En tiedä kustannus tehokkaampaa. Taitaa kaupat palaa lomarahojen tullessa tilille.
1,1crdi ? Kulutus 60-100 nopeus alueilla?
Ykkös vaihdokki
16338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
spritmonitor.de Löytyy niitä tehokkaampikin.
Mikä on parempi? ei tule mieleen merkkiä.Esim toyota yaris d4d on jo 20400€ vs i20 16600€ kilvissä kumpikin . N 4000€ kalliimpana ei kisaa jäkevästä kustannustehokkasta autosta.
Jotain imitsi ajettavuus yms ei ole hontansa väärti tässä kisassa. Fiat lienee poissa pelistä ihan puhtaasti sen tähden että , no sen tietää kaikki asioista perillä olevat.
Voihan oll ajoku parempikinmutta mikä?
http://www.spritmonitor.de/en/evaluation/economic_models.html
Kannattakin maksaa tuhansia siitä, että pääsee "säästämään" muutamia kymppejä tai satasia vuodessa. polttoainekulut ovat kuitenkin vain pieni osa auton käyttökuluista.
? No onko jotain parempaa joka on uusi luotettava ja aika yllättävänkin auton tuntuinen olemassa joka vetää asiallisen pontevasti? Itse en tiedä . Esim vw uppia ajoin ja olipa kelvoton 1 l kone suorastaan sietämätön mopo. Ajossa meni joten kuten kin häiritsi niin vietävästi täysin ponneton kone ja oli se tehokkaampi malli ajossa.
Reipas kk ja kaupat syntyy joten vielä ehdin muuttaa kohdetta jos parempi ilmenee.
Pakko jokin likkumisväline olla joka on varma . Bensoja ei oikein viitsi riesaksi ottaa kun on niin polveilevaa ajo joten bensa palaisi isoilla lukemilla kun ei ole sitä pihisely käytöä eikä oikein kiinnostustaakaan sihen vaan pelkkä liike.
Kulutus 4,5-4,7 ajotietokoneen mukaan. Ei ole pihi vielä.
Seka ajon kulutus 4l
Mitattu litroista ja kilometreistä , ajotietokone näyttää isompaa lukua. Pessimistinen ajotietokone. Näppärä auto kaiken kaikkiaan vaikka ei käy kuin kolmella.
Taas 4,6l/100km , mitattu litroina ja mittarin kilometrit . Kyllä dieseli palaa ja tankki tyhjenee.
Ei mikään talousuhme ei . Auto on näppärä ja yllättävänkin puhdikas kulkemaan kun muistaa että on vain 1,1 L kone ja ei vie mitenkään ylitse 5l.
Menisi perkeles eres kerran 3,9.
Paljonko ajettu kun noin vähällä kulkee?
Seat Ibiza 1,2 tdi, vähän pienempi kulutus ja riepeämpi auto kuin 1,1 crdi.
Onko joku mitannut ajossa kulutuksen? Nuo ilmoitetut on kuin satukirja tiedäthän?
Eli 1.12 crdi vie 4,6 vaikka pitäisi ola jotain muuta keskikulutus ja kaikenlisäksi ajo on työajoa maantiellä ei edes ns kaupunki ajoa juoppo mikä juoppo.
Kukaan mitannut seat ibizan kulutusta? Mistähän se ripeys tulee kun sama teho ja vääntö ja harvemmat vaihteetkin 5 ibiza hyundai 6 tuo iskutilavuusero on 0,081 l aika merkityksetön.
jep jep ja isommat korjauskulut ja lyhyempi takuu uusissa.
Älä vaan osta ! kulutus on n 4,5 -4,8 l ! ei puhettakaan että pääsisi alle 4l!
Mikään ei auta,rengaspaineet 3 bar ,ei ilmastointia käytössä,puhallin 1 nopeus,päivänajovalot kiiluu eiajovaloja kun pakosta,oppikirjamainen kiihdytys ,mootorijarrutus,ennakointi ei jarrut kulu ja ei turhia kiihdytyksiä,1 ihminen ajaa 80kg , ei tavaraa kydissä eväslaukku ja kukkaro,mikään ei auta olen ERITTÄIN PETTYNYT hyundai 1,1,crdi kulutukseen. Öljyt on markkinajohtajia ja vaihdelaatikkoöljyt vaihdettu heti uutena parhaisiin asentajan mukaan.
Enempää ei ole tehtävissä sillä nopeus on rajoitustenmukainen 80-100km.
4,9l/100km ! hitto mikä juoppo kaduttaa koko auton osto. Auto kyllä vetää pontevasti ja yli sen mitä ajattelin ennen omistus aikaa ja auto toimii hyvin pitkäkään matka ei tunnu missään mutta tuo saakelin juoppo kulutus ketuttaa.
Odotin sen kulkevan tämmöisessä pihistely ajossa alta 4.
Älä viitti.Alkaa jo naurattaa.
Niin minuakin sellaista onttoa ilotonta naurua .
Kylläpä ketuttaisi kypällä jos olisi vielä maksanut 24tkm.
Pitäsköhän laittaa rvs koneeseen ja laatikkoon ja poistataa egr pelistä. Kirottua mitä hyundai teki valehtelee kuten muutkin valmistajat. Kädet kyynäräpäitä myoten ristiin auto edes toimii hyvin.