Kepulaisten tapa toimia
kepumafia
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Potkuthan tuo Jarmo Korhonen seuraavassa puoluekokouksessa sitten saikin puoluesihteerin paikalta.
Miksi Jarmo Korhonen sai "potkut"? Kaksoisveljensä pöljäilyjen takiako?
Taustalla oli KMS-julkisuus, mutta kyllä tuo kaksoisvelikin tuntui vauhtia antavan:
"Kirjeen saivat tiistai-iltana lehden mukaan ainakin kansanedustajat Juha Rehula, Jari Leppä ja Hanna-Kaisa Heikkinen. He olivat juuri kyseenalaistaneet Korhosen aseman puoluesihteerinä."
Karonkkaa odotellessa
STT
14.4.2010 21:51 (14.4.2010 21:51)
Liikemies Arto Merisalo kirjoitti sähköpostissa pääministeri Matti Vanhaselle eduskuntavaalien jälkeen 19. maaliskuuta 2007:
Tapani Yli-Saunamäen ja omasta puolestani sekä koko Kehittyvien Maakuntien Suomi ry:n tiimin (Tokmannin Kyösti Kakkonen ja Seppo Saastamoinen, Maskun Topi Sukari, Motonetin Lauri Juntunen ja Suomi-Soffan Toivaiset sekä Palmbergin Bono ja me Novalaiset) puolesta suuri kiitos sinulle upeasta lopputuloksesta. Alkuperäinen tavoitteemme tukiryhmässämme oli se, että saadaan vahva porvarienemmistö eduskuntaan ja sitä kautta porvarihallitus. Nyt vaalitulosta ja porvarihallitusta tuskin voidaan sivuuttaa!!! Toki on tärkeää, että Keskusta saa hyvän hallitusohjelman kannaltaan ja keskeiset ykkösministereiden salkut.
Toivottavasti voimme pitää pienen "karonkkan" em. tiimimme ja sinun sekä Jarmon ym. kanssa kunhan ehdimme ja allakkasi sen sallii!
Puhuin myös Ritva Larilahden kanssa ja toivoin, että tulisit 09.05.2007 Mäntsälään Suomen historian suurimman yksittäisen logistiikkakeskuksen, Tokmanni Oy:n sinne rakennettavan pääkonttorin ja keskusvaraston peruskiven muuraukseen. Mutta näihin palattaneen!
Parhain yhteistyöterveisin
Artsi M
Pääministeri Matti Vanhanen vastasi samana päivänä:
Kiitos kaikesta avusta. Puhu Ritvalle siitä Mäntsälästä, omalta puoleltani aihe sopii minulle hyvin jos vain aikataulu käy. Vaalituloksen pohjalta saadaan nyt parempi hallitusohjelma kuin neljä vuotta sitten.
t: Matti
ps. ja karonkka pitää järjestää
Se ei ollutkaan viisikko, vaan se oli kuusikko.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Keskustan kansanedustajat haluavat Korhosen syrjään/1135252202122
Heh heh Seppo Ilmarinen kuului tahtomattaa porvaripuolueeseen, vaikka piti olla vakaumoksellinen punikkihallitus;-))) Seppo ei erota vielä vasenta ja oikeaa;-))))
Mistä /ceestä näitä kepuja sikiää;-))))
Oikea ja vasen? Keskellä hän väittää olevansa. Pitäköön kepu hyvänään.
Sitäpaitsi Ilmarinen on sentään aika asiallinen kirjoittaja, vaikka joskus hän vaikuttaa hieman paranoidiselta. Mutta kyllä hän kepulainen on. En tosin ymmärrä, miksi, kun sentään järkeäkin vaikuttaisi päässä olevan?
Toisaalta, onhan kepussa seinät leveällä ja katto korkella ja puolueessa vasen ja oikea siipi. Kyllä kai sitä kannattamaan Ilmarinenkin sopii? Etenkin, kun sopii moni sellainenkin, joka ei edes tiedä olevansa kepun jäsen.
Näkisin mielelläni sen päivän, jona kepu löytää jonkun selkeän linjan luopuen opportunismistaan, josta se on tehnyt, jos näin voidaan sanoa, taidetta, jolla se hämää yksinkertaisia ihmisiä olemalla kaikille mieliksi.
Tuo rekisteröity puolue, jonka edusajille viime vuosien okeusjutut on tulleet ihan puun takaa. Jollakin kepuedustajalla taisikin lipsahtaa suusta se totuus, että kepu on toiminut aina rikollisesti. Se on ollut maan tapa, jolla kepu toimi.
Tuli kepulaisille pyytämättä ja yllätyksenä tieto, että Kekkosen ajat on nyt olleet ja menneet ja poliisi tarttuu kepun toimintatapoihin.
Seppo Ilmarinen on kehunut olevansa oikeistolaisesti ajatteleva keskustalainen kommunisti, eli kai vähän samalainen kepulainen, kun se Jammu, joka kulki kylkimyyryä siksakkia.. Hänen kirjoituksista tulee lähinnä mieleen Johan Bäckmän..
Itsekin toivoisin Ilmarisen selventävän poliittista kantaansa. Jos ei muusta systä, niin vaikka siksi, että kepulaiset puoluetoverinsa, jotka eivät häntä hyväksy kepulaiseksi, saisivat siitä myös selkoa.
Joka tapauksessa noihin muutamaan palstakepulaiseen puoluetoveriinsa verrattuna Ilmarinen on sentään arvostettava kirjoittaja.
Miksihän KMS-julkisuus henkilöityi Jarmo Korhoseen? Nyt siis puhutaan tuosta ajasta, jota linkin takaa löytyvä uutinen käsittelee.
Heitettiinkö Korhonen pois vain siksi, että hän oli negatiivista mainosta kepulle?
Myöhemmin asioiden paljastuttua laajemminkin, alkoi löytyä muitakin, jotka olivat negatiivista mainosta kepulle samaisen asian ympäriltä. Esimerkkinä Arto Merisalon sähköpostiviestit Matti Vanhaselle ja Matti Vanhasen selitykset, ettei hän ole tavannut vaalirahoittajiaan, esim. Kyösti Kakkosta, vaikka Vanhanen seisoo valokuvassakin Kakkosen vieressä, vaasi kädessään pääministerin virka-asunnon edessä.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Näin Vanhasen selitykset ovat vaihdelleet/1135256091883
Vanhases pääministerikausista jäi varmaan aika monelle mieleen Kemijärven sellutehtaan lakkauttaminen, naisseikkailut ja heIvetin huono muisti.
se kun Suomella meni ihan mukavasti.
Katainen kertoi kaiken olevan fantastista mutta kaikki meni kovaa vauhtia alaspäin maassa.
Stubbi pistää vielä paremmaksi?
Vanhasesta jäi mieleen jatkuvasti esillä olleet munakarvat ja pipi jalka.
Niin ja se, että Merja Vanhanen avioitui onnellisesti Matti Vanhasen turvamiehen kanssa..
Mukavasti saattoi mennä, mutta oliko se Vanhasen ansiota?
Jos haluat syyllistaa Kataista, kannattaa muistaa Vanhasen olleen pääministerinäkin Kataisen juoksupoika Vanhasen kakkoshallituksen aikana..
Vanhanen oli kepun Timo kallin mukaan rehellisintä, mitä kepusta Jäätteenmäen tilalle löytyy (2003). Taisi olla myös tyhmintä? Ainakin Vanhanen oli täysin vvm Kataisen vietävissä pääministerinä ollessaan. Kataisen puudeli, joka silotteli Kataiselle ja kokoomukselle vaalivoiton, jonka turvin Katainen nousi pääministeriksi. Vanhanen itse häipyi veljensä tavoin edustamaan yrittäjiä.
Kepu on toinen kokoomus, jos se siihen asemaan päästetään (niin kuin Vanhasen kakkoshallituksen aikana kävi).
Jos syyllistää Kataista, on katsottava samalla Vanhaseen. Samanlaisia teflonpintaisia luikureita kumpikin.
Ihan mielenkiinnosta kysyn.
Millälailla Suomella meni ihan mukavasti ja milloin? Mihin verrattuna ja niin poispäin?
Voitaisiin sanoa, että Suomella meni ihan mukavasti vaikkapa silloin, kun tuli välirauha. Ei tarvinnut sotia. Ihmiset itkivät kaiken kurjuuden keskellä onnesta.
Kaikki on niin suhteellista.
Taitaa Suomeakin keinuttaa isommat tuulet.
Liekö suurtakaan merkitystä hallituskokoonpanoilla?
"En tiedä, kiistää kiistäneensä, ei mielikuvaa, muistuu mieleen, kaikkea ei voi muistaa, ei tietoa, en painanut nimiä mieleen."
Huonot tiedot ja huono muisti eivät olleet työnhaussa haitaksi, ja pian löytyikin uusi työ toimitusjohtajana.
Nyt en osaa hahmottaa, mutta änkytys on vähentynyt.
Pirun kalliita nuo puhekouluttajat, mutta onneksi ei tarvinnut niitäkään pääministerin palkkioista maksaa. Kiitos veronmaksajat. Myös Kemijärvelle terveiset ja kiitokset.