Lääkkeen lopetus ja vieroitusoireet

Olen lopettelemassa Cipralexia ja tähän mennessä annostuksen vähentäminen on sujunut hyvin. Väsymyksen lisäksi ei ole ollut muita oireita lähes ollenkaan. 20 mg siis lähdin liikkeelle, ja nyt olen tilanteessa että ei enää pitäisi lääkettä ottaa. Ensimmäinen päivä sujui hyvin, mutta toisena päivänä alkoi jatkuvat "sähköiskun" tuntemukset. Jos olen ihan paikallani, niitä ei ole, mutta heti kun kävelen muutamankin askeleen niitä tulee koko ajan. Kärvistelin kaksi päivää, mutta tänään oli pakko ottaa pieni murunen lääkettä. Haluan niin kovasti tästä eroon, mutta en kestä tätä vierotusoiretta! Kauanko tämä kestää?! Ja pitkittääkö tuo lääkemurusten ottaminen vieroitusta vielä pidemmälle?
381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"Ja pitkittääkö tuo lääkemurusten ottaminen vieroitusta vielä pidemmälle?"

Pitkittää. Jos otat aina krapularyypyn siirtää se ainoastaan kärsimystäsi tulevaisuuteen ja vielä pahentaa sitä potentiaalisesti entisestään.

"20 mg siis lähdin liikkeelle, ja nyt olen tilanteessa että ei enää pitäisi lääkettä ottaa."

Kuinkahan nopeasti vähensit? Siitä voi päätellä jotain millaisia oireta voit saada jatkossa. Ilman vieroitusoireilua ei selviä monikaan vaikka lopettaisin kuinka hitaasti ja asteittain tahansa.

"Haluan niin kovasti tästä eroon, mutta en kestä tätä vierotusoiretta! Kauanko tämä kestää?!"

Vieroitusoireet voivat kestää päivistä viikkoihin kuukausiin tai vuosiin tilanteesta ja henkilöstä riippuen.

Lisätietoa psyykenlääkeisiin, vieroitukseen ja psykiatriaan liittyen:
www.survivingantidepressants.org
www.comingoff.com
www.recovery-road.org
www.cepuk.org
www.breggin.com
www.madinamerica.com
www.beyondmeds.com

Äänestä

Hei, kiitos sulle vastauksesta! Noihin linkkeihin olin jo tutustunutkin aiemmin.

Kuukausi sitten aloitin lääkkeen lopettamisen ja asteittain olen vähentänyt. Erikoista mun mielestä on se, että lääkkeen vähentyessä ei ole tullut väsymyksen lisäksi mitään oireita, mutta sitten kun jätin kokonaan pois, niin oireet olikin yhtäkkiä noin rajut. Olen nyt lomalla, mutta työssäni joudun olemaan aika skarppina koko ajan, joten työelämään nämä vieroitusoireet ei sovi. Jos näistä ei eroon pääse, niin lienee sen kannalta sitten parempi vain jatkaa käyttöä...

Äänestä

Minä lopetin kylmänä.Vieroitusoireet kestivät n.10 päivää.Nukahtamislääkkeen kyllä tarvitsin,ei olisi uni tullut ilman Imovanea vieroitusoireiden aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vieroitusoireinen kirjoitti:

Olen lopettelemassa Cipralexia ja tähän mennessä annostuksen vähentäminen on sujunut hyvin. Väsymyksen lisäksi ei ole ollut muita oireita lähes ollenkaan. 20 mg siis lähdin liikkeelle, ja nyt olen tilanteessa että ei enää pitäisi lääkettä ottaa. Ensimmäinen päivä sujui hyvin, mutta toisena päivänä alkoi jatkuvat "sähköiskun" tuntemukset. Jos olen ihan paikallani, niitä ei ole, mutta heti kun kävelen muutamankin askeleen niitä tulee koko ajan. Kärvistelin kaksi päivää, mutta tänään oli pakko ottaa pieni murunen lääkettä. Haluan niin kovasti tästä eroon, mutta en kestä tätä vierotusoiretta! Kauanko tämä kestää?! Ja pitkittääkö tuo lääkemurusten ottaminen vieroitusta vielä pidemmälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu