Helluntaiseurakuntien johtajilla ei ole mahdollisuutta rikastumiseen.
Suurin osa helluntaiseurakunnista on melko pieniä, joten palkatkin ovat sen mukaisia.
Useimmiten helluntaiseurakuntien työntekijät ovat köyhiä miehiä, elleivät sitten ole ehtineet tienata aikaisemmissa työsuhteissaan paremmin.
Jos tahtoo pysyä mukana elintasokilpailussa, on oltava osa-aikainen pastori, hankittava elanto seurakunnan ulkopuolelta.
Köyhiä työntekijöitä
10
126
Vastaukset 10
- raha virtaa
Pokerilla rikastuu.
- joona x
Joo ja sitten se tekijä että ei uskalleta saarnata terveestäopista seurakunnissa koska pelätään että väki lähtee pois ja kaunistellaan textiä.
Raha on ihmeellinen tekijä.
- nyt jubileeraa
?
- mitäpä siihen sanota
Apostolitkin olivat melkolailla köyhää joukkoa.
Jeesuksella ei ollut oikein paikkaa mihin päänsä kallistaisi.
milloinkahan lienee nämä yksikertaiset touudet selvitä näille superpastoreille joille evankeliumi on vain keino rikastua. Aloittaja tarkoittanee Helluntailiikkeen pääuomaan kuuluvia helluntaiseurakuntia Suomessa. Suomen Helluntaiherätykseen kuuluvissa helluntaiseurakunnissa näin onkin, vielä toistaiseksi.
Helluntaiherätys on kuitenkin hyvin pieni osa kansainvälisestä helluntailais-karismaattisuudesta, jossa pastoreiden taskuun valuu huomattavia summia rahaa. Myös Suomessa on lukuisia Helluntailiikkeen pääuomaan kuulumattomia helluntaiseurakuntia, joissa pastori voi saada hyvääkin palkkaa.- ingebork
"myös Suomessa on lukuisia helluntailiikkeen pääuomaan kuulumattomia helluntaiseurakuntia...."
Huom! Seurakunta joko on Helluntaiherätykseen kuuluva tai ei ole sitä. Me olemme Suomessa. Täällä on selkeästi Helluntaiherätys ja sitte muut. Jos niiltä "muilta" itsetään kysyy, ne eivät edes väitä olevansa helluntailaisia(ainakaan Suomessa)
- kaikkea sitä
Voi helluntaikarismattinen pääuoma tuota pöykäriä.
- Hilloa..
WinCapita oli hyvä sijoitus. Tuli tuottoa veljille ja sisarille 400% luokkaa.
- palataan alkujuurill
Miksi palkata pastoreita.
Seurakunnassa vain vanhin, vanhimmisto ja sitten diakonit.
Vanhin, vanhimmat valvovat ja jakavat Sanaa. Seurakunnassa kukin vuorollaan voi tulla tuomaan todistuksen. Laulut tapahtuvat seurakunnan kussakin kokouksessa valinnan mukaan, kuka nyt mitäkin pyytää.
Ei siellä tarvita palkkapaimenia.
Päästäisiin paremmin raamatullisuuteen.
Myös kulut putoisivat ja seurakunnan ylläpito olisi paljon helpompaa. - resonans
Mitä mieltä palstan lukijat ja kirjoittajat ovat Länsi-Suomessa vaikuttavasta kaiken kansan missio ry iltalamppu joka on yhtä kuin taisto laakso? Onko niin pyyteetön kuin uskottelee olevansa? Flirttailee ilmeisesti torontolaisuuden kanssa kun soittaa ohjelmassa torontohenkisille julistajille tyypillistä musiikkia ajoittain.
Olen kuullut sen suuntaista jos pyydät perustelemaan raamatulla niin suuttuu eikä edes päivää sano sen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241543
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031006Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.148629Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.224523- 187499
- 30482
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11444- 182443
- 41426
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18393