Ärsyttävää:/

heppatyttöll

Eli, oon ratsastanu nyt 2 vuotta kolmella eri tallilla. Mulla on aina ennen ratsastustuntia hirvee jännitys minkä hevosen saan tunnille, ja sen takia ratsastustunnit ei oo yhtään kivoja. Myöskään mulle ei olla talleilla ikinä kivoja. Oon kattellu vuokrahevosia, mutta pienellä paikkakunnalla on vaan nää kolme isoo tallii ja pikkutalleja pari, jotenka ei oo paljon vaihtoehtoja vuokrahevosiin läheltä.
MItä teen, kun haluun silti ratsastaa ja vuokraus, ylläpito ja ratsastustunnit ei onnistu oikeen. Ja omaa hevosta en varmaankaan voi vielä ottaa, ja en edes haluaisi laittaa sitä näille talleille.
Toivottavasti tajusitte ja voitte auttaa. :)
En siis ole mikään kauhean tavoitteellinen ratsastaja, enkä tykkää kisata (olen pari estekisaa hyppinyt)

4

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      No...jos sinulla on mahdollista kulkea johonkin lähi kaupunkiin ratsastamaan niin kannattaa etsiä niistä jotain muuta kivaa tallia....ratsastaa ei voi oikein muualla kuin ratsastuskouluissa ja jos teidän läheltä ei löydy kuin muutama yksityinen talli ei taida niissäkään olla hevosta jolla saisi mennä....mutta tietysti näin kesällä voi mennä esim. Leirille jotkut tallit ottavat vieläkin uusia leiriläisiä loppu kesän leireille....muuta en nyt oikein keksi...

    • Yritä enemmän

      Ihme kun tykkäät enää edes ratsastaa, kun sinulla on noita pelkoja ratsastukseen liittyen. Sinulla näyttää olevan huono itsetunto, tallia vaihtamalla Taas siitä et pääse eroon, elämä ei ole reilua ja aika harvalle oikeasti ollaan edes talleilla kilttejä, varsinkin jos sinulla ei ole siellä oikeita kavereita talleilla. Talli on vain harrastuspaikka, ei koti sinulle, niin voit ihan hyvin yrittää ottaa "henkisiä riskejä" ja mennä sinne voittamaan pelkojasi ja olla välittämättä - siihen jopa pystyy, kokemuksesta voin kertoa. Nyt vaan menetät isoja mahdollisuuksia sinulle menestyä ja olla hevosten kanssa, mitkä selkeästi ovat iso osa elämääsi. Sinulla on oikeasti valintoja, kaikkia niitä et vain itse suostu huomaamaan.

      Sinuna menisin ehkä jopa juttelemaan jollekkin ammattilaiselle ekana, että helpottaisi ja saisit neuvjoja näihin ongelmiin, koska saatat lopulta huomata, että sulkeudut yhtä vahvasti muissa elämän osa-asuleissa, jos sinulle ei olla kivoja. on tosi iso mahdollisuus että lopulta sinua jännittää itse ratsastus ja menetät sitten hevosetkin kokonaan elämästäsi.

      • aloittaja'''

        Äh, tykkään diis ratsastaa ja rakastan hevosia! Ensimmäinen tallini siis oli todella kiva eikä mua yhtään jönnittöny. Siellä ei ollu kun vähän idiootteja. Mä en haluu menettää hevosia mun elämästä ja rskastan niitä. Kerran ratsastin kaverini hevosella ja oli paljon kivempi kun ratsastuskouluissa jännittäminen.
        Pelkoni ennen tunnin alkua johtuu luultavasti siitä, että tipuin yhdeltä hevoselta, jonka jälkeen mulle naurettiin ja oltiin ilkeitä. Olen siis monesti tippunut, mutra tuossa kävi pahemmin. Ratsastuksen opettajana piti minua heti huonompana ja rupesi olemaan ilkeä mulle.
        Sori jos tuli sekava viesti, kirjotan puhelimella.


      • aloittaja'''''
        aloittaja''' kirjoitti:

        Äh, tykkään diis ratsastaa ja rakastan hevosia! Ensimmäinen tallini siis oli todella kiva eikä mua yhtään jönnittöny. Siellä ei ollu kun vähän idiootteja. Mä en haluu menettää hevosia mun elämästä ja rskastan niitä. Kerran ratsastin kaverini hevosella ja oli paljon kivempi kun ratsastuskouluissa jännittäminen.
        Pelkoni ennen tunnin alkua johtuu luultavasti siitä, että tipuin yhdeltä hevoselta, jonka jälkeen mulle naurettiin ja oltiin ilkeitä. Olen siis monesti tippunut, mutra tuossa kävi pahemmin. Ratsastuksen opettajana piti minua heti huonompana ja rupesi olemaan ilkeä mulle.
        Sori jos tuli sekava viesti, kirjotan puhelimella.

        Ja kaikki tallit, missä olen ratsastanut, ovat kovin kalliita, eikä mun vanhemmilla oo rahaaa muutenkaa antaa mun kokoajan vuodesta ratsastaa, ees kerran viikossa Tosiaan se eka talli oli ihan ok, toinen ei ollut kovin kiva, ja kolmannessa oli hirveän kallista ja ilkeitä tuntilaisia. Jos eka talli ei olis lopettanu, ratsastaisin siinä varmaan vieläkin . Ja sen oon todellaki huomannu, että elämä ei oo reilua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4885
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1673
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      200
      1407
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe