Teidän Concerta annokset

kysymyskyssäri

Kuinka olette huomanneet annoksen noston liian alhaisesta sopivaan? Kuinka painavia olette ja kuinka suuri Concerta annoksenne on?

8

9024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelastettu

      36mg annos
      75kg
      6 vuotta käyttänyt ja nyt viimeaikoina myöntäny itettee et se on ilmeisesti tarpeelinen lääke. ei siit kyl mitään oloo tuu. 5-6 vuotta ehtisin olla täysin lääket vastaan nykyään ku vähän osaa ajatella millanen on ollu niin en tosiaan mitää hyvää kuvaa oo itestää antanu, nyt viimeaikona oon kuitenki menny parempaan suuntaan ja oon omaksunu lääkityksen hyväksi koska nyt vast tajuaa millane on ilma lääkitystä ja sekin on menny parempaan suuntaan.

    • Miksi?

      Minkä ihmeen takia lobotomoitte aivojanne, ettekä hae oikeaa apua ongelmiinne? ADHD-aineiden tiedetään aiheuttavan aivovaurioita ja pahentavat oireilua pitkässä juoksussa. Minkä takia myrkyttää itseään, kun pitkäkestoista haittavaikutuksetonta apua on olemassa?
      http://www.youtube.com/watch?v=gigZD4RIXhg

      • oletpa idiootti

        Haha. Sulla ei varmaan ole ADHD:ta, jos kysyt noin tyhmiä..

        Mä syön lääkettä siks, että mun elämä sujuis. Ei siinä sen kummempaa.


    • addi

      70kg, annos 54-72mg. Kahdessa erässä, eli aamulla 36mg, ja toinen erä päivällä, että riittää vaikutus iltaan asti. Noi ei mene aikuisilla painon mukaan, toisilla auttaa jo tosi pienet annokset ja myös vaikutusaika on tosi yksilöllinen, mitä tahansa 6-12 tunnin välillä. Moni aikuinen joutuu siks ottamaan kaks kertaa päivässä, joko Concertaa tai vaikka Medikinetiä iltapäivästä.

      Liian pieni annos = ei auta, liian suuri annos = voi tulla tärinää, tykytystä tms. epämukavuutta tai voi käydä tosi hitaalla, olla ihan kuin unenpöppörössä. Ei auta kuin kokeilla, ei oo olemassa mitään selkeetä mittataulukkoa, joka toimis kaikilla.

    • vastausasd

      18mg annos toistaiseksi ja painoa n. 115kg. Liian pieni annos.

    • Silloinkunsöinceetä

      Sillo kun söin concertaa oli annos 108 mg/vrk, kahdessa osassa. Tuolla annoksella sain riittävän tehon 8 h työpäiväksi. Ja painoa mulla on 53 kg, joten paino ei korreloi annoskoon kanssa, ainakaan mun tapauksessa.

    • Paras annos

      Oma annokseni on 0mg.

    • Anonyymi

      4 grammaa consua rännitän aamuisin hihaan, just jaksaa työ päivän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe