Sosiaalityöntekijä
Susta nainen olisi tullut hyvä...
kutsumustyö?
27660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Minut kutsuttiin töihin. Olen oivallinen kaikessa mihin ryhdynkään. Olen vain paras. Olen sosiaalityöntekijä.
Itse opiskelen alaa, mut näen asian niin, et kolutus on monipuolinen ja niitä työpaikkoja voi olla muuallakin kuin perinteisissä paikoissa. Esim. eri firmojen henkilöstöhallinnoissa, vaikkapa työnohjaajanakin (tarvittessa pienellä kurssittamisella tai lisäkoullutuksella hankitulla pätevyydellä) - toiminimen voi alina perustaa. Eri järjestöissä (esim. vammais - ), kulttuurisella puolella, esim. romaani- tai maahanmuuttotyö. Mielikuvitusta käyttämällä voi päästä kiintoisillekin paikoille.
miksi?
ei vastaa viesteihin eikä soittoihin ja todennäköisesti asiakkaat tekisi itsemurhan?
Riippuu millaista lopputulosta haetaan, ja millainen kuva sosiaalityöntekijöistä on muutenkin.
Täällä on kyllä niin huumorintajutonta porukkaa ettei ole missään.
Aivan, tuokin oli kirjoitettu huumorilla, mikä ei siis meillä kahdella kohtaa.
Perustin arvioni palstan keskimääräiseen tasoon ;) kyllä kohtaa.
oho, sori myös :)
vielä opiskella lisää, muuten olen huonompi kuin toiset ;D
Taidat tuntea niitä jo tarpeeksi.
Oletko taas käynyt kyylämässä minun fb-sivua??
"Computer Says No"
https://www.youtube.com/watch?v=zFl6p4D59AA
Ihmiset on pahoja, kostaisin heille sen minkä minulle tehneet. Paitsi en sillä palkalla.
Siis sopiva koiranvirkaan, lapioimaan talikolla ihmispaskaa. Tekemään työtä, josta hyötyvät kaikki muut paitsi itse. Ei edes rahallisesti mokoma paskaduuni hyödytä. Lisäksi saa haukut, veetuilut ja kukaan ei koskaan kiitä ei eikä tunnusta saaneensa apua niinkin mitättömältä ammattikunnalta kuin sosiaalityöntekijät. Tuo aloitus on loukkaus jotain ihmistä kohtaan, jossa on nähty hyödynnettävä henkilö.
Oma kommenttisi on alentuvaakin alentuvampi, ei muuta. Se "tasostasi", minkä luultavimmin rankkaat tosi korkeelle -
Jos sosiaalivirkailijana on oikea ihminen oikealla paikalla, hän on kaikkea muuta kuin paskaduunari. Huono palkka ja kehujen puute ei muuta asiaa.
ainakaan minusta. En kestä tietynlaisia tyyppejä sitten ollenkaan ja olen todella huono piilottamaan tuntemuksiani siinä kohden. Osaan käyttäytyä nätisti vähän aikaa, mut pidemmän päälle potkisin persiille.
On todella arvokasta työtä. Täytyyhän jonkun katsoa suomalaisten juoppojen lasten perään. Tosin kaikki ei siihen virkaan sovi ja virheitä tekevät kans.
ei olisi tullut ainakaan minusta hyvää sosiaalityöntekijää, mutta psykologi......
ammattina olisi varmasti menestys kohdallani, nytkin olen se jolle avaudutaan ja sitten kun on avauduttu voidaan taas hymyssä suin jatkaa eteenpäin.
ja kaikki kuuluu kuunnella hymyillen ja olla hyvällä tuulella, mutta poikkeuksena saisin siitä palkkaa. nyt ei käteen jää siitä mitään, kuin ehkä pahamieli joskus hetkiseksi, kun kaikki paskaa kaatuu niskaan.
onneksi olen tasapainossa, muuten ei aina jaksais.
Olet väärällä tavalla kiltti.
Jos minä saisin valita ihan huikean unelman :) Kiertäisin ympäri maailmaa valokuvaamassa kaikkea, ajalla ei olisi merkitystä ( kelloa en omistaisi). Toisaalta voisin asua pienessä piilopirtissä yksinäni jossain tunturin laella ja kirjoitellen kirjaa ja kuunnellen hiljaisuutta, sieltä laskeudun sopivin ajoin ihmisten ilmoille.
Ajattelun vain, olen oravanpyörässä :)
Tällä hetkellä otat vain selfieitä työn lomassa? :D
Ei ole mun juttu, ei oo mitään kuvattavaa :). Ihmisiä kaikenlaisissa askareissa ja tilanteissa, taloja ja rakennelmia, hetkessä elämistä, yllättäviä tilanteita, sellaista ajattelin lähinnä.
Toisaalta liika empaattisuus ja sympaattisuus saattaisi kääntyä itseään vastaan, kun jaksamisessa tulee stoppi. Vastaan tulee tilanteita, joissa ei voi auttaa kuin tiettyyn rajaan asti. Lisäksi asianosaisellakin on oma vastuunsa, jota ei voi toisille "ulkoistaa".
Ja sitten saa ulkopuolisilta pelkkää sontaa niskaansa.
En ole sossu, mutta nähnyt monia rankkoja asioita. Nyt jo hieman kovettunut ja kyynistynytkin. Sisäinen kukkahattutäti kuitenkin välillä tuppaa nostamaan päätänsä pintaan ja sen mukana usko ihmisyyteen.
Vai miksi notkunkaan tällä palstalla... ;)
En mä jaksaisi...ja mun on vain niin kova ikävä. ..
Meinaatko, tarkoitatko niitä "sosiaalityöntekijöitä", jotka jakelevat (mies)immeisille rakkautta tarpeeseen?