Olen siis 17. Mulla on ollut pitkään ongelmia vanhempien kanssa yms.Oon joutunut käymään ala-asteesta asti kaikenmaailman keskusteluista. Ja vihaan puhua tuntemattomille... Mulla on ollut masennus kaksi kertaa... Meillä on suvussa kroonista vakavaa masennusta ja epäilen että olen taas masentunut...
Koko viime vuodenkin kärsin koulussa kiusaamisesta. Muutenkin vihaan elämääni.Jatkuvaa riitelyä kotona ja saan vanhemmilta valitusta kokoajan ja minua kohdellaan kuin kakaraa. Olen jopa viillellyt ja harkinnut joskus itsemurhaa ku on kaikki paska kaatunut päälle.Tällä hetkellä olen ehkä joutumassa laitokseen asumaan. Tuntuu että en en jaksa elämässä yhtään mitään... Tulevaisuus pelottaa ja ahdistaa ja itken päivittäin..
en jaksa
3
88
Vastaukset
- Scriptingiä
Kuulostaa ehkä hölmöltä mutta oletko miettinyt päiväkirjan pitoa? Sinne voit rauhassa purkaa tuntojasi ja seurata kehitystäsi ilman muiden mielipiteitä. Hanki lukko päivyriin niin muut ei pääse siihen käsiksi. Voimia sulle!
Hei,
Kuulostaa siltä, että hyötyisit ajatustesi ja kokemustesi jakamisesta jonkun luotettavan ihmisen kanssa. Kouluterveydenhoitaja on yksi hyvä vaihtoehto tähän.
Vaikka kerroit, ettet pidä tuntemattomille puhumisesta, niin jos kuitenkin voisit keskustella nimettömänä jonkun täysin ulkopuolisen ihmisen kanssa, niin keskusteluapua on saatavilla myös soittamalla Valtakunnalliseen kriisipuhelimeen. Puhelut maksavat vain operaattorin veloittaman puhelumaksun. Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-07, viikonloppuisin ja juhlapyhinä 15-07.
Jos koet, että haluat kertoa olostasi lisää kirjoittamalla voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net).
Tukinet-live päivystää joka arkipäivä kesällä klo 15-17, muutoin klo 15-19. Tukinetissä on myös foorumeita, joista on mahdollista löytää vertaistukea ihmisiltä, joilla on samankaltaisia kokemuksia.
Lämpimin terveisin,
SOS-kriisikeskusHei, myötätuntoa sulle.
Ehkä rohkenet ottaa yhteyttä johonkin yllä olevista osoitteista? Onko sinulla lähipiirissä yhtään ihmistä johon voit luottaa? Kirjoitat laitokseen joutumisesta. Ymmärrän, että laitos on jotain, mitä et halua? Mutta jos se on kuitenkin ihan ok paikka – ja juuri tällä hetkellä parempi vaihtoehto kuin riitaisa koti. Nimimerkkisi on ”en jaksa”. Jos voisitkin uudessa paikassa levätä, olla vaan ja kerätä voimia?
Toivon siunausta elämällesi
Päivi-pappi Hämeestä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1813129Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos611959Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651573Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt291550- 931260
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221215Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49983Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5932Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan187922Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61917