Uudet vaalin ennen joulua
Stubbin hymy hyytynyt
kultahammas 2
29226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Historia toistaa taas! Karjalaiseten jälkeläiset sössii oikein olan takaa. Vennamot, Virolaiset olivat aikanaan Suomen ulkopolitiikan riski. Nyt Kekkosta ei ole, toivottavasti Niinistö pystyy ottamaan otteen näistä sekoilu Stubbi ryhmästä. Ei rähmällään kuten Halonen, vaan maan etu......................
Tosiaan Niinistön ulko- ja turvallisuuspoliittinen ote tarvitaan, sillä hänellä ja Stubbilla se tuntuu eroavan merkittävästi:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014061818420265_uu.shtml
Hi
Heil
hej
f
" Ei rähmällään kuten Halonen, vaan maan etu..."
Millä perustella Halonen oli "rähmällään"? Tyypillinen mistään mitään ymmärtämättömä sovinistinen kommentti juuri tuollainen. Ja näitä kuulee nimenomaan sieltä oikeisto-puolelta. No, ilmankos punaniskoilla onkin oikeistopuolueesta valittu tollo pääministerinä ja päähallituspuolueena.
P.s: Niinistö on antikokkari oikeasti.
http://yle.fi/uutiset/stubbin_hallitusohjelman_keskeiset_luvut/7311812
"Kasvu- ja työllisyyspaketin koko on 1,1 miljardia euroa. Summa koostuu vajaassa viidessä vuodessa tehtävistä kertaluonteisista ja kertyvistä summista. Kataisen hallitus sopi viime töikseen 600 miljoonan kasvupaketista. Talouskasvua yritetään siis töniä liikkeelle kaikkiaan 1,7 miljardilla."
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/sipila-hallitusneuvotteluista-kyllahan-tama-holleni-kovasti/3453980
Onkohan tuossa kohonneessa kasvupaketin arvossa mukana Kreikan tukipaketti?
tuppi tekee Kiviniemet,pätkäpääministeri
Stubb vei punikkien rötös-pappaa kun litran mittaa..
Takki kääntyi änkyrällä!
Hi
Hei
Kävi kyllä aivan päinvastoin: Antti Rinne ja demarit veivät Kokooumusta ja Stubbia kuin litdan mittaa ja saivat kaiken haluamansa. Tämän takia Suomi jatkaa rajua velkaantumistaan.
Kokoomus haluaa vain rahat ja kaiken vallan rikkaille hyväveliverkolle. Siitä on tultava loppu, että Suomi lähtee uuteen nousuun. Johdon palkalle tulee laittaa kattto 100te per vuosi. Kaikki ylimääräinen tulee antaa työläisille heidän ostovoimaa kasvattaen.
Olen todella huolestunut Suomen taloustilanteesta. Tänäkin vuonna joudumme ottamaan velkaa lisää 7 miljardia euroa. Olemme yhteensä velkaa jo 98 miljardia euroa. Syitä siihen miksi velkaannumme ovat seuraavanlaiset: kokkarit eli kokoomusmieliset ihmiset haluavat, että muutamalla prosentillä väestöstä on kunnon olot jne. Tämä ei voi jatkua, koska velkaannumme koko ajan.
Mikäli asioita halutaan oikeasti muuttaa, niin niitä voidaan toteuttaa mm. seuraavin keinoin:1. Veroparatiisit tulisi saada luovuttamaan tietonsa, vaikka väkipakolla kauppasaartaen maa, jos muu ei auta. Tällä tavalla Suomeenkin saataisiin vähintäin 20 miljardia euroa vuodessa veroeuroja lisää.
Mikäli rahat eivät tästäkään huolimatta riitä, niin otetaan aseeksi rikkaiden verotus. eli nro2. Pääomaveroa kiristetään progrerssiivisemmaksi, siten, että yli 100 te vuodessa pääomatuloja tienaavilta vero nousee 40%:tiin 100-200te tienaavilta 50%:iin ja sitä suuremmilta summilta vero nousisi 60%:iin. Näin saataisiin verotuloja lisää. Lisäksi pieniä osinkoveroja (alle 5000e/vuosi) ja samansuuruisia pääomatuloja ei tulisi verottaa ollenkaan, koska näin saataisiin lisää sijoittajia tavallisista Suomalaisista ihmisistä. Näin pörssiyhtiöiden määrää saataisiin lisättyä ja luotua uusia työpaikkoja. Rikkaiden osinkoverotusta puolestaan tulisi korottaa vastaavasti kuin pääomaverojakin.
Mikäli ei edelleenkään tulisi riittävästi verotuloja (mahdottomuus mielestäni), niin tulisi edetä seuraavin keinoin: Sääntö numero 3: Kaikilta yli 100te vuodessa tienaavilta tulisi palkkatyön verotusta nostaa 10%.Näitä ihmisiä Suomessa on yli 30 000. Mikäli vielä tarvitaan rahaa (tuskin sentään), niin nostettaisiin palkkaveroa yli 50 000 e vuodessa tienaavilta 10%. Ostovoima heillä ei heikkenisi, koska yli 50te vuodessa tienaavat tekevät keskimäärin 2 etelän matkaa vuodessa, joihin menee rahaa n 5000e. Ne rahat eivät millään lailla tule Suomen hyväksi.
Mikäli jouduttaisiin vielä leikkaamaan niin sääntö numero 4: Eläkekatto, voistaisiin asettaa 4000e/kk. On kohtuutonta, että tavallisten ihmisten eläkkeistä maksetaan pomojen yli 50 000e kuukausi eläkkeet. Se on kohtuutonta.
Lisäksi päivähoitomaksut ja ylevero tulisi paljon enemmän porrastaa tulojen mukaan . ei ole mitään järkeä et 20000 e vuodes tienaava työtön joutuu maksamaan yleveroa saman määrän kuin vaik nalle wahlroos. hoitomaksuiskin menee maksimi jo jos molemmat vanhemman saa 30000e vuodes sekin on täysin kohtuutonta!!
Lisäksi pomojen erorahat yms. tulisi lakkauttaa. Pomoilla voisi asettaa palkkakaton joka olisi sellainen, että pomo (tj) saisi tienata korkeintaan kolmekertaa niin paljon kuin firmansa rivityöläinen eli n. 100 te vuodessa. Tämä on ihan kohtuullista, koska 100te on jo aika iso raha Suomessakin ja taatusti riittää elämiseen.
Lääkärit tosin saavat tienata vaikka 300 te vuodessa, koska heillä on pitkä koulutus (10 vuotta erikoistumisineen jopa ylikin). Sairaanhoitajillekin tulisi antaa kunnon korotus, koska työ on raskasta, niin fyysisesti kuin henkisestikin. Joku 5000-6000e olisi heille kohtuullinen kuukausi korvaus. Tosin kokkareet eivät halua et ne tienaa.
Näillä keinoin päästäisiin jo pitkälle ja voistaisiin säästää Suomen hyvinvointivaltio. Mikäli näin ei tehdä, niin vaarana on rikollisuuden kasvu ja sitä kautta turvattomuuden lisääntyminen maassamme, jota tuskin kukaan Suomen kansalainen haluaa kokea.
Suomen pitäisi olla paljon oikeudenmukaisempi ja tulisi mahdollisimman paljon välttää erilaisia tasaveroja, jotka rokottavat tavallista ja köyhää väestön osaa, viemällä heidän ostovoimaa alaspäin.
Onneksi sinä et ole pääministeri, tiedoillasi konkurssi Suomelle tulisi vuodessa.
Yksityisen sektorin kuristaminen lisää veroilla ja julkisen sektorin turvottaminen lisäkuluilla on juuri pääongelma, joka aiheuttaa järkyttävän verotuksen tarpeemme.
Pääongelmahan on verotuksen tarve, jonka vuoksi velkaanumme ripeää vauhtia.
Yritysverotusta kiristämällä vieläkin enemmän, lähtee yrityksiä maasta kohtuullisen äkkiä. Nyt jo tälläkin pääomavero prosentilla kaikkein pienimmät PK yrityksetkin harkitsevat yrityksen kotipaikan muuttamista Balttian maihin.
Yhteiskunta on muutenkin tehokkaalla kilpailuttamisella, ryssinyt yritysten katteet kuralle ja se näkyy tuhansina irtisanomisina. PK yrityksissä oma perhe tekee jo vähintään kahden ihmisen työt jokainen, ilman sosiaaliturvaa. Syynä järjetön verotus ja kilpailuttaminen. Siitä voit kuvitella mikä työ on raskasta, ilman lomia vuosikymmeniä kaksitoistatuntisia työpäiviä, usein vielä seitsemän päivää viikossa.
Järjettömillä työmäärillä kerätään veroja, jotta voidaan maksaa julkiselle sektorille huippupalkkoja ja etuja.
Kaikki täällä kymmenen ja kaksikin kymmentä vuotta kouluttautuvat, mitään työtä ei ilman kouluttautumista voi tehdä. Yrityksissä vielä kouluttautumisen kulutkin monasti maksetaan itse. Lääkärit ja sairaanhoitajat saavat sen pääsääntöisesti yhteiskunnalta.
Julkisen sektorin palkkoja tulisi leikata vähintään 10 prosenttia ja 8 viikon lomaetu puolittaa Saksan malliin, niin talous siirtyy nousuun. Velkaantuminen pysähtyisi ja yrityksissäkin saataisiin tulevaisuuden uskoa. Verotuksen tarve pienentyisi ratkaisevasti.
Eniten työllistävien PK yritysten syntymiseen pitäisi saada vauhtia, esimerkiksi yrittäjille myönnetyn veronkevennyksen kautta. Se kuka ottaa yrittäjävastuun voisi saada vaikka 10 prosentin verovähennyksen.
Suomessa muuhun Eurooppaan verrattuna on pienyritteliäisyyttä erittäin vähän ja se näkyy ja tuntuu verotuksen tarpeessa.
Demarit valehteli? Eivät halunneetkaan perua lapsilisäleikkausta ja eläkeleikkausta.. Tietää raskaan tappion vaalissa..
"Kävi kyllä aivan päinvastoin: Antti Rinne ja demarit veivät Kokooumusta ja Stubbia kuin litdan mittaa ja saivat kaiken haluamansa. Tämän takia Suomi jatkaa rajua velkaantumistaan."
Kyllä toi julkaistu paketti kielii aivan muuta. Siellä oli mainittuna mm. tuloverotuksen KEVENTÄMINEN joka on ollut tähän mennessä kokkareille aivan uutta. Se mikä velanotossa on juuri se pointti jota kokkarit eivät tajua, on se, kun verotus kevenee valtio hyötyy kasvaneena kysyntänä. Siksi sitä velkaa nyt otetaan, mutta come on, mitä merkitystä yhdellä miljardilla on enää tässä 100 Mrd sotkussa? Varsinkin kun sitä velkaa olisi otettu joka tapauksessa.
Lisäksi ainoa hyvä asia tässä Stubbissa lienee se, että hän on samoilla linjoilla muidenkin kanssa siitä että alv:tä EI pidä nostaa enää! Ja mielestäni tuossa viimeisessä ehdotuksessa se on jätetty rauhaan, tosin ei ole pudotetukaan, vaikka pitäisi. Jos Vapaapelle olisi tullut hänen tilalleen, olisi tuosta hommasta noussut uusi vääntö.
Jos maa halutaan nousuun yksinkertaisin keino on laskea alkoholivero ainakin sille tasolle mitä se oli ennen viimmeisintä korotusta.
Viron tasolle mieluummin..
Niin siis huolestuttavinta tässä kaikessa on se, että kansalaisten mielestä millään muulla ei ole mitään merkitystä kuin alkoholiverolla. Mutta siitähän ne punaniskat juuri erottaa.
Toinen vaihtoehto on pudottaa pienituloisten (pt) ennakonpidätysprosentti nykyisestä. Ainakin Kelan etuuksissa sitä peritään liikaa (10-20 %), koska nettotulot jäävät alle kansalaispalkan. Siten ostovoima kasvaisi.
Aivan ensimmäiseksi pitää laskea verotuksen tarvetta, ei veroja muuten voi alentaa kuin lisää velkaa ottamalla.
Velkaa taas on jo aivan liikaa Suomella, esim. Viro naapurissa on velaton valtio. Siellä ei julkinen sektori olekkaan palkkajohtaja kuten meillä.
Stubbille luulisi olevan päivän selvää, että julkisen sektorin etuihin ja työntekijämääriinkin on puututtava. Eläkekatto kolmeen tonniin, niin taataan eläkerahan riittävyys. PK sektorille jotain ennenkuulumatonta etua, joka toisi radikaalisti lisää yritteliäisyyttä ja toimeliaisuutta, sekä kasvua talouteen.
Ei se niin vaikeaa ole, sen jälkeen veroja voidaan laskea ja ostovoimaa syntyy.
Viinavero ylös, kyllä ne ostaa silti jotka käyttävät. Makeisvero ylös, ruuan hinta ylös läskeille Suomalaisille. Työn verotus alas. Eläkekatot. Julkinen sektori alas, terveydenhuoltoa ja opetusta lukuun ottamatta. Kirpoo mutta karavaani kulkee! Palvelun käyttöaste ratkaiskoon sen säilymisen, myös julkisella puolella. Yksityinen rahoitus mukaan julkisen rinnalle, ja voittoa saakoon se joka ottaa riskinkin. Palvelujen käyttöasteen ratkaiskoon kuluttajat, eli terve kilpailu kunniaan. Pois joutavat ahonlaidan talsijat jatkuvine rahapyytöineen.
Ole
Pari viimeistä kommenttia "Usko jonyt" ja "Täyskäsi" nimimerkeiltä ovat sen suuntaisia kuin ne nyt kuuluvat ollakin. Kokkariäänestäjiä? Uskallan epäillä.
Vetäähän se vakavaksi kun sköntsä on jo housussa ja mitään ei ole enää tehtävissä
Olen kanssasi täsmälleen samaa mieltä, että Kokoomuksella on jo kasa housuissa, mutta eivät ole vielä koko totuutta tunnustaneet itselleen. Nehän nimittäin halusivat alunperin uskoa mitä melkoisimpaan voittoon ek-vaaleissa. Nyt voi hyvin varmasti sanoa, että mitään voittoa ei Kokkareille ole tulossa, mutta sitäkin suurempi tappio on hyvinkin varma.
Katsotaanpa vaan, ketä siitä 44 hengen eduskuntaryhmästä poistuu vaalien jälkeen.
-Kuolemantuomio rikollisille, tällä säästäisi miljoonia kun vankiloita ei tarvitsisi.
-Armokuolema voimaan, säästää helvetisti hoitokustannuksisaa.
-Juopoille ja narkkareille ei tarvitse antaa mitään.
-Kannabiksen laillistaminen, josta runsaat verot valtiolle.
-Kaikki ulkomailta tuleva suuremmalle verolla ja helpotus kaikelle kotimaiselle, leivästä rautaan. Täten työtä Suomeen.
Kertokaa joku viisaampi kuinka monta miljoonaa pelkästään näillä säästettäisiin!?
5700 000000 ekeä