Miten saada vanhemmat suostumaan oman hevosen ostoon??

heppa1

Elikkäs haluisin oman hevosen(niinkuin varmaan kaikki heppahöperöt). Olen jopa löytänyt jo sopivan hepan ja kysellyt siitä. Tallipaikka olisi lähellä. Tärkeintä olisi saada iskä suostumaan , koska jos iskä päättää jotain ei äitellä ole vastaan sanomista (tai siis on)Eli iskä päättää loppupeleissä. Kun kysyin iskältä että voinko saada oman hevosen se sanoi vaan että "se tarvitsee rehuja ympäri vuoden" ja "se on kallista". Vastasin että sentakia on tallipaikka jne.. Voisin ottaa myös ylläpitoon ensin sen samaisen hevosen kyselinkin ylläpidosta jo. 20km Päässä olevassa tallipaikassa heppa saisi sieltä lähes kaiken tarvittavan ruuat,purut,tarhauksen,karsinan,laitumen,maneesi ja kenttä on myös vapaasti käytössä. Kengittäjä asuu naapurissa. ainoastaan kuljetus ei olisi todennäköistä koska meillä ei ole traileria. Olenko valmis edes omaan hevoseen. Olen harrastanut ratsastusta 2,5vuotta hoitokokemusta on enemmän olen käynyt 4eri tallilla. Serkullani on ravihevosia. Tiedän yleisimmät sairaudet ja niiden "ensiavun" (esim.ähkyssä talutetaan ei saa päästää makuulle pitää soittaa ell...jne) Osaan putsata hoitaa hokkihaavat ja laitumella tulleet haavat. Mulla on ollut ja on 3hoitoheppaa. Olen hypännyt esteitä 75cm ja tasoltani olen tasokas HeÖ. Muutamat este ja kouluharkkarit olen myös käynyt. Olen ollut joka kesä leireillä. Hallitsen myös hevosen maastossa ja minulla on vuokrahevonen. Vastatkaas äkkiä tällä on KIIRE!!!!!!!!!........

24

3931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti ja tytär

      Missä päin asut? Jos isäsi suostuisi kimppahevoseen?:)

      • ,h,

        Pirkanmaalla


    • ---

      Ei se hevosen pito halpaa ole täysihoitotallissakaan, hevosen ostohinta on hvin pieni verattuna hoitokuluihin.

      Olet nin kokematonkin että ilman jatkuvaa apua et kyllä hevosen kanssa pärjäisi.

      • heppa1

        En kysynyt kylläkään paljonko hevonen maksaa koska minulla on vuokrahevonen, niin tiiän kyllä..;)


        Onko itselläsi hevosta? Meillä on ollut hevonen kotona tekemässä peltotöitä, ennenkuin mä olen edes syntynyt :).


    • ----

      Mutta jos isä sanoo että hevosen pito on kallista, niin silloin on aika hankala väittää vastaan. Kallistahan se on, eikä siitä pääse mihinkään. Tietysti voisit ehdottaa jos tekisit töitä ja kattaisit siten osan hevosen kuluista. Pystyisikö tallilla tekemään tallitöitä?

      Vuokrahevonen ei ole sama kuin oma, vuokriksen kanssa kuluja on paljon vähemmän.

      Minulla on ollut parikin omaa hevosta.

      • Anonyymi

        Ei tarvi esittää että sulla on ollu "parikin omaa hevosta"


    • .....

      Hevosen pito on todellakin kallista ja siihen on sitouduttava täysillä, toki jos olet valmis siihen kaikkeen niin eipä siinä mitään, mutta muista ettei elämääsi juurikaan mahdu muuta kuin hevonen ja koulunkäynti. Kavereita ei voi enää niin usein nähdä, mutta voisit sanoa vaikka isällesi että tekisit paljon kotitöitä silloin kun on aikaa ja et tuhlaisi rahaa vaatteisiisi tai herkkuihin tai ylipäätään mihinkään turhaan. Mutta jos isäsi ei suostu hevoseen, niin älä unohda sitä, että sulla on koko elämä aikaa ja varmasti aikuisena voit kokeilla toteuttaa tätä unelmaa:)

    • Anonyymi

      mul on sama ongelma. En saa vanhempii suostuu millään

      • Anonyymi

        Se on ihan hyvä, että on vielä vastuullisia vanhempia, jotka eivät ole heti ostamassa elävää olentoa lapsen mielijohteesta.


      • Anonyymi

        Sama ongelma


      • Anonyymi

        sama mulla:( mutt ma pitää vaan yrittää!:)


    • Anonyymi

      Tietäiskö kukaan mistä saisi vuokrahevosen tai ison ponin kolari/Kittilä alueelta? Kukaan ei tyyliin tiedä koska täällä ei yleisiä talleja ainakaan oo paljoa ja lähimmälle yleisellä on matkaa noin 30km😖 oisi kiva jos olis joku sellanen kenen kaa vois käydä vaik 1-2 kertaa viikossa nimittäin rahasta ei ole puutetta vanhempien työt haittaavat nimittäin äiti tekee 8 tunnin työpäiviä ja max 2 päivää viikossa vapaata mutta joskus ei yhtään😖 isäni työt heittelevät koska hän on yrittäjä ja tekee talvisin lumitöitä ja kesäisin remontteja. Eli jos saisi jostain ns.kimppa hevosen tai kaksi hevosta että voisin käydä kaverini kanssa silloin kaverini äiti voisi viedä viikonloppuisin ja hävetä isä lähes aina💗 eli jos on tietoa niin ois tosi kiva🤩.



      Pahottelut jos on kirjotusvirheitä

      • Anonyymi

        Jos etit vuokrahevosta, niin suosittelen kattomaan aktiivisesti esim Hevostalli.net sivuston vuokrailmotuksia, kun sinne tulee niitä lähes päivittäin. Varmasti jos sitä vaikka viikottain seurailet niin joku sopiva löytyy! :)


    • Anonyymi

      Mielestäni sun pitää hankkia 2 hevosta, tytön ja pojan, jotta heillä ei olisi yksinäistä.

    • Anonyymi

      Ylläpito hevonen on todella hyvä vaihtoehto

    • Anonyymi

      jotkut teistä on kuusi vuotta myöhässä että ei tarvii jatkaa. Sit siihen et miks hankkisit kaks hevosta. On olemassa talli missä ei oo yksinäistä ja jos ori ei olekkaan ruuna tulee pian niillä varsoja.

    • Anonyymi

      Haluun oman hevosen mutta vanhemmat sanovat että liian paljon maksaa

    • Anonyymi

      Haluaisin itekki hevosen tai ponin mut äiti ja isä sanoo. Sä et oo tarpeeksi ratsastanut. Ja äiti sanoo. Ei oo varaa. Mut mun äiti ei käy töis ja mä oon vaan mun mielessä et. MEE TÖIHI!!
      Mut en kuitenkaan koska saisin varmaa arestii😔

    • Anonyymi

      Elämässä ei aina nallekarkit riitä. Mutta itsekin haluaisin mutta minun mummolla on hevosia joka mulle riittää.

    • Anonyymi

      et ole valmis. hanki lisaa kokemusta ratsastamalla ja hoitamalla, hanki tietoa ja säästä vielä rahaa.

    • Anonyymi

      Mä haluun oman hepon mut äitil on huono palkka ja isi ei suostu säästöä ku ostaa vaa kalastus juttui niin yksinkartasesti ei oo vaan varaa. Mut yritän sanoo äidille et pelasi lottoa niin vois ees voittaa jotain rahaa jolla vois sitte ees vuokrata

    • Anonyymi

      Sain oman hevosen vänkäämällä joku 2vuotta ja sain sen synttärilahjaks.🌸 mut laitoin siihen omaakin rahaa ja mun piti ostaa varusteet ite:/

    • Anonyymi

      Tietääkseni ei ole olemassa sellaista tasoa kuin HeÖ.

    • Anonyymi

      Minäkin haluaisin oman hevosen vaikka olen ratsastanutkin vai kerran pienellä ponilla tiedän että se olisi ihanaa T. Vilja 8v

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      140
      5459
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      191
      4525
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      176
      4460
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      2
      4437
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      54
      4315
    6. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      87
      4143
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      15
      3939
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      37
      3811
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      61
      3700
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      104
      3670
    Aihe