Voisiko olla kyse sokereista???

Timoteii

Mulle tulee joskus sellaisia kohtauksia että tulee vähän niinku adrenaliini ryöppy ja alkaa tärinä ja tulee tosi epätodellinen olo ja mys huimaa. Olen ajatellut että olis paniikkikohtaus, mutta voisiko kyse olla jostain voimakkaasta verensokerin heittelystä tms??? Kertokaa jos on tietoa ja kysykää tarkentavia kysymyksiä.

6

307

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hp&v

      Mene lääkäriin/terkkarille tarkistuttamaan sokerisi niin pääset epätietoisuudesta.

      • Timoteii

        Niin mutta voisiko tulla tuollaisia oireita?


      • hp&v
        Timoteii kirjoitti:

        Niin mutta voisiko tulla tuollaisia oireita?

        Joo. Matala verensokeri voi aiheuttaa ainakin huimausta, hikisyyttä, tärinää jne.. Varmaan moni muukin sairaus. Mene vaan kiltisti lääkäriin.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Hypoglykemia


    • Joo, komppaan muita kirjoittajia. Jos sokeri ja kilpirauhasarvot ovat ok, kannattanee jossain vaiheessa kerätä vuorokausivirtsan metanefriini ja normetanefriini. On olemassa harvinaninen adrenaliinia pukkaava klömppi, joka on hoidettavissa.
      Jos kohtaus tulee järkevässä kohdassa esim. psyykkisen hermostumisen aikana, keräystä ei kannata tehdä. Jos kohtaus tulee vaikka sohvalla rauhassa loikoillen, suosittelen kerran tekemään. Helppo ja koska se on yleensä puhdas, sittenpä on selvitetty.
      Joillain tulee matala sokeri karkin tms syönnin jälkeen. Selvitettävissä.

    • Anonyymi

      Tuttu juttu. Jos kiskon pussillisen pikkuleipiä alkaa tutinat tunnin päästä. Ensin on veri täynnä sokeria. Haima alkaa työntää sekaan insuliinia, jotta sokeri imeytyy soluihin. Insuliinin alasajo on liian hidasta , jolloin sokerit menevät miinukselle. Äkkiä lisää sokeria kehiin juomalla lasi tuoremehua tai hunajavettä niin tasaantuu.

      • Anonyymi

        "Jos kiskon pussillisen pikkuleipiä..."

        Kyseessä on siis krapulaan verrattava itse aiheutettu vaiva.
        "Jos kiskon 12 tölkkiä olutta niin kuudennen tölkin jälkeen alkaa kusettaa..."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe