Miltä tuntuu olla suomalainen Suomessa

ilman että ei osaa Suomen kieltä paria kirosanaa enempää? Mutta näinhän se on monen Suomenruotsalaisen kanssa,että maan valtakieli ei taivu.

Eikös se nyt ole todella kummallista?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

VAD,jag förstår inte?

Äänestä
  • Eipä fennon olo ole kummoinen vaikka luulee osaavansa suome hyvin. Olo on paljon parempi, jos ei osaa Suomea.

    Äänestä

  • Suomenruotsalaisten puheet ovat ristiriitaisia. He väittävät olevansa suomalaisia ja olleensa täällä jo pitkään. Kuitenkaan he eivät ole ehtineet kehittämään mitään omaa kulttuuriinsa vaan kaikki on lainattua Ruotsista. Jos he ovat olleet Suomessa jo pitkään niin luulisi heillä olevan jo jotain omaa suomenruotsalaista kulttuuria. Jos he ovat suomalaisia niin luulisi että heidän kulttuuri ei olisi kokonaan ruotsalaista.

    Suomalaisilla on sauna, oma kieli eikä mikään skandinaavinen murre, karjalanpiirakka, mämmi, sahti, juhannus kokko eikä mikään saksalainen salko, Kalevala, oma uskonto Ahti Ukkonen Tapio ym..

    Äänestä

  • Synkähkö fenno kirjoitti:

    Eipä fennon olo ole kummoinen vaikka luulee osaavansa suome hyvin. Olo on paljon parempi, jos ei osaa Suomea.

    Isänmaaton hur ri huutelee kateellisena kun hänellä ei ole isänmaata eikä mihinkään maahan sopivaa identiteettiä.

    Buuaaahhhaaa..........

    Äänestä

  • oksettaako? kirjoitti:

    Suomenruotsalaisten puheet ovat ristiriitaisia. He väittävät olevansa suomalaisia ja olleensa täällä jo pitkään. Kuitenkaan he eivät ole ehtineet kehittämään mitään omaa kulttuuriinsa vaan kaikki on lainattua Ruotsista. Jos he ovat olleet Suomessa jo pitkään niin luulisi heillä olevan jo jotain omaa suomenruotsalaista kulttuuria. Jos he ovat suomalaisia niin luulisi että heidän kulttuuri ei olisi kokonaan ruotsalaista.

    Suomalaisilla on sauna, oma kieli eikä mikään skandinaavinen murre, karjalanpiirakka, mämmi, sahti, juhannus kokko eikä mikään saksalainen salko, Kalevala, oma uskonto Ahti Ukkonen Tapio ym..

    Olet täysin oikeassa.

    Äänestä

  • ++++++ kirjoitti:

    Olet täysin oikeassa.

    Taitaapi olla täysin väärässä. Ruotsinkielisillä on samat kulttuuriperinteen kuin suomenkielisillä ja lisäksi heillä on paljon omaa suru-kulttuuria. Taitaapi olla fennoilla tosi ahdas tuo kultturimaailmakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nesve vastaa kirjoitti:

ilman että ei osaa Suomen kieltä paria kirosanaa enempää? Mutta näinhän se on monen Suomenruotsalaisen kanssa,että maan valtakieli ei taivu.

Eikös se nyt ole todella kummallista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu