Meillä on loppukatselmus tekemättä autotalliin. Loppukatselmus on tehty talon ja varastorakennukseen.
Jos teetämme pienimuotoisia (toivottavasti alle 1000e) sähkötöitä, ja ne koskevat kaikkia noita rakennuksia, pitääkö tietoja ilmoittaa verottajalle?
Entä, jos teetämme talon ympärillä kaivuutöitä (patolevyn korjaus), niin tarvitseeko siitä ilmoittaa tiedot?
Yksityinen henkilö työn tilaajana.
Rakentamisilmoitus - mistä töistä
5
397
Vastaukset
Hei ”RipsaK” ja kiitos kysymyksestäsi.
Kotitaloutena teette ilmoituksen kaikista rakennusluvan alaisista töistä. Tietoja ei tarvitse ilmoittaa, jos työ on edellyttänyt vain toimenpide- tai purkamisluvan. Rakennusluvanalaiset työt saattavat vaihdella kunnittain.
Kaivuutöistä kannattaa olla yhteydessä kotikunnan rakennusvalvontaviranomaiseen. Siihen saattaa tarvita rakennusluvan. Pienimuotoisiin sähkötöihin ei yleensä tarvita rakennuslupaa. Autotalliin olette todennäköisesti tarvinneet rakennuslupaa, joten siitä on tehtävä ilmoitus.
Jos työ on tehty ennen lain voimaantuloa 1.7.2014, ilmoitatte tiedot rakennuskohteesta ja siitä, ettei maksettuja suorituksia ole ollut. Paluupostissa saatte todistuksen tietojen toimittamisesta ja esitätte sen rakennusvalvontaviranomaiselle.
Juhannusterveisin
Hanne VerotiimistäKiitos vastauksesta. Menin hämilleni...
Ei kai (sokkelin vierestä tai mistään) kaivaminen (lapiolla tai kaivurilla) yleiskaava-alueella nyt rakennusluvan varaista työtä ole!??
Eli ei kai sillä ole väliä, mitä kaivaa omalla pihalla (jos ei kaivoa tee) - puulle istutuskuopan tai muuten vaan kuopan... ei siihen nyt sentään rakennuslupaa tarvita - eihän?!
Jos siis teetämme sähkötöitä autotalliin, johon on rakennuslupa, eikä tallia ole vielä loppukatselmoitu, niin tarvitsee ilmoittaa työt vai ei? Siis sähköt on jo tehty aikoja sitten, nyt tehdään vain lisää pistokkeita ja muita kytkentöjä.
Jos teetämme taloon, joka on loppukatselmoitu, sähkötöitä (eri kerralla), niin ilmoitusta ei tarvita?RipsaK kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Menin hämilleni...
Ei kai (sokkelin vierestä tai mistään) kaivaminen (lapiolla tai kaivurilla) yleiskaava-alueella nyt rakennusluvan varaista työtä ole!??
Eli ei kai sillä ole väliä, mitä kaivaa omalla pihalla (jos ei kaivoa tee) - puulle istutuskuopan tai muuten vaan kuopan... ei siihen nyt sentään rakennuslupaa tarvita - eihän?!
Jos siis teetämme sähkötöitä autotalliin, johon on rakennuslupa, eikä tallia ole vielä loppukatselmoitu, niin tarvitsee ilmoittaa työt vai ei? Siis sähköt on jo tehty aikoja sitten, nyt tehdään vain lisää pistokkeita ja muita kytkentöjä.
Jos teetämme taloon, joka on loppukatselmoitu, sähkötöitä (eri kerralla), niin ilmoitusta ei tarvita?Hei "RipsaK" ja kiitos lisäkysymyksistä.
Kun autotallissanne ei ole vielä loppukatselmusta pidetty ja töitä tehdään 1.7. jälkeen ilmoitatte nämä työt. Ilmoitus tehdään kerran ennen loppukatselmusta.
Taloon tehtävistä sähkötöistä ei tarvitse enää ilmoitta, elleivät ne edellytä rakennuslupaa.
Rakennusluvanalaiset työt päättä kunta, joten kannattaa tarkistaa sieltä tarvitaanko patolevyn korjauksiin ym. rakennuslupa.
Ystävällisin terveisin
Riikka Verotiimistä
- Mökkinikkari
Hei,
Miten ilmoitetaan siinä tapauksessa, että teen oman kesämökin laajennuksen pääosin itse, mutta mm. sähköt tulee tekemään firma? Laskut yhteensä jäänee hyvin paljon alle 15 000€, joka on kai jonkinlainen ilmoitusraja, jos olen oikein ymmärtänyt.
Ilmeisesti ilmoitus tulee tehdä, koska on rakennuslupakin, mutta "RAKENTAMISILMOITUS KOTITALOUS" -lomakkeesta en löytänyt sopivaa ruutua, että on kyllä käytetty urakoitsijoita, mutta laskut jääneet alle 15 000 euroon..Hei "Mökkinikkari" ja kiitos kysymyksestäsi.
Kotitalouksia ei koske 15000 euron raja, vaan ilmoitukset on annettava jos rakentamistyö vaatii rakennusluvan.
Tapauksessasi ilmoitat sähköfirmalta tilaamasi urakan.
Ystävällisin terveisin
Heikki Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393