mistä ainakin itse tykkään:

      reilu lautasellinen puuroa marjoja, kourallinen pähkinöitä ja hedelmä

      2 viipaletta runsaskuituista ruisleipää oivariinia kurkkusiivuja, kourallinen pähkinöitä ja hedelmä

      kulhollinen luomusoijajugurttia marjoja tai hedelmää pilkottuna kourallinen pähkinöitä vehnäleseitä =aamiaismössö

      Kaikkien aamupalojen kanssa juon sitten tietysti kupin hyvää teetä. Viikonloppuisin herkuttelen amerikkalaisilla pannukakuilla ja vaahterasiirapilla

    • 1012

      joo syönhän mää! (: vähä vaihtelee et mitä syön mut usein sellasia täysjyvämuroja luonnonjogurtilla sekaan jotain marjoja ja sit viel joku hedelmä esim. appelsiini! joskus syön ruisleipää täytteineen ja kaakaota :P ja aamupalan syön koska sil lähtee päivä käyntiin ja kroppa toimiin ja en anna anoreksian enää estää mua syömästä, mä paranen!

    • laihdu läski lapsi

      250 grammaa rasvatonta rahkaa, puolikas omena (joskus kokonainen jos on kova nälkä), kanelia rahkan ja omenapalojen joukkoon, ruokalusikallinen cashewpähkinöitä ja mustaa kahvia. Ja silti laihdun o.o

      Joskus ei huvita syödä rahkaa ja silloin syön kananmunia jossain muodossa. Tällä hetkellä tykkään syödä keitettyjä munia. Kohta varmaan kyllästyn niihin ja alan taas himoitsemaan munakasta.

    • En syö aamupalaa. Toisaalta ei oo mulle mikään uus juttu koska en oo ikinä edes halunnut syödä aamupalaa. Se on mun mielestä ihan kamalaa. Muutenkin kun aamulla väsyttää ja on kiire lähtee kotoota töihin niin emmä ehi edes tekeen voileipää itelleni.

    • anorektikko

      Aamupalani:
      -Kaurapuuro (1 dl kaurahiutaleita vesi)
      -raejuusto 0,5 dl
      -marjoja 1 dl

      # healthy

    • parempaan päin

      ateriasuunnitelmani mukainen aamupala ois tällainen:
      - lautasellinen puuroa
      - 2 palaa leipää
      - leiville 2tl rasvaa
      - 2-3 viipaletta juustoa tai leikkelettä tai kananmuna
      - 2dl jugurttia
      - 1dl marjoja

      mutta en ikinä jaksa tai halua syödä ihan noin paljon, vaikka aamiainen onkin ihana, ainoa ateria päivässä josta todella nautin. kiva saada päivä käyntiin rauhassa omalla ajalla, etenkin nyt lomalla. yleensä syön 2dl jugurttia ja pari ruokalusikallista mysliä, tai kulhollisen puuroa ja marjoja tai hedelmän. leipää en vieläkään oikein pysty syömään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      115
      6727
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      372
      6146
    3. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      45
      4468
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3875
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3627
    6. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      111
      2836
    7. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2524
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      26
      2356
    9. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1856
    10. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1654
    Aihe