Volvo 940 automaatti pätkii

Entinen volvofani

Tunnistaakohan joku tilanteen , kun automaatti ei vaihda isommalle, kun ollaan n 80 km/ h nopeudessa. Kun hellittää kaasua, niin vaihto tapahtuu. Matkan tekon on aikamoista nykimistä . Öljyt ja suodattimet on laatikossa vaihdettu, mutta tilanne jat kuu entisellään. Mitä pitäisi kokeilla seuraavaksi ?

8

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi, itsellä ei ole juuri tästä viasta kokemusta, mutta kannattaisi kokeilla ns. kick down vaijerin säätöä, vaijeri löytyy moottoritilasta.
      Se on siinä imusarjan kohdalla, siinä on kaksi vaijeria, ylempi menee ruiskulle ja siinä näkyy ruiskun käyttöpyörä, tämä kick down vaijeri on se alempi, sitä kannattaa säätää.

    • Entinen volvofani

      OK, korjaaja kyllä kertoi jostakin vaijerin säädöstä, tästä lienee ollut kyse. Sitäkin on varmaan kokeiltu, täytyy kysäistä ... Asiasta kun olen täysin tietämätön, niin miten laatikko "haistaa" tilanteen jolloin vaihto tapahtuu? Vaihto kun tapahtuu liian herkästi. Kun kaasua hellittää, niin vaihto tapahtuu isommalle, mutta laatikko vaihtaa miltei samantien takaisin pienemmälle ja kierrokset nousevat... Aikamoista nykimistä edes takaisin.

      Saan ylivaihteen pysymään päällä aika hyvin n 110 km/h nopeudessa, silloin laatikko pitää vaihteen päällä vaikka vähän mäkeäkiin tukkisi vastaan.

      Voisiko vaijerin kiristys olla apuna?

    • Moi, tuollainen ikivanha automaattilaatikko ei sisällä tietokoneita eikä antureita, vaan vaihteet vaihtuvat öljynpaineen mukaan, ja siinä tuo kick down vaijeri on mukana, eli jos öljyt on vaihdettu laatikkoon, ja oli oikeaa öljyä, niin minusta jäljelle jää vain tuo vaijerin säätö.
      Oletko säätänyt vaijeria?
      En saanut selvää siitä että onko vaijeria säädety, joten kannattaa tutkia se vaijerin säätö, kun vaikuttaa minusta siltä että olet käyttänyt autoa korjaamolla, etkä ole varma tuosta vaijerista, niin siitä kannattaisi varmistua.

      Nämä öljynvaihdot ja vaijerin säädöt ovat kuitenkin helppoja töitä, paha juttu jos itse vaihdelaatikossa on jotain mekaanista kulumaa, sitä ei ihan kotikonstein pysty korjaamaan, vaatii laatikon purkamisen ja ehkä momentinmuuntimen ja vaihdepakkojen korjaamisen, kallis paukku.

      Mutta tuo on vain ikävä mahdollisuus, kannattaa aloittaa siitä vaijerin säädöstä.

      • Entinen volvofani

        Moi ok, sain sen käsityksen merkkikorjaamon korjaajalta että vaijeri olis kunnossa. Kuitenkaan en ole ihan satavarma asiasta. Kysyn sitä huomenna.
        Laatikolla on ajettu 300000 km vaihteistöljyt on vaihdettu kaksi kertaa.

        Jostakin luin että vastaava vaiheisto oli kestänyt 800000 km hyvin ilman öljynvaihtoa...
        Ongelmat alkoivat itseasiassa viimeisen öljynvaihdon jälkeen. Joku syy yhteys asialla saattaa olla. Öljy on Volvon omaa öljyä jonka koostumusta ei paljasteta vaikka sitä kysyin.

        Karmea ajatus tuo mekaaninen kuluminen. Kuivana laatikko ei ole käynyt ,joten voitelu on aina pelannut.. Voisikohan paine vuotaa jostakin, eli kiristämällä pultteja voisi tiiviyttä lisätä ....?


    • Sama vika

      Oli 760:ssa samantapainen vika eli kun vähänkin lisäsi kaasua, niin vaihtoi pienemmälle. Löysäsin vähän kick-down -vaijeria ja sillä korjaantui.

      • Entinen volvofani?

        Ok, täytyy kokeilla, tuon vaijerin säädön voi tehdä itse?


      • Säätöohje
        Entinen volvofani? kirjoitti:

        Ok, täytyy kokeilla, tuon vaijerin säädön voi tehdä itse?

        Sellainen säätöohje löytyi, että kaasu pohjassa kickdown-vaijeri ei saa olla ihan tiukalla, vaan pitää liikkua vielä 2 mm, kun käsin vetää vaijerista. Mutta tämä ohje tosiaan 760:n AW-71 -vaihteistolle, en tiedä päteekö 900:seen.


      • Entinen volvofani
        Entinen volvofani? kirjoitti:

        Ok, täytyy kokeilla, tuon vaijerin säädön voi tehdä itse?

        Vaijerin löysääminen auttoi! Kiitos vinkeistä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      85
      3097
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      319
      2741
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1516
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1161
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      967
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    9. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe