Tarvitseeko yrittäjä sosiaalitilat, kun työntekijöitä ei ole kuin yrittäjä itse? Tarkastajan mukaan työtakkia ei saa laittaa päälleen siinä tilassa missä työ tehdään vaan takkia varten pitää olla vaatekaappi ja kaappi pitää olla sosiaalitilassa..
Kyllä on helevetin vaikeaksi tehty työn tekeminen. Kiitos Suomi!
sosiaalitilat
5
338
Vastaukset
- Kerro...
Että se pukuhuone sijaitsee kotonasi vaikka kodinhoitohuoneessa josta pääsee suoraan kylpyhuoneeseen.
Näissä asioissa pitää olla luova.
Sitten kun palkkaat työntekijöitä niin tuo selitys ei oikein mene läpi.
Pari vuotta sitten oli meilläkin tarkastus mutta tarkastajalle riitti tavallinen kaappi haalin perällä, tosin toimimme rakennusalalla jossa teoriassa tilaajalla on sosiaalitilat.
Tarkastaja sanoi että katsovat näitä asioita läpi sormien kun on edes jotenkin asiat kunnossa.
Ja olihan mulla selitys mistä löytyy virallinen pukutila. - sunset5
mistä tälläsen tarkastajan voisi pyytää työpaikalle tarkastamaan tilat, koska meidän sosiaalitilat (=varasto) on täysin puutteellinen, eikä kukaan tee mitään?!
- ölkölkl
Tarkastajan nimi on työsuojelutarkastaja, laita googleen hakuun.
- yrityksen perustaja
Ota yhteyttä paikalliseen ympäristökeskukseen ja tiedustele sieltä vaatimukset, ovat paikallisia vaatimuksia eikä niillä ole mitään tekemistä työsuojeluihmisten kanssa
- riippuu mitä tekee
Varmasti saa huomion ja erilaiset tarkastajat kimppuunsa, kun alkaa kovasti huutelemaan. Ei ne muuten ole kiinnostuneet yhden ihmisen työnteosta ja jostakin verstaasta, toimistosta yms. Toinen juttu, jos kyse elintarvikeliikkeestä, tai joku asiakaspalvelutila.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705