Markettini uudistui! Ai kauheaa!

Valitetaan tässä nyt kylmän kesän kunniaksi. Olen aina pitänyt suuren kaupunkini yhdestä City -Marketista erityisen paljon. Siellä on ollut kaikkea kiinnostavaa ja erikoista ja isot vihannesalueet ja hedelmiä tarjouksessa yms.
No,nyt se uudistui. Ei halvattu! Päästäkseen vihannesalueeseen täytyy kulkea pilvenpiirtäjäkujan läpi, jossa pilvenpiirtäjämäisillä hyllyillä on karkkia ja karkkia ja sipsejä. Jos vaihtaa reitin viereiseen hyllystöön, siellä on limsaa ja olutta samat röykkiöt. Maitohylly on täynnä jos jonkinlaista valmista rahkaa,jossa on kinuskia ja päärynää mausteena. Ihmesössöjä kunnon maitotuotteiden tilalla. Hyllykaupalla. Värikkäitä pakkauksia maustettuja tuotteita, ettei vaan kyllästy.
Silpsiä, kaljaa, limsaa, makeita maitotuotteita, uima-altaallinen jäätelöä, karkkeja ihan käsittämätön määrä. Keksiä yksi kerrostalollinen.
Missä tavallinen rahka, raejuusto, maito, leipä, hedelmät, vihannekset, öljy, mausteet? Muu jyrää nämä alleen. Joku nämä kaikki syö ja juo. Ei lopu työni nähtävästi.
Siis en halua olla niuho, mutta luonnottoman näköistä on meno. Suoraan tehtaasta värjättynä, makeutettuna ja prosessoituna.
Mies tunsi samalla lailla ja taidamme vaihtaa kauppaa. On jollain lailla luonnottoman oloinen tämä entinen favourite.
1394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kun katsoo "Kodin kaappaus" ohjelmaa niin tuon näkee vielä selvemmin. Toinen juttunsa on, että valtaosa kuluttajista on tottunut käyttämään tuota kallista ja epäterveellistä "moskaruokaa" kun eivät osaa käyttää parempaa.

Äänestä

Listlta unohtui erittäin t'ärkeä meijerituota - voi.
samoin kananmunat loistavat poissaolollaan.

No, ymmärrettävästi kyseessä on se tavalline tarpeeton rasvan perko ja vanhat luulot kananmunien kolesterolivaaroista.

Mutta eteenpäin kuitenkin vaikka nenälleen kaatuisi.

Suomessa käynti havaintoni on saman tyyppinen. Kevyttuotteiden luvattu maa ja kallista. Kun kyselin majoneesia kaupantädiltä niin hän tuli kevytmajoneesiputken kanssa ja sitten ihmetteli kun kysyin että eikö teillä todella ole oikeaa majoneesia. Ei oikein tahtonut ymmärtää.
Onneksi Varkaudesta löytyy Tokmannilta kunnon lihakauppa josta saa muutakin kuin pilalle paloiteltua lihaa, Kunnon kyljyksi joista ei pintarasvaa ole poistettu.
Suosikkiostokseni Suomessa on muikut. Niitä odottaa useimmiten mökillä savulaatikko ja onhan savolainen oikea rantakala (ilman perunoita) todellista terveysruokaa nykyisen tiedon mukaan,

Äänestä

Suunnittelijat asettelevat tuotteet sen mukaan että asiakkaat saataisiin tekemään heräteostoksia. Siksi maitohyllyt on aina kaupan perällä, näköjään nyt myös hevi-tiskit on luokiteltu tällaisiksi sisäänveto-osastoiksi.

On asiakkaan oma vika jos kerää koriinsa siitä matkalta niitä huonoja ruokatarvikkeita, järkevä asiakas osaa kävellä ohi ja ostaa täsmälleen sitä mitä oli aikonutkin.

Myymälän vaihto ei auta. Jos löydät kaupan jossa järjestely on erilainen, ei mene kauan kun sekin remontoidaan suunnittelijoiden mielen mukaiseksi.

Onkohan Ruotsissa poistettu kaupoista voi ja kananmunat kun Veijo valittaa siitä. Minä olen löytänyt jokaisesta suomalaiskaupasta montaa sorttia voita ja kananmuniakin löytyy melkoinen valikoima. Ruotsalaismargariinia joutuu kylläkin etsimään ja usein on vain pieniä pakkauksia (olen päässyt sen makuun).

Äänestä
  • Jeps, terveellisten tuotteiden kate on huono ja hinta matala. Lisäksi kasviksilla ja hedelmillä on suuri hävikki.

    Jotkut makeiset ovat kauppiaalle ideaalituote, kate on mieletön (makeiset ovat pääasiassa sokeria ja se maksaa noin 50 snt per kg ilman veroja), tuotteen hinta on korkea (10 €/kg) eivätkä ne pilaannu.

    Suurempi ongelma kuin sijoittelu on hevi-osaston tarjonta yleensä, jos kauppiasta se ei kiinnosta niin sitten tarjonta on huonoa.

    Itse käytän lähinnä Lidliä. Muualta liha ja tölkkiananas (Lidlistä ei saa hedelmiä omassa liemessään). Syön toisaalta hyvin harvoin kotona.

    Äänestä

  • hp&v kirjoitti:

    Jeps, terveellisten tuotteiden kate on huono ja hinta matala. Lisäksi kasviksilla ja hedelmillä on suuri hävikki.

    Jotkut makeiset ovat kauppiaalle ideaalituote, kate on mieletön (makeiset ovat pääasiassa sokeria ja se maksaa noin 50 snt per kg ilman veroja), tuotteen hinta on korkea (10 €/kg) eivätkä ne pilaannu.

    Suurempi ongelma kuin sijoittelu on hevi-osaston tarjonta yleensä, jos kauppiasta se ei kiinnosta niin sitten tarjonta on huonoa.

    Itse käytän lähinnä Lidliä. Muualta liha ja tölkkiananas (Lidlistä ei saa hedelmiä omassa liemessään). Syön toisaalta hyvin harvoin kotona.

    hp&v
    Juu, eilen minäkin sitten huristelin loman kunniaksi Lidliin ja ostin viisi muovikassillista tuoremehuja, hedelmiä, paprikoita, WC-paperia, miehen herkkujäätelöä (hän haluaa kasvisrasvajädeä ja sillä sipuli, joten ostetaan! Lidlissä parhaat valikoimat) ja jotain muuta.

    On aivan selvä, että kauppiaan on otettava se taskulaskin käyttöön. Nythän on vain niin, että koen kaupassakäynnin elämyksenä.Saa rauhassa ostella, mitä tykkää ja katsella kaikkea kivaa. Uusitussa cittarissa katselen pilvenpiirtäjämäisiä röykkiöitä sipsipusseja kun Lidlissä on matalat hyllyköt ja helkutisti vihannesta ja hedelmää ja mehuja. Saa katsella ympärilleen ns. nauttien. Kummassakin löytyy sitä mitä haluan, mutta haluanko vapaa-aikanani vaellella siellä kerrostalojen välissä onkin toinen juttu.

    Äänestä

  • old_profile_52869 kirjoitti:

    hp&v
    Juu, eilen minäkin sitten huristelin loman kunniaksi Lidliin ja ostin viisi muovikassillista tuoremehuja, hedelmiä, paprikoita, WC-paperia, miehen herkkujäätelöä (hän haluaa kasvisrasvajädeä ja sillä sipuli, joten ostetaan! Lidlissä parhaat valikoimat) ja jotain muuta.

    On aivan selvä, että kauppiaan on otettava se taskulaskin käyttöön. Nythän on vain niin, että koen kaupassakäynnin elämyksenä.Saa rauhassa ostella, mitä tykkää ja katsella kaikkea kivaa. Uusitussa cittarissa katselen pilvenpiirtäjämäisiä röykkiöitä sipsipusseja kun Lidlissä on matalat hyllyköt ja helkutisti vihannesta ja hedelmää ja mehuja. Saa katsella ympärilleen ns. nauttien. Kummassakin löytyy sitä mitä haluan, mutta haluanko vapaa-aikanani vaellella siellä kerrostalojen välissä onkin toinen juttu.

    Itselle se kaupassa käynti ei ole mitään herkkua niin käyn siellä mahdollisimman harvoin.

    Itsellä vuorossa sunnuntaina keikka Lidliin. Parin viikon päästä ehkä uudestaan kun tuorekama (tomaatit, rasvaton jugurtti ja hedelmät) loppuu. Kun suunnitelmissa on alkoholiton kesäloma niin mehuja en tarvitse.

    Diabeetikolle sopivaa ruokaa:
    5 kg täysjyväruisjauhoa
    2 kg sämpyläjauhoa jos vanhemmat tulevat
    10 l hylamaitoa
    24 tölkkiä papuja
    24 tölkkiä tomaattipuretta
    3 kg vähärasvaista jauhelihaa
    4 kg broileria
    flora goldia
    kahvia
    3 kg tomaattia
    1 kg paprikaa
    4 kg omenoita
    muita hedelmiä
    12 tölkkiä vähärasvaista jugurttia
    rypsiöljyä
    kevytmajoneesia
    5 tölkkiä rahkaa
    6 kg perunoita
    2 kg sarvimakaronia
    1 kg kauraryyniä
    3 kg sipulia
    3 kg porkkanaa
    pakastevihanneksia
    1 kg juustoa
    1 kg saksalaista grillimakkaraa
    12 kananmunaa

    Tuommoiset 7 kg hiilihydraattia, 3 kg proteiinia ja 2 kg rasvaa eli 1900 kcal/d. Kulutus sitten huomattavasti suurempi.

    Äänestä

  • Järkevä asiakas

    Voita löytyy kaupasta ja kananmunat ostan suoraan tuottajalta-menee sen verran paljon. Voi meinasi tietenkin loppua joku aika sitten kun kauppiaat eivät olleet valmistautuneet LCHF ruokavalion suosioon. Kerman (aidon) kanssa oli sama ongelma. Ei enää. LCHF on yksi elintarvikeliikkeidem tärkeimpiä suunniittelu perusteita tuotteiden kohdalla nykyisin-ja sen huomaa.

    Ylläpidon idiootti poisti aikaisemman vastaukseni mutta katsotaan kuinka kauan tämä saa olla.

    Äänestä

Ja pienet jorinat vielä ennen kävelylle lähtöä!
Olemme siis niska limassa kantaneet rahaa siihen Cittariin ja sitten ruokaa kotiin. Miksi ei enää?Samat tuotteethan sieltä vieläkin löytyy?
1) En jaksa kulkea niitä rännejä. Ennen oli ilmavampaa.
2) Mies ei jaksa opetella tuotteiden paikkaa uudelleen. Valtavista varastohyllyistä ja pakastesammoista täytyisi opetella missä joka kuivahiiva nykyään sijaitsee.
3) En jaksa kulkea hakemassa maitoa tästä ja kamalan väririvistön jälkeen rahka tuosta ja taas kamala kävely margariineille.
4) Pakastesammiot ovat niin isoja, että en viitsi analysoida viittä uima-allasta, kun ennen tiesin, mistä napata, vaikka isoja ne olivat silloinkin.
Ei huolta, moni tykkää kaupasta! Kyllä se pärjää. Kyllä me siellä varmaan vieläkin joskus käydään, mutta tässä on muitakin kivoja kun suuressa kaupungissa asutaan.
Ulos!

Äänestä
  • Tällaistahan se on, itsekin olen oppinut noiden muutaman vakiokauppani pohjakaaviot ja löydän tuotteet nopeasti. Nyt kun S-ryhmäkin (keskitän ostokset sinne) on innostunut uudistamaan myymälöitään, menee muutama viikko ennen kuin oppii vähemmän käytettyjenkin tuotteiden uudet sijoituspaikat. Nyt olen siirtämässä kumipyöräkesämökkini toiseen kuntaan niin joudun opiskelemaan siellä paikallisen myymälän lay outin. Kotipaikkakunnallani ja tuolla vanhalla mökkipaikkakunnalla Lidl sijaitsee kauempana joten ei viitsi tuhlata bensaa tai matkustaa bussilla tuntia ostoksille vaikka hinta olisi hieman halvempi.

    Äänestä

Jotenkin vähän oudoksuttaa aloittajan ihmettely City-marketista. Itse olen käynyt ruokaostoksilla eri kaupungeissa lähinnä Prismassa, City-marketissa ja Lidlissä, eli näissä suurissa kaupoissa.

Nykyisin käyn suuren kaupungin City-marketissa noin parin viikon välein. Ei siellä ole sen enempää sitä roskaa myynnissä kuin muissakaan isoissa kaupoissa. Aina on ollut minusta niin, että kaupoissa on turhan osuus ollut se noin 90%. Saman verran kakkaa on muissakin kaupoissa. Lidl on vielä minusta paras tässa asiassa; joka ikisen kaupungin Lidl on tehty juuri samalla tavalla, poikkeuksena muutama kaupunki. Sinne kun menee asioimaan ja tulee ulos kaupasta, saa miettiä että missäs kaupungissa sitä taas oltiinkaan.

Joka ikinen vähänkään suurempi kauppa noudattaa samaa kaavaa. Sinne kun menee ostoksille niin ostoskärryn kanssa kierrät kierrokset ja haet hyllyistä tarvittavat tarvikkeet. Siinä samalla mietit että miten paljon turhaa asiaa voikaan olla olemassa.

Mutta ajatelkaapa asiaa siltä kantilta että ei ne 90% turhaa tavaraa siellä muuten vain ole. Ne menee kaupaksi meille suomalaisille koska eihän ne muuten siellä olisi. Kaupat on kuitenkin hyviä mittareita sille mikä meille kaupaksi käy.

Turha väittää että suomalaiset noudattaisivat lautasmallia kun katsoo mitä kaupat pääasiassa myy.

Äänestä
  • Marketin uudistuksessa harmitti kaupan muuttuminen varastoksi. Hyllyä on aivan liikaa, hakemista on aivan liikaa. Oli niin helkkarin hyvä aiemmin. Ja kyllä se amerikkalaistuminen, joka väistämättä tapahtuu kaupoissa harmitti, kun se oli tullut selkeämmäksi. Sitä Knorrin kastikejauhetta ja karkkia ja sipsiä ja kinuskirahkaa yms.
    Ostaja on joskus nirso, jos on valinnan varaa. Miehen kanssa ollaan siirrytty Lidliin, jossa ei tarvitse vaeltaa niin paljon ja lähiSiwaan, jota voi vähän tukeakin. Eilen oltiin Lidlissä ja tänään Siwassa. Ei ole mitenkään suunniteltua, ei vain tee mieli mennä entiseen magneettiin.

    Äänestä

  • old_profile_52869 kirjoitti:

    Marketin uudistuksessa harmitti kaupan muuttuminen varastoksi. Hyllyä on aivan liikaa, hakemista on aivan liikaa. Oli niin helkkarin hyvä aiemmin. Ja kyllä se amerikkalaistuminen, joka väistämättä tapahtuu kaupoissa harmitti, kun se oli tullut selkeämmäksi. Sitä Knorrin kastikejauhetta ja karkkia ja sipsiä ja kinuskirahkaa yms.
    Ostaja on joskus nirso, jos on valinnan varaa. Miehen kanssa ollaan siirrytty Lidliin, jossa ei tarvitse vaeltaa niin paljon ja lähiSiwaan, jota voi vähän tukeakin. Eilen oltiin Lidlissä ja tänään Siwassa. Ei ole mitenkään suunniteltua, ei vain tee mieli mennä entiseen magneettiin.

    Pitää myöntää että jos tarvitsen vain jotain määrättyä ruokatavaraa nopeasti, menen ehdottomasti lähi-Alepaan tai S-Markettiin koska tiedän jo mennessäni mille hyllylle ja mihin kohtaan pitää kävellä. Ostosen haku kestää muutaman minuutin kun on lyhyet kävelymatkat, enemmän aikaa menee kassajonossa (vältän koululaisten välituntiaikaa koska silloin on paljon karkinostajia).

    Äänestä

  • Tuttu parempi kirjoitti:

    Pitää myöntää että jos tarvitsen vain jotain määrättyä ruokatavaraa nopeasti, menen ehdottomasti lähi-Alepaan tai S-Markettiin koska tiedän jo mennessäni mille hyllylle ja mihin kohtaan pitää kävellä. Ostosen haku kestää muutaman minuutin kun on lyhyet kävelymatkat, enemmän aikaa menee kassajonossa (vältän koululaisten välituntiaikaa koska silloin on paljon karkinostajia).

    Tänään oltiin autolla liikkeellä juuri Cittarin kulmilla ja ajateltiin mennä sinne, mutta sitten jotenkin vain kurvattiinkin tuttuun huomattavasti kauempana olevaan Prismaan. On se ihmisen psyyke herkkä ja markkinoinnissa kannatta huomioida. 80E meni Prismaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


boxi kirjoitti:

Valitetaan tässä nyt kylmän kesän kunniaksi. Olen aina pitänyt suuren kaupunkini yhdestä City -Marketista erityisen paljon. Siellä on ollut kaikkea kiinnostavaa ja erikoista ja isot vihannesalueet ja hedelmiä tarjouksessa yms.
No,nyt se uudistui. Ei halvattu! Päästäkseen vihannesalueeseen täytyy kulkea pilvenpiirtäjäkujan läpi, jossa pilvenpiirtäjämäisillä hyllyillä on karkkia ja karkkia ja sipsejä. Jos vaihtaa reitin viereiseen hyllystöön, siellä on limsaa ja olutta samat röykkiöt. Maitohylly on täynnä jos jonkinlaista valmista rahkaa,jossa on kinuskia ja päärynää mausteena. Ihmesössöjä kunnon maitotuotteiden tilalla. Hyllykaupalla. Värikkäitä pakkauksia maustettuja tuotteita, ettei vaan kyllästy.
Silpsiä, kaljaa, limsaa, makeita maitotuotteita, uima-altaallinen jäätelöä, karkkeja ihan käsittämätön määrä. Keksiä yksi kerrostalollinen.
Missä tavallinen rahka, raejuusto, maito, leipä, hedelmät, vihannekset, öljy, mausteet? Muu jyrää nämä alleen. Joku nämä kaikki syö ja juo. Ei lopu työni nähtävästi.
Siis en halua olla niuho, mutta luonnottoman näköistä on meno. Suoraan tehtaasta värjättynä, makeutettuna ja prosessoituna.
Mies tunsi samalla lailla ja taidamme vaihtaa kauppaa. On jollain lailla luonnottoman oloinen tämä entinen favourite.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu