Miten weha Bangkokin porttolasta

Miten jaksaa?

hakema vaimosi jaksaa?

11

106

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Please!

      Voisitko weha vastata.

    • pukki kaalimaassa

      Se on kasteessa varmaan pesuuntumassa eli pesoa oppimassa !

    • Kiitos kysymästä. Vaimoni oli neitsyt, eikä porttolasta. Hän voi hyvin ja on kasteen Kristukseen saanut. Kukapa sitä ei ottaisi, kun tietää ja uskoo, että siinä saa kaiken sen hyvän minkä Jeesus ristillä teki? Sitähän seurakunnan kaitsija kävi meillä kotona opettamassa. Siitä oli merkkinä, valkoinen hame, joka puetaan kasteen hetkellä siksi, että tiedetään mitä kaste antaa ja merkitsee. Helluntailaiset sukulaiset "kauhistuivat" vanhaan kastekaavaan, joka kertoo kasteen merkityksen. Menivät puhuttelemaan pappia, mutta pappi sanoi, ettei tässä väärin toimittu ja vetosi tähän kohtaan Raamatusta:
      apt.2:38 Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi, niin te saatte Pyhän Hengen lahjan.

      39 Sillä teille ja teidän lapsillenne tämä lupaus on annettu ja kaikille, jotka kaukana ovat, ketkä ikinä Herra, meidän Jumalamme, kutsuu."

      Kohta tulikin yllätyksenä näille helluntailaisille ja närkästyivät ja olivat toki lopulta vaiti.

      • Ilman muuta

        ***Vaimoni oli neitsyt***

        Noitahan kaikki Bangkokin naiset ovat...


    • Ehtoollisellakin Kaitsija sano, että se on tarkoitettu Raamatullista ja luterilaista oppia tunnustaville. Eihän ehtoolliselle mennyt edes Vanhoillislestadiolaiset sukulaiseni. Tämä oli mielenkiintoinen ja oikea asia.

    • Voi ja vielä pieni lapsemme tuli Jumalan lapseksi merkatuksi ja sai uskon lahjan. Opetuksen tulee seurata, että usko voisi säilyä ja tulla myöhemmin "äänellisesti" tunnustavaksi uskoksi.

      • "Kun sain lasna kastehen, siinä lapsen oikeuden. En voisi rikkaammaksi, kun jo Kristuksessa oon. Taivas aarteineen on mulla, kun sain lasna kastehen, siinä lapsen oikeuden...


    • Pappi puhui puheessaan myös perisynnistä ja antoi Raamatusta kohtia siihen, joka tuntui olevan myrkkyä helluntailaisille kuulioille. Mainitsen muutaman kohdan, jotka pappi mainitsi perisynnistä.

      Room.5:12 "Yhden ainoan ihmisen teko toi maailmaan synnin ja synnin mukana kuoleman. Näin on kuolema saavuttanut kaikki ihmiset, koska kaikki ovat tehneet syntiä."

      Room.3:10 Onhan kirjoitettu: -- "Ei ole yhtäkään vanhurskasta, 11 ei yhtäkään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa."

      "olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;" (Ef.2:3).


      Joh.3:5 Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan.
      6 Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki."

    • Noitahan kaikki Bangkokin naiset ovat...

      ...kaikkea löytyy...

    • on heitä moneen

      mikähän pelle tämäkin mahtaa olla..!

      no pienen lapsen on ainakin saanut aikaseen, siinä taitaa suurimmat saavutukset ollakkin.

    • Aiheetta enempään sananvaihtoon kanssasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1330
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      684
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      483
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    16. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      88
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe