Mitä Sonkajärvi sinulle merkitsee?

Ex-sonkäjärveläinen

Mitä Sonkajärvellä syntyneet, kasvaneet, koulunsa käyneet ja muualla muuttaneet ovat saaneet elämänsä eväiksi kotipitäjästään? Miksi minua yhä vuosien poismuuttamisen jälkeen harmittaa ja suomeksi sanottuna vituttaa Sonkajärvi? Yritän ajatella positiivisesti, mutta ei: en osaa löytää menneestä sonkajärveläisyydestäni mitään. Savolaisuus? Pah - nykyään olen asuinpaikkakuntalainen, jo pitkään muualla kuin Savossa asunut.

Peruskoulu, yläaste ja lukio 80-luvulla. Koko ajan odotin pääsyä pois, opiskelujen vuoksi. Kesälomat sukulaisten luona nuorena perheenä. Väsymystä, pienten lasten kitinää. Helpotuksen tunne kotiin päästyä.

Lapsesta saakka kasvoin ajatukseen, että tänne en jää. Nyt harmittaa, että en osaa vieläkään nähdä kovin hyvää Sonkajärvellä. Lievä kunnitoitus esivanhempia ja heidän työtään kohtaan kyllä - mutta siinä se.

Voisiko joku valaista asiallisesti, mitä hyvää Sonkajärvellä oikeasti on? Että voisin aidosti olla ylpeä yläsavolaisista juuristani.

10

1120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ex kiurvetinen

      Moi.Ihan samat sanat entisenä kiuruvetisenä minullakin.
      Pois muuttaessa ajattelin että koko paska joutas kepulaisineen pyyhkäistä pois kartalta.
      Nythän kiurvesikin taitaa joutua pakkoliitettäväksi iisalmeen kun velaks elävät.

    • Iisalmelainen?

      Ei minulle mitään merkitse, taloni sattuu vain sijaitsemaan Sonkajärven puolella, sieluni ja kaikki muu on Iisalmessa!

      • Jyrkän jäähalli

        Kunhan se kauan vatvottu kuntaliitos toteutuu, Sonkajärvestä tulee musta aukko meidän iisalmelaisten verorahoille.


      • Aurinko paistaa
        Jyrkän jäähalli kirjoitti:

        Kunhan se kauan vatvottu kuntaliitos toteutuu, Sonkajärvestä tulee musta aukko meidän iisalmelaisten verorahoille.

        Sonkajärvi sopii hyvin IIsalmen kuppeeseen, Sais olla osa Iisalmea. Vaikka Sonkajärvi olisikin osa Iisalmea, ei se mihinkään SOnkajärveä kadota - se riippuu sonkajärveläisistä. Olis varmaan kiva olla osa Iisalmea, vähän niinkuin arvostettu kaupunginosa....Luonnonkauniita seutuja, korpea ja hiljaisuutta. Autolla pääsee Prismaan, ja vielä kauemmaksi, esim. Kuopiion vaateostoksille. Sonkajärvi on hyvä paikka. Jos sukua Sonkajärvellä, niin vielä mukavampaa.


      • 80km/h
        Aurinko paistaa kirjoitti:

        Sonkajärvi sopii hyvin IIsalmen kuppeeseen, Sais olla osa Iisalmea. Vaikka Sonkajärvi olisikin osa Iisalmea, ei se mihinkään SOnkajärveä kadota - se riippuu sonkajärveläisistä. Olis varmaan kiva olla osa Iisalmea, vähän niinkuin arvostettu kaupunginosa....Luonnonkauniita seutuja, korpea ja hiljaisuutta. Autolla pääsee Prismaan, ja vielä kauemmaksi, esim. Kuopiion vaateostoksille. Sonkajärvi on hyvä paikka. Jos sukua Sonkajärvellä, niin vielä mukavampaa.

        totta.paras paikka asua,ei poliiseja mailla eikä halmeilla niin voi ihan rauhassa mopolla yötä myöten rällätä


    • muistotkin kantaa

      Olen minäkin maksanut joskus veroja Sonkajärvelle, Iisalmeen, Kuusamoon, Espooseen ja Helsinkiin samana vuonna. Eli viiteen kuntaan ja sillä tavalla tullut tutuksi tuon Sonkajärvi. Muutenkin on tullut tutuksi lapsuuteni ja nuoruuteni näkökulmalta. Isäni sisko asui Rutakolla ja tämän takia tuli vierailtua mummoni ja isäni kanssa tällä paikkakunnalla aika usein ja hevospelillä. Tätini oli hyvä ja lämmin ihminen ja tarjosi parastaan ja syliäkin tarjosi. Siksipä tuo sama tätini antama lämpö kumpuaa edelleenkin, kun Sonkajärven asiosta mediassa kirjoitellaan. Aina ja aina!

      Tuli hyvin tutuksi tanssipaikka Sonkahovi, jossa nyt julkkikseksi tulleet kitaristit soittotauolla tanssittivat ja siitä olin hyvin ylpeä. Huippukitaristeja ja laulajia niitähän Sonkahovissa riitti. Piti aina vetää pitkää tikkua kumpaan paikkaan menee tanssimaan Kyllikinrantaan vai Sonkahoviin ja pyörällä tietty? Noita muistelee mielellään nyt "vanhoilla päivillään", että on saanut tuolta Sonkajärveltäkin muistoja elämänsä maton kutimiksi. Ei sieltä mustaa raitaa ole tullut, vaan iloisen väristä auringon keltaista ja kesän vihreää.

    • Marvinen69

      Sukuni on satsannut Sonkajärven elinvoimaisuuteen muutaman sukupolven ajan, ja niin tekee minunkin sukupolveni kaikkien neljän lapsen voimalla. Lapsena minulla ei ollut siellä kivaa (muuten kuin kirjastossa ja kotona lueskellessa), mutta näin aikuisena viihdyn siellä aina vain paremmin. Sieltä saa edullisesti kivoja tontteja ja hienoja metsäpalstoja. Hienot ulkoilumaastot. Mainiot urheilumahdollisuudet myös talvella. Komia kirjasto (vaikka muistuttaisikin lentoterminaalia). Yllättävän moni ikätoveri on palannut sinne pyörittämään omaa liiketoimintaa (työpaikat vieraan leivissä kun ovat harvassa). Pitäisi ehtiä viettää siellä enemmänkin aikaa.

    • lapsuusmuisto kantaa

      Mikä näitä nykyajan ihmisiä vaivaa, kun heidän pitää ilmaista itseään jos jonkinlaisilla konsteilla? Tuo ammuskelu on yksi konsti tulla kuulluksi, koska muuten ei saa "äänelleen" katetta. Aika kumma juttu, kun yleensä noilla persoonaltaan vinksahtaneilla on useampi kuin yksi ase ja oikein luvan kanssa.

      Minulla on vain hyviä muistoja lapsuuteni ajoilta ja juuri tuolta Pentalta päin. Penttalaiset olivat hyviä ja luotettavia ihmisiä. Tämän takia tuntuu pahalta teidän muiden puolesta, kun tuota Pentta-idylliä ja rauhaa joku häiriintynyt ampumalla rikkoo. Pulpahtikin tuosta Pentta-sanasta yks kaks mieleen sekin, että miten sitä hyvin pienenä pääsikin veneen kokassa vanhemman väen kanssa Jokelan kylältä Matkusjokea pitkin sinne Pentalle päin Everin-rantaan lypsämään aamuin ja illoin niitä lehmiä. Isä tai äiti oli aina mukana ja veneen kokassa istuen sitä piti aina uittaa niitä pikkukätösiä. Ikinä ei syyllistetty, jos uitat tiput veteen? Lampaatkin vietiin sinne Everiin aina kesäksi laiduntamaan. Lehmät ja lampaat saivat laiduntaa aivan rauhassa, koska rehellisyys oli tuon ajan ykkösjuttu, noita häiriintyneitä ei yksinkertaisesti ollut. Luuta riitti ovelle merkiksi, että kotona ei olla, lukkoja ja muita valvontavempeleitä ei tarvittu.

    • juuret kantaa

      Kannattaa olla ylpeä noista Ylä-Savolaisista juurista, koska ilman esisiemme panosta talvi- ja jatkosodassa olisivat voineet nuo juuret katketa. Ylä-Savolaiset lähtivät yhtenä rintamana aika kehnoissa vehkeissäkin puolustamaan sitä, että ryssä ei pääse hyökkäämään itärajan suunnalta ja tämä linja piti jatkosodan loppuun saakka.

      Nyt kun ei ole ollut sotia ja kaikkea on liian kanssa, niin napistaan joka asiasta. Voi vain miettiä sitä, että tekisikö sota meistä sittenkin parempia ja toisia kunnioittavia ihmisiä? Ainakin isämme sodassa eivät jättäneet kavereitaan, kaikki tuotiin kaikki ruumiin osatkin kotimaan kirkkomultiin. Mistä enää löytyy samanlaisia ihmisiä, kuin nämä sodan läpi käyneet ja kaikesta selvinneet? Jälkipolvensakin eli minunlaiseni he kasvattivat rehellisyyteen, kouluttivat, opettivat työtä kunnioittamaan oli se sitten paskaduunia tai ei.

    • rutakolta

      Samaa ikäluokkaa olen aloittajan kanssa. Läksin heti Sonkajärveltä, kun lukiosta pääsin. Eipä ole ollut ikävä takaisin. Kun pitkästä aikaa kävin siellä, olihan se erityistä tavata setiä ja tätejä, joiden kanssa kuulumme samaan klaaniin ja olemme samannäköisiä ja puhumme samalla tavalla. Mukavan mutkatontahan se on meno oman suvun kanssa, ja savolaisten kanssa muutenkin.

      Kaunis paikkakuntahan Sonkajärvi on. Kangaslampi oli upea paikka pyöräillä uimaan. En kyllä koskaan uimaan oppinut, mutta siellä oli kiva käydä.

      Jossain siellä Pentalla päin, mutta Savonvirralta oikealle kääntyen (Rutakolta tullessa) oli hieno vattupaikka sähkölinjojen luona. En muista ihan tarkkaan, missä.

      Harvanpurolla kävimme pesemässä mattoja. Enää en edes löytäisi sinne. Kuljulle hiihdettiin muutama kerta koulussa.

      Paikkakunnalla, jossa nyt asun, ihmiset ovat jotenkin omanarvontuntoisia, ystävällisiä, mutta eivät tunkeile. Ihmisistä puhutaan, koska meitä on niin vähän, mutta yleensä aina ystävällisesti. Sonkajärvellä on mielestäni ilkeämpi vire. Siellä juoruillaan pahantahtoisestikin, ja ollaan asiattoman uteliaita. Mielikuvani on, että siellä on paljon ihmisiä, jotka eivät arvosta itseään, ja sen huomaa. Tai sitten se oli heijastumaa itsestäni. Nyt voisin nähdä Sonkajärven eri tavalla. Mutta eipä taida tulla käytyä siellä kuin ehkä hautajaisissa.

      Koulussa oli muutama hyvä ystävyys, mutta jostakin syystä ne jäivät. Kyllä minä vielä joskus osallistun luokkakokoukseen, jos sellaisesta kuulen ja se pidetään mukavissa merkeissä, eikä esimerkiksi jossain juottolassa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10845
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8097
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3538
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      112
      3538
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      34
      3498
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3390
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      53
      2474
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1976
    Aihe