Tarkoitus olisi mennä opiskelemaan Helsinkiin nyt elokuussa, mutta kauhutarinat HOAS:in jonoista vähän arveluttavat. Lopullista tietoa opiskelupaikan saannista ei varmaan tule vielä muutamaan viikkoon, joten vielä en voi hakeakaan ja jos koulujen alkamisen ja asunnon etsimisen väliin jää vain viikkoja niin aika huolestuttavaksi sen osalta menee.
Mitä kokemuksia ihmisillä on solujen saamisesta näin nopeasti? Olen tosiaan siis ulkopaikkakuntalainen ja tällä hetkellä kämpän ainoa vaatimus on oikeastaan se että se ei ole hävyttömän kallis ja että HSL kuljettaa, eli kämpät vaikka sitten sieltä Korsosta tai Kilosta eivät ole ongelma.
kiitos :)
Mitä kokemuksia ihmisillä on solujen saamisesta näin nopeasti? Olen tosiaan siis ulkopaikkakuntalainen ja tällä hetkellä kämpän ainoa vaatimus on oikeastaan se että se ei ole hävyttömän kallis ja että HSL kuljettaa, eli kämpät vaikka sitten sieltä Korsosta tai Kilosta eivät ole ongelma.
kiitos :)
Vastaukset 26
Vanhimmat
Minuakin kiinnostaisi tietää sama asia. En haluaisi vuokrata 600€ yksiötä.
Jos oqlet ulkopaikkakuntalainen olet jonossa ensimmäisenä eli saat sen solun nopeasti kun soluihin ei moni muutenkaan halua.
onko mahollista valita että mistä päin Helsinkiä solun ottaa?
Toivomuksia voi kai esittää, eri asia miten niitä kuunnellaan. Kun sää meet kattoon tota niiden hakusivuakin niin et sä yksittäisiin kohteisiin hae. En kyllä käsitä mitä järkeä opiskelijan hirveästi on nirsoilla, on tuolla seudulla kuitenkin sen verran toimiva julkinen liikenne.
Sain itse ulkopaikkakuntalaisena soluhuoneen 2pv koulun alun jälkeen vaikka laitoin asuntohakemukset 00:00 keskiyöllä samantien kun sain varmuuden koulupaikasta. Onneksi löysin toisen kämpän ennen sitä.
Kuinkas tarkoilla kriteereillä tämä?
Soluhuone alle 350e/kk. En laittanut mitään toiveita sen sijainnista.
onko mitään mahollisuutta saada hoas solua kampista/ruoholahdesta? aloitan syksylla opiskelun ihan tuolla keskustan tuntumassa
ja laitetaanko pojat ja tytöt sekaisin?
ei
Minulla olisi kysymys liittyen HOASiin. Eli tilanne on se, että tiedän pääseväni Metropoliaan opiskelemään, mutta tuloksia ei kuitenkaan ole vielä tullut. Voinko tästä huolimatta laittaa hakemuksen?
Et
Tulokset tuli ja hakemus laitettu menemään. Maksimi vuokraks laitoin 550egee/soluasunto. Heruukohan tolla price tägillä mitään? Ulkopaikkakuntalainen oon ja toiveeks laitoin että mahollisimman lähellä keskustaa. Viisaita tietäjiä kaivataan.
Kyllä, tuolla rahalla saa hoasilta jo pienkaksion itselle :). Hoasin sivulla on vuokra hinnasto, asuntoesittelyt ja muut tiedot. Kannattaa kattoa. Ja PKS seudulla joukkoliikenne toimii joten ei ole kovinkaan suuri ongelma jos asunto ei ole ydinkeskustan alueella. Toki jos asunto on eri paikkakunnalla esim espoo ja käy helsingissä koulua joutuu maksamaa HSL seutulipun mikä on kalliimpi kun HSL sisäinen mikä käy siinä kunnassa mihin sen on ostanut.
Tänään tuli sähköpostiin viesti, jossa luki että hakemus on käsitelty ja hyväksytty. Nopeaa toimintaa. Kaverilla meni viime vuonna yli viikko käsittelyyn.
Ja eilen toisiaan laitoin hakemuksen menemään.
Kun laitetaan niitä ulkopaikkakuntalaisia jonoon, niin katsotaanko siinä jonossa kuinka kaukana asuu Helsingistä?
Itse laitoin hakemuksen vasta tänään ja hirveä paniikki koska asun Rovaniemestä vielä pohjoseen päin, eikä yhtään tuttua asu Helsingissä joiden luona voisin oleskella, jos en heti saa kämppää...
Solua hain ja rajaksi sen 350e.
Siis, kun tuolla täyttölomakkeessa kysyttiin varallisuutta, niin miten se oikein lasketaan? Ja ollaanko sen kanssa ihan pilkun tarkkoja?
Itse en kyllä asiaa sen enempää jaksanu selvitellä vaan laitoin minun arvopaperien käyvän arvon pankkitilillä olevat rahat. Menikö ihan vituix? Ja vaikeuttaako HOAS asunnon saanti kun "varallisuuteni" on yli 30k€?
Tämä oli kai vitsi? Mitä tekemistä tililläsi olevilla rahoilla on tulojen tai verotettavan varalllisuuden kanssa?
Laskit varallisuutesi täsmälleen oikein. Muistaakseni yli 38000 euron varallisuus vaikeuttaa asunnon saantia jonkin verran, mutta vaikka se ylittyisi reilustikin ei tule uusia varallisuusrajoja vastaan. Hakijan tulot vaikeuttavat enemmän.
Niin ja käytännössä kaikki saavat HOASilta asunnon. Kriteerit vaikuttavat ainoastaan hakijoiden keskinäiseen järjestykseen eli siihen, kuinka kauan asunnon saamisessa kestää.
Kiitos 342234423243
Juu eli tarjousta ei ole näkyny ja laitoin sähköpostia asiakaspalveluun ja sain vastauksen, että
"Varallisuus vaikuttaa mikäli meillä on kaksi hakijaa samassa tilanteessa ja
toinen on varaton ja toisella on paljon varallisuutta. Silloin tarjoamme
ensisijaisesti varattomalle hakijalle."
Toisin sanoen, en tule saamaan HOAS asuntoa ennen koulun alkua. Voi vitun vittu. Näin sitä työn tekoa rankaistaan Suomessa. Olisi varmaan pitänyt valehdella varallisuudesta.
ketään saanu jo tarjousta???
Tässähän tulee kohta pissat housuun. Koulu alkaa kuukauden kuluttua, eikä HOAS:ista ole kuulunut mitään. Mulla ei todellakaan ole vaaraa vuokrata jotain 600€ yksiötä.
noooo sama täällä.. 3 viikkoa aikaa :P
Jos todella tarvitsette asunnon, soittakaa HOAS:ille useasti ja itkekää, että asunto täytyy saada. Toimii.