Win 7 - 32- ja 64-bittiset - Ajurit

parappa

Heispa!

Tässäpä asiaa Windows 7 käyttiksestä, tosin ite huomannut myös samanjutun Windows XP:ssä.

Eli jotkut laitteet / lisäkortit eivät toimi kuin 32-bittisessä käyttiksessä. Eli 64-bittisessä valittavat että ajurit eivät ole sopivia taikka niitä ei saa edes asennettua.

Yleensä paras ratkaisu on etsiä netistä 64-bittinen ajuri tällekkin laitteelle.

Mutta kaikille laitteille ei 64-bittisiä ajureita löydy!

Mikä ratkaisu olis paras taikka edes mahdollinen tällöin?

Kun millään ei viitsisi käyttää 32-bittistä käyttistä jos kerran koneessa on rahkeet 64-bittiseenkin. Siis tämähän kuristaisi koko järjestelän tehoa.


Onko 64-bittisissä Windowseissa mitään yhteensopivustilaa, jolla 32-bittiset ajurit ja kortit saisi toimimaan?

Ohjelmille tälläinen yhteensopivuustila käsittääkseni löytyy. Mutta nyt puhutaankin siis korteista ja niiden ajureista, eli ihan laitteistotason yhteensopivuudesta!


Jotain olen kyllä kuullut että virtualisointia voisi koettaa. Mutta menee jo vähän hankalammaksi. Ja osaltaan täm jatkvua virtualisointikin varmasti vie tehoa.

Ps. Ajureita on kyllä koetettu etsiä kovasti!

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • W32

      Tuosta kuristamisesta voi olla monta mieltä ainakin, jos 32-bittisen muistikatto ei tule jatkuvasti vastaan ja jos käyttää lähinnä tai yksinomaan 32-bittisiä ohjelmia.

      Testipenkissä voi toki tulla mitattavia prosentuaalisia eroja, jos niistä on kiinnostunut.

    • pappa oikeassa

      Juu, ajuriongelma on se yksi syy, miksi Linuxiin..
      Koskee kaikkia windows versioita!

      Menee tuntitolkulla hakea ajureita ja samalla saa sata haitaketta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe