Heips! Olen itse 20 ja miesystäväni on 21, mutta mennän asiaan. Voisiko joku kertoa kehitysvamman asteesta F73.1 ? Emme vielä tiedä paljoakaan tästä tietystä kehitysvammasta... Tiesimme että joku kehitysvamma on kyseessä, mutta saimme tietää vähän aikaa sitten että "tämä se on" Lääkärin kanssa sovittu keskustelu on myöhemmin, mutta haluan hieman "etukäteistietoa" en käytä paljon nettiä, joten olisi helpointa saada tänne tietoa kyseisestä vammasta (onko kyseessä lievä, keskivaikea ymsyms., Miten tulee pärjäämään elämässä, miten suurella viiveellä oppii esim. Uimaan, ajamaan pyörällä, lukemaan, kirjoittamaan?) Kiitän jo etukäteen :)
Poikamme tuore diagnoosi
2
336
Vastaukset
- Nettiä käyttävä
http://mielenterveys.info/tautiluokitus2.html
F73.1 Syvä älyllinen kehitysvammaisuus merkittävä, huomiota tai hoitoa vaativa sopeutumiskäyttäytymisen häiriö - erityisen äiti
Katsokaa lisätietoja vammaisjärjestöjen sivuilta. Tuo syvä kehitysvammaisuus on aina vakava paikka vanhemmille.Mutta nämäkin lapset kehittyvät-kukin omaan tahtiinsa ja riippuu aivovaurion laajuudesta.Tälläinen lapsi vaatii paljon rakkautta ja huolenpitoa vanhemmiltaan. Rakastakaa ehdoitta. Tulevaisuus on avoin ja niinhän se itseasiassa on meillä kaikilla.Teillä mahdollisuus vammaistukeen ja omaishoidontukeen.Tsemmpiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni54900- 130900
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739