Muisti ja masennus

Tyhjä pää

Hei! Onko kenelläkään kokemuksia muistin huononemisesta masennuksen aikana? Ennen masennusta kykenin opiskelemaan yliopistossa ja nyt käytyäni psykologin testeissä olin järkyttynyt kuinka huonot tulokset sain kognitiivisen tason testeissä. Onko muisti ja muu kognitiivinen taso palautunut teillä ennalleen kun masennus on helpottanut vai jääkö muisti masennuksen jälkeen pysyvästi huonommaksi kuin mihin olen tottunut?

6

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • artsi7

      Pää ei pelaa hyvin silloin kun on masentunut/ahdistunut. Myös fyysisiä oireita saattaa tulla. Mahdollisuus on parantua. Paras luonnonlääke on liikunta, joka auttaa myös pään toimintaan.

    • Tyhmentynyt

      Minulla on muisti huonontunut radikaalisti masennuksen myötä. Minulla oli ennen superhyvä muisti, muistin ulkoa melkeinpä kaikki käydyt keskustelut sanasta sanaan ja muistin kerrasta kaikki nimet, syntymäpäivät, monimutkaisetkin salasanat yms.

      Nykyään minua voisi pitää varhaisdementoituneena. Olen ihan sekaisin. Uutta on vaikea oppia, en muista lukemaani, en muista töissä mitä olen jo tehnyt ja mitä on tekemättä. Työnteko tuntuu niin takkuiselta, että mieluiten painaisin vaikka minuutin välein jotain nappia työkseni. Nykyinen työ hektisyydessään kaikkine deadlineineen on silkkaa kidutusta.

      Moni masennuksesta kärsinyt on kertonut, että keskittymiskyky petraantuu selvästi, kun masennus paranee, mutta muisti ei palaa ennalleen. Paljon riippuu varmaan siitäkin, kuinka pitkään sairastaa ja kuinka paljon hippokampuksen soluja ehtii tuhoutua.

      Minulle on tehty neuropsykologiset testit aikanaan ja siinä oli näitä numerosarjojen luettelemisia lopusta alkuun ja muita vastaavia. Sain huipputuloksen silloin, muistan miten testin tekijä kysyi, käytänkö jotakin tiettyä tekniikkaa. Nyt varmaan vain tuijottaisin sitä psykologia haavi auki, kun tulisi vähänkin pidempi numerosarja.

      Olen huomannut muutenkin aika selkeästi "tyhmenemisen" vaikutukset. Ennen luin melko syvällisiä romaaneja ja luin paljon myös tieteellistä erikoisalojen kirjallisuutta silkasta kiinnostuksesta. Nyt putoan heti kärryiltä enkä pysty keskittymään. Mieluiten luen jotain ihan yksinkertaisia melko arkipäiväisistä asioista kertovia romaaneja tai popularisoitua "tiede"kirjallisuutta.

    • 20+413

      Oletko vetänyt "masennuslääkkeitä"? Ne voivat aiheuttaa pysyvää kognitiivista vaurioita.

    • 32.

      Margariini menee pakastimeen ja sokeri jääkaappiin. Ja jos en olisi masentunut, väittäisin että minulla on dementia.

    • Kalju Pitkätukka

      Pahimmassa masennuksessa on keskittymiskyky ja "työmuisti" todella olematon.
      Jos piti ottaa laatikosta 50 esinettä, ei se kerralla onnistunut, kun meni laskut sekaisin.

      Kumpikaan ei ole koskaan ollut minun vahvoja alueitani muutenkaan.
      Todennäköisesti olen ollut masentunut lapsuudesta asti, koska minua kiusattiin henkisesti koko ala-asteen ajan.

      Masennuksesta toipuminen parantaa tilannetta.'
      Parjattujen lääkkeiden käytöstä huolimatta...

    • Tyhmentynyt

      "Oletko vetänyt "masennuslääkkeitä"? Ne voivat aiheuttaa pysyvää kognitiivista vaurioita."

      Minulla alkoi muistiongelmat jo ennen ensimmäistä masennuslääkekokeilua. Sen jälkeen on ollut yksi ja sama syönkö lääkkeitä vai en, vuosi vuodelta olen voinut huonommin ja kognitiiviset kyvyt on heikentyneet tasaiseen tahtiin.

      Toki toivon nyt jälkiviisaana, etten olisi niitä turhia lääkekokeiluja käynyt läpi, mutta jos en olisi, miettisin ehkä nyt, että kenties elämäni ei olisi pilalla, jos olisin turvautunut lääkkeisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3250
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      96
      1488
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      52
      855
    Aihe