Tunnistaakohan joku tilanteen , kun automaatti ei vaihda isommalle, kun ollaan n 80 km/ h nopeudessa. Kun hellittää kaasua, niin vaihto tapahtuu. Matkan tekon on aikamoista nykimistä . Öljyt ja suodattimet on laatikossa vaihdettu, mutta tilanne jat kuu entisellään. Mitä pitäisi kokeilla seuraavaksi ?
Volvo 940 automaatti pätkii
8
1685
Vastaukset
Moi, itsellä ei ole juuri tästä viasta kokemusta, mutta kannattaisi kokeilla ns. kick down vaijerin säätöä, vaijeri löytyy moottoritilasta.
Se on siinä imusarjan kohdalla, siinä on kaksi vaijeria, ylempi menee ruiskulle ja siinä näkyy ruiskun käyttöpyörä, tämä kick down vaijeri on se alempi, sitä kannattaa säätää.- Entinen volvofani
OK, korjaaja kyllä kertoi jostakin vaijerin säädöstä, tästä lienee ollut kyse. Sitäkin on varmaan kokeiltu, täytyy kysäistä ... Asiasta kun olen täysin tietämätön, niin miten laatikko "haistaa" tilanteen jolloin vaihto tapahtuu? Vaihto kun tapahtuu liian herkästi. Kun kaasua hellittää, niin vaihto tapahtuu isommalle, mutta laatikko vaihtaa miltei samantien takaisin pienemmälle ja kierrokset nousevat... Aikamoista nykimistä edes takaisin.
Saan ylivaihteen pysymään päällä aika hyvin n 110 km/h nopeudessa, silloin laatikko pitää vaihteen päällä vaikka vähän mäkeäkiin tukkisi vastaan.
Voisiko vaijerin kiristys olla apuna? Moi, tuollainen ikivanha automaattilaatikko ei sisällä tietokoneita eikä antureita, vaan vaihteet vaihtuvat öljynpaineen mukaan, ja siinä tuo kick down vaijeri on mukana, eli jos öljyt on vaihdettu laatikkoon, ja oli oikeaa öljyä, niin minusta jäljelle jää vain tuo vaijerin säätö.
Oletko säätänyt vaijeria?
En saanut selvää siitä että onko vaijeria säädety, joten kannattaa tutkia se vaijerin säätö, kun vaikuttaa minusta siltä että olet käyttänyt autoa korjaamolla, etkä ole varma tuosta vaijerista, niin siitä kannattaisi varmistua.
Nämä öljynvaihdot ja vaijerin säädöt ovat kuitenkin helppoja töitä, paha juttu jos itse vaihdelaatikossa on jotain mekaanista kulumaa, sitä ei ihan kotikonstein pysty korjaamaan, vaatii laatikon purkamisen ja ehkä momentinmuuntimen ja vaihdepakkojen korjaamisen, kallis paukku.
Mutta tuo on vain ikävä mahdollisuus, kannattaa aloittaa siitä vaijerin säädöstä.- Entinen volvofani
Moi ok, sain sen käsityksen merkkikorjaamon korjaajalta että vaijeri olis kunnossa. Kuitenkaan en ole ihan satavarma asiasta. Kysyn sitä huomenna.
Laatikolla on ajettu 300000 km vaihteistöljyt on vaihdettu kaksi kertaa.
Jostakin luin että vastaava vaiheisto oli kestänyt 800000 km hyvin ilman öljynvaihtoa...
Ongelmat alkoivat itseasiassa viimeisen öljynvaihdon jälkeen. Joku syy yhteys asialla saattaa olla. Öljy on Volvon omaa öljyä jonka koostumusta ei paljasteta vaikka sitä kysyin.
Karmea ajatus tuo mekaaninen kuluminen. Kuivana laatikko ei ole käynyt ,joten voitelu on aina pelannut.. Voisikohan paine vuotaa jostakin, eli kiristämällä pultteja voisi tiiviyttä lisätä ....?
- Sama vika
Oli 760:ssa samantapainen vika eli kun vähänkin lisäsi kaasua, niin vaihtoi pienemmälle. Löysäsin vähän kick-down -vaijeria ja sillä korjaantui.
- Entinen volvofani?
Ok, täytyy kokeilla, tuon vaijerin säädön voi tehdä itse?
- Säätöohje
Entinen volvofani? kirjoitti:
Ok, täytyy kokeilla, tuon vaijerin säädön voi tehdä itse?
Sellainen säätöohje löytyi, että kaasu pohjassa kickdown-vaijeri ei saa olla ihan tiukalla, vaan pitää liikkua vielä 2 mm, kun käsin vetää vaijerista. Mutta tämä ohje tosiaan 760:n AW-71 -vaihteistolle, en tiedä päteekö 900:seen.
- Entinen volvofani
Entinen volvofani? kirjoitti:
Ok, täytyy kokeilla, tuon vaijerin säädön voi tehdä itse?
Vaijerin löysääminen auttoi! Kiitos vinkeistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684665Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232800Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 591400
- 951282
- 471169