Johanna Tukiainen kahdesta jutusta taas käräjille!
25.6.2014
Asiasanat: Johanna Tukiainen
Johanna Tukiainen on joutumassa taas käräjille.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa käsitellään elokuun alussa kotirauhan rikkomista, jossa vastaajana on Tukiainen.
Hyvinkään käräjäoikeudessa taas on törkeä rattijuopumusjuttu ja käsittely on 18. syyskuuta.
Tukiainen on aiemmin saanut useita vankeusrangaistuksia, niin ehdollisia kuin ehdottomiakin. Hänen kaksi ehdotonta rangaistustaan muutettiin hiljattain hovioikeudessa yhdyskuntapalveluksi.
25.6.2014
Asiasanat: Johanna Tukiainen
Johanna Tukiainen on joutumassa taas käräjille.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa käsitellään elokuun alussa kotirauhan rikkomista, jossa vastaajana on Tukiainen.
Hyvinkään käräjäoikeudessa taas on törkeä rattijuopumusjuttu ja käsittely on 18. syyskuuta.
Tukiainen on aiemmin saanut useita vankeusrangaistuksia, niin ehdollisia kuin ehdottomiakin. Hänen kaksi ehdotonta rangaistustaan muutettiin hiljattain hovioikeudessa yhdyskuntapalveluksi.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Siinä on railis: än ihan turhaa vinkua mistään esitutkinta materiaalista......
Syksy tulee siis olemaan vilkas.
Nyt maksetaan viimekesän kolttosista Jarnan kanssa????
Kotirauhan härintä taitaa olla se murto keikka ja rattijuoppous, tuksu alasti ja yritti laittaa Jarnan syyksi jälleen....että, ei Hän ole ajanut, vaan toi toinen.....
Jarnahan on tuon esitutkinnasta antanut lausunnon sekä lehtiin, että poliisille....
Jokainen vastaa teoistaan.
Mikä sulla on tuossa luetun ymmärtämisessä niin vaikeaa? Esitutkintamateriaali niiltä osin, kun se ei ole salaiseksi määrättyä, tulee julkiseksi syyttäjän luettua syytteet. Samalla määrätään oikeudenkäyntipäivämäärä.
Tuossa tapauksessa syyttäjä on tehnyt päätöksensä syyttää. Ja toisekseen tuo ei ole vielä esitutkintamateriaalia. Se voi olla jopa niin, että tuolloin vasta luetaan syytteet ja tuo on tiedoksianto osapuolille saapua paikalle tai toimittaa asianhoitaja kuulemaan ne. Esitutkintamateriaalia on mm. kuulustelupöytäkirjat, silminäkijän kertomat, poliisin havaitsemat, lääkärin lausunnot yms..
Mikä sulla on tossa niin vaikeaa ymmärtää?
Sulla on ihan älyttömän vaikeaa ymmärtää yhtään mitään.....se on kyllä huomattu.
Paskaa jauhat jatkuvasti ja tntuu, ettei sulla muuhun aikaa riitäkään.
Mistäs helkkarista sä tiedät niin varmasti, ettei noistakaan keisseistä jo tiedettäisi enemmän kuin on painettu?
Et sitten mistään.
Vaikka muuta väitätkin.
"Mikä sulla on tossa niin vaikeaa ymmärtää? "
Se, että RailiSuominen painelee kokoajan PÄIVITÄ SIVU nappulaa, kun on 10:ssä minuutissa ehtinyt jo vastatakkin viestiin....
Hankisitko Raili ihan jonkun harrastuksen? Kiikaroi vaikka naapureiden ikkunoita, joku voi harrastaa vaikka rajuja puuhia?
Ööö, jotkut pitävät RailiSuomista ihan oikeana nimenäsi.. Suominen on Suomen yleisin sukunimi, niin TanjaSuominen:kin kävisi.......
Hoh hoh. Koskahan tämä ilmiö huipentuu...
Http://1i.fi/fitsit
Eikös Korhonen ole nykyään yleisin sukunimi Suomessa...
Eikö se enää olekaan Virtanen?
Eli lisää kakkua ja maksakin poksuu ja porisee. Juurihan se glamourin ydin väitti että kaikki on paremmin kuin koskaan. Ihme linsseillä se maailmaa kattelee.
Vasta oikeudessa todetaan syyllisyys/syyttömyys. Oletteko kuulleet sellaista viisasta sanontaa, kun syytetään etukäteen ennen oikeuden päätöstä? "Tämän päivän syytetty voi olla huomisen päivän syytön".
Ja edelleenkään en puolustele Johannan tekemisiä. En myöskään sääli, koska sääli on sairautta.
Höpö höpö. Kakkua tulee.
Jos joutuu tiilenpäitä lukemaan, niin se päätös tulee riippumattoman tuomioistuimen päätöksellä, eikä millään näätäoikeuden päätöksellä.
Tuomioistuimen päätöksellä tulee Tuksulle kakkua.
Eikä myöskään railisuomisen päätöksillä jättää syyttämättä......
Mitä helkattia sä täällä jatkuvasti roikut, kun mistään ei saisi kirjoittaa ja vain sun sanasi on mukamas se oikea....
Pitääks sulle taas hommata banni?
Rauhoittuisi on paskanjauhannat taas vähäksi aikaa.....
Väännetään nyt rautalangasta Railille, että hyvin todennäköisesti Johanna saa tuomion riippumattoman tuomioistuimen päätöksellä. Siis hyvin todennäköisesti.
Ai taasko? Ei jaksa aina vastata erikseen samaan bannitoiveeseen, joten tässä olepa hyvä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12227983#comment-67694888
Oletko ehdottanut mulle banneja? Sehän kertoo suoraan siitä, että et voi sietää henkilöä, joka on eri mieltä kanssasi ja en taivu muuttamaan ajatusmaailmaani ja tapojani teikäläisten takia. Toihan istuu, kuin nakki paskaan siihen Johannasta "tutkijoiden/hutkijoiden" tekemään analyysiin vihakirjoittelusta. Kuitenkin teikäläiset haukkuvat mm. Johannaa narsistiksi ja kuvaatte häntä sanoin; minä, minä, minä ja vaan minun sana on laki ja kukaan ei saa olla erimieltä kanssani. Et kait vaan kuvaa tuon tyyppisessä kirjoituksessa itseäsi?
Raili Suominen, haista vit-tu!!!:-):-):-)
Höpön löpön "RailiSuominen".
Hae se normaali 20*300g annos perunalastuja, niin jaksat maanantaihin..
Joku 160kg taitaa mittari näyttää nyt..
Heh...taitaa olla niin, että Raili haistaa silloin kun haluaa, ja sinä silloin kun saat:-)
Peräsuoli, mene jo takaisin kivenkoloon.
Törkeästä ratista rapsahtaa varmasti reilu puolivuotta ehdotonta. Eikä enää käänny mitenkään yhdyskuntapalvelukseksi.
Vaikka miten vääntäisi niin linnaan lähtee qviini. Tosin saattaa olla että linnasta tuodaan oikeuteenkin jos nykyinen ykp kaatuu, niinkuin nyt näyttäisi käyvänkin.
Kallis alkkis yhteiskunnalle, veronmaksajat maksaa kaikki sekoilu kulut, olisi jo aika antaa kunnon opetus, ankara rangaistus jos vaikka oppisi yhteiskunnassa olemaan vai onko aivan toivoton tapaus?
Eipä paljoa kadu tekojaan. Ja uutta pukka kokoajan. Viimeksi se myymälävarkaus.
kaikki. Jonossa on vielä tavaraa joista tulee tuomio ja paksu väkivaltainen porsas saadaan vihdoin ehdottomaan vankeuteen. Sen kunniaksi kuohari auki,,,,
Silloin otamme kuoharit jäistä ja nostamme maljan. Taparikollinen Johanna Tukiainen on saatava pois normi-ihmisten keskuudesta ja näin rauha maahamme.
Ei voi kun nauraa tällekin viestille. Oikeinko kuohariin rahasi laitat Tuksun takia?
Paskat Tuksu saa mitään tuomioita korkeintaan sakkoja ja niitä ei maksa,joten se ei mitään stressiä noista enää ota.
Voi kun mietin miten täällä vuodi hillutiin stuksun vankilaan menosta ja miten kävi....
Vastapuolet saavat korvaukset jos Tuksu joutuu maksamaan Valtionkonttorin kautta.
Joten ihan rauhassa saa rötöksiään jatkaa ja lokkeilla juomia ja ruokaa.
Älkää te tällä palstalla keskenänne rähise moisen muijan takia,täysi turhake.
Kuoharia kuule tilataan laatikoittain ja aina niitä on muutama pullo jääkaapissa. Avataan sopivalla hetkellä. NäätäGlamuurissa ei nimittäin pikkurahalla pelata. Eikä pullot ole varastettuja.
no jos ei maksa oikeuden määräämiä sakkoja, vankila kutsuu.
Jarna Lahdenvuo kirjoitti 25.6. hymy-näätien palstalla:
”Kyllä jatkan! Vaihdoin tapletin, koneeseen niin voi kirjoittaa kunnolla!
Lavastaa syylliseksi autoasiassa, vit-tu siellä kuvasi Johannaa ihmiset, kun oli pihalla alasti ja nousi auton penkiltä, ja mä nousin takapenkiltä. Tutkintailmoituksessa luki: ”Tanakka ja lyhyt nousi etupenkiltä ja laiha ja pitkä takaa.”
Siellä on Johanna useita todistajia ketkä näki sut. vaikka kuulusteluissa väitit että se olin minä- JOHANNA, VALHEESTA JÄÄ KIINNI, MUISTA SE PIKKULEHMÄ, ETTÄ TULEN TODISTAMAAN TÄMÄN ASIAN, ja nyt mulla on ollut muistikuvia, että OLET ajanut useaan otteeseen humalassa. Hmmm. Tulee ehdotonta ja 2vuotta. Tervemenoa Hämeenlinnaan.”
Kumpiko noista (Johanna vaiko Jarna) on epäiltynä/syytettynä jutussa? Vai ovatko molemmat?
Ootsä lukutaidotonkin jo?
Selvästihän tuo tuossa lukee...
Siinä on taas peräsuolinen joo tavaamassa.....
No sano kumpi, vaiko molemmat?
Ettei ois ollu ite RailiSuominen...
Persekuvan perusteella.. Netti ja ns. naksut levittänyt Railin pään ja mehukkaan perseen.
YÄK, Onko Railista kuvia?
Jarna Lahdenvuo/ Kervinen/ Leskelä/ Whatever kirjoitti Facessa 13.5.2014:
"Minulle tuli syyttäjättämispäätös, siitä mikä tapahtui elokuussa.
Johanna tukiainen on kuitenkin sanonut ETTÄ SE OLIN MINÄ JOKA SITÄ AUTOA AJOI EIKÄ HÄN.!!!! VIT-TU SENTÄÄN MITÄ VALEHTELUA!!! hÄN SITÄ AUTOA AJOI, ENKÄ MINÄ YRITTI SAADA MINUA KUSEEN SIITÄ!"
Kiitoksia. En ole Facessa ja en ehdi lukea kaikkia juttuja, vaikka täällä niin halutaan hehkuuttaakin.
Kuten arvelinkin, niin tuossa on se ristiriita. Jos Jarna olisi todistajan ominaisuudessa haastettu oikeuteen (hän sanoo tuolla, että tulen todistamaan), niin hänellä ei ehdottomasti pitäisi olla tällaista todennäköisesti silminnäkijälausuntoa tiedossaan:
"""Tutkintailmoituksessa luki: ”Tanakka ja lyhyt nousi etupenkiltä ja laiha ja pitkä takaa.”""
Epäillylle toimitetaan tällasissa "pikkujutuissa" haaste ovella saapua käräjille silloin ja silloin. Hänelle kerrotaan siinä vaiheessa, että hänen kannattaa hankkia asiamies itselleen (yl. asianajaja). Asianajaja saa tutustua koko aineistoon, mutta ei luovuttaa sitä epäillylle. Johtuu siitä, että se on salassapidettävää oikeudenkäyntiin asti.
Tää on mun villi veikkaus (Huom! veikkaus), että myös Jarna on haastettu epäiltynä, ei suinkaan todistajana ko. asiasta käräjille. Jos noin on, niin oli kyllä aikamoinen moka Jarnalta laittaa tuo mahdollisen silminnäkijän kertoma julkisuuteen.
Miksi moka? No ensinnäkin siksi, että jos todistajien kertomat päästettäisi julkisuuteen, niin se vaarantaisi epäiltyjen puolueettoman oikeudenkäynnin. Lisäksi jotkut röyhkeimmät epäillyt/syytetyt saattaisivat alkaa ottamaan yhteyttä todistajaan ja alkaa ahdistelemaan/pelottelemaan häntä ja vaatia puhumaan oikeudessa jotain aivan muuta, kuin on nähnyt ja mitä on kirjattu kuulustelupöytäkirjaan.
Eli jos on noi molemmat, niin olisi oikeudenmukaista mainita myhyssä myös Jarnan nimi, eikä pelkästään Johannaa.
Tossa on toinen ristiriita. Jarna kertoo tuossa tekstissään näin: """Minulle tuli syyttäjättämispäätös, siitä mikä tapahtui elokuussa.""""
Jarna on siis saanut syyttämättäjättämispäätöksen syyttäjältä. Eli hän on tuolloin jossain vaiheessa ollut epäiltynä ko. asiassa ja syyttäjä on päättänyt jättää syyttämättä.
Jos (sanon jos), myös Jarna on epäiltynä/syytettynä nyt, niin melkoisia uusia todisteita on pitänyt löytyä, että hän olisi nyt epäiltynä/syytettynä ko. jutussa. Syyttämättäjättämispäätöstä ei hevin peruta.
Eikös Jarna voisi meidän kaikkien iloksi kertoa, että mikä on hänen asemansa ko. rosiksessa käsiteltävässä jutussa? Onko hän epäilty/syytetty, vaiko todistaja, vaiko muuten vaan muistamattomuuttaan takapenkiltä herännyt (todistajan asemessa olevaan en oikein usko)? No toki voi olla niinkin, että hän on siellä siksikin, että ainakin entivanhaan kännisen kyytiin lähteminen toi ajokieltoa.
Jarna Lahdenvuon selvitys 28.6.14:
”Johanna ajoi ratin 2013, olimme Riihimäellä Hawaji rannalla muistaakseni. Joimme skumppaa. Johanna kävi uimassa. Olin takapenkillä nukkumassa. Mutta heräsin siihen, että auto osui johonkin.
Tulin takapenklltä ulos ja Johanna etu penkiltä alasti. Hänellä oli ilmeisesti ollut pyyhe päällä. Paikalla oli paljon ihmisiä. Koirat juoksenteli ja kytät tuli yrittivät pukea sairaalavaatteita kun Johanna oli alasti. Sanoin kytille että ottakaa autosta johannan hame.
Kun pääsimme aamulla pois (putkasta), hän kertoi minulle, että oli myöntänyt että ajoi. Mutta kuitenki silloin valehteli, että se olisin ollug minä, oli kiva lukea syyttäjältä tullutta päätöstä ettei nua syytetä, mutta siinä luki selvästi että minua syytettiin, yrittää aina laittaa muiden syyksi.”
Jarnan jatkokommentti: ”Johannalla ei ollut edes ajolupaa. Koska ei ollut hakenut edellisestä ratista ajokorttia, se pitää hakea henk.kohtaisesti, eli on ajellut pitkiä aikoina ilman korttia. Sitten Johanna keksi että häntä olisi uhkailtu ajamaan, pöh pöh. Ketään ei ole uhkaillut ketään puukolla.”
Tuksu puistojuomingeissa rattijuopumusyönä (8.-9.8.13):
http://aijaa.com/BgFRGw
Tuksu saapui suoraan Hämeenlinnan poliisiputkasta ilman kenkiä Vantaan käräjäoikeuteen 9.8.13 iltapäivällä (edellisen vuoden pahoinpitely-case Vantaan Ylästössä oli käsiteltävänä):
http://2.bp.blogspot.com/-vyAQf5VExrY/UgfNXqw0IeI/AAAAAAAAAuY/Am4UCiABxj8/s1600/rrr.jpg
Tuksulle ELINKAUTINEN HAHAHHEHHEEEEEEEe,,,,,,,,
Kyllä näyttää nyt siltä kun kaikki niputetaan yhteen sakot menee muuntoon niin akka lusii todella pitkään. Ennen tuomion lukua se kyllä kerkee kasvattamaan lisää rikostaustaansa. Taitaa loppuelämä mennä kaltereiden takana.
Tuksu häkkiin ja pitkäksi aikaa. Siistiytyy katukuvakin siinä samalla.
Tuo ratkaisu on hyvin mahdollinen varmaan puolen vuoden sisään...
Kyseessä on sana vastaan sana. Harha on taas nähnyt harhoja jos väittää saanensa syyttämättäjättämispäätöksen. Poliisi on voinut keskeyttää Harhan kohdalla tutkimisen, mutta mikäli on toimitettu poliisitutkimus loppuun ja toimitettu syyttäjälle sekä kyseessä on sana vastaan sana niin oikeuteen menee kumpikin.
Oikeus päättää kummalla on uskottavampi kertomus sekä todisteet.
Harha-Jarna tarvitsee lisää niitä kolmiolääkkeitä mitkä on sille aina maistunut alkoholin kanssa niin mainiosti.
Näin juuri.
Ja nyt Johannalle kullan arvoinen vinkki. Älä jukoliste provosoidu Jarnan, Nitan etkä kenenkään muunkaan herjoista. Älä kerro mitään sellaista julkisuuteen, mikä liittyy tuohon juttuun. Älä ihan oikeesti tee typeryyksiä lähtemällä mukaan johonkin kahinaan, mikä koskee tuota juttua. Pidä suusi kiinni ja vaikene. Et jukoliste provosoidu, vaikka kuinka kiehuisit kiukusta.
Jarna on tehnyt melkoisen mokan kertoessaan tuon yllämainitun jutun julkisuuteen.
Katellaan rauhassa, mitä Hyvinkään käräjäoikeudessa syksyllä tapahtuu...
Raili, luotetaan riippumattoman tuomioistuimen puolueettomaan päätökseen. Jarnan/ja tai Johannan jutut voi olla tosi, mutta ne voivat myös olla epätosi. Tuomioistuin punnitsee syytettyjen/todistajien kertomukset ja joko uskovat tai eivät usko.
Tässä omaa lääkettäsi.
Oikeusistunto on torstaina 18.9. Hyvinkäällä.
Harha on todistettavasti puhunut ajamisestaan silloin sitikalla kännissä usealle eri ihmiselle.Tuksuhan ei edes osannut ajaa sitikkaa.
Joko tämä yhdyskuntapalvelu on suoritettu? Täällä on "vähän" liikaa ketjuja koluttavaksi läpi.
Ei ole vielä. Tuksun YKP alkaa tiettävästi elokuussa.
TUKSULLE JA HELPOSTI.
Johanna Tukiaista koskevat, jo tiedossa olevat, oikeudenkäynnit:
* Ti 5.8. klo 10 Lohjalla Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa Karkkila-case (Kotirauhan rikkominen, ym.).
* To 18.9. Hyvinkään käräjäoikeudessa Riihimäki-case (Törkeä rattijuopumus).
Johanna Tukiaisen tekemiksi epäillyt pahoinpitelyt kesältä 2013 ovat vielä syyteharkinnassa. Asiaa hoitaa kihlakunnansyyttäjä Jaana Kivistö. Hänellä on pöydällään neljä eri tapausta, joissa Tukiaisen siis epäillään syyllistyneen rikoksiin. Vielä ei ole tietoa siitä, milloin tapaukset etenevät käräjäoikeuteen; ilmeisesti kuitenkin syksyn 2014 kuluessa.
Tuosta sitten alkaa Tuksun vuoden 2014 oikeudenkäyntien mittava sarja.
Voi elämä!
Seiska 8.8.2013:
”Johanna Tukiainen leipäveitsen kanssa kostoretkellä – epäillään törkeästä varkaudesta!
Seiskan saamien tietojen mukaan kohublondi Johanna ”Tuksu” Tukiainen joutui viime viikolla taas virkavallan kanssa tekemisiin. Tuksun epäillään tunkeutuneen ystävättärensä kanssa Karkkilassa erään paikkakuntalaisen naisen asuntoon viime viikon tiistain ja keskiviikon välisenä yönä...”
Lähde: http://www.seiska.fi/Viihdeuutiset/Johanna-Tukiainen-leipaveitsen-kanssa-kostoretkella-epaillaan-torkeasta-varkaudesta/1011688
Hymy 2.10.14:
”JUURI NYT: Johanna Tukiaiselle tuomio törkeästä rattijuopumuksesta!
Hyvinkään käräjäoikeus on tuominnut kohublondi Johanna Tukiaisen törkeästä rattijuopumuksesta 100 päiväsakkoon, yhteensä 1200 euroa. Ajokieltoa tuli 2.2.2016 asti.
Syyttäjä vaati vankeutta kolme kuukautta.
Tapahtuma-aika oli elokuussa viime vuonna Riihimäellä. Tukiainen puhalsi kerrostaloalueen parkkipaikalla rättisitikastaan tavoitettuna 2,03 promillen lukemat. Tukiainen myönsi autolla ajon, mutta katsoi ettei kyse olisi puhalletuista lukemista huolimatta törkeästä rattijuopumuksesta, koska häntä uhattiin hengenlähdöllä.
Tukiainen on saanut aiemmin lukuisia tuomioita pahoinpitelyistä ja rattijuopumuksesta. Hänellä on meneillään yhdyskuntapalvelun suorittaminen.
Sen kesto on 105 päivää.”
Artikkeli: http://www.hymy.fi/uutiset/juuri-nyt-johanna-tukiaiselle-tuomio-torkeasta-rattijuopumuksesta
Johanna Tukiainen kolaroi henkilöautolla veressään 2,03 promillea alkoholia.
(JOHN PALMEN)
Torstaina antamallaan päätöksellä Hyvinkään käräjäoikeus katsoi teon törkeäksi rattijuopumukseksi.
Oikeuden mukaan normaali rangaistus teosta olisi ehdollista vankeutta. Mutta koska Tukiaisen on näytetty ajaneen autolla vain muutaman metrin matkan ja ajo tapahtui piha-alueella -ei yleisellä tiellä - voi rangaistusseuraamus olla sakkoja.
Johanna Tukiainen sai sadan päiväsakon rangaistuksen. Tukiaisen tuloilla maksettavaa kertyy tästä 1 200 euroa.
Tukiainen kiisti oikeudessa teon. Hän oli kyllä istunut autossa ja jopa ratin takana mutta ei ollut kuljettanut autoa. Kuljettaja oli ollut joku muu.
"Auton rääkkäämistä"
Silminnäkijä puhui toista. Todistajan mukaan hän oli ollut nukkumassa kun pihalta oli "alkanut kuulua auton rääkkäämistä".
Todistaja kertoi menneensä katsomaan mitä tapahtuu. Hän näki kuinka rättisitikka peruutti naapurin nurmikolla, jossa on kiviä.
Todistajan mukaan hän ajatteli, että joko kuljettaja ei osaa ajaa ollenkaan tai on hirveässä kännissä.
Sitten auto jäi kiinni kivien väliin. Apukuskin puolelta nousi ylös nainen pullo kädessään neuvoen samalla äänekkäästi kuskia "aja eteen, peruuta!"
Todistajan mukaan autossa oli ollut myös toinen nainen vähissä vaatteissa ja hän oli tunnistanut tämän Tukiaiseksi siinä vaiheessa, kun nainen tuli valoon.
Hetken päästä poliisit tulivat paikalle.
Todistajat ratkaisivat
Myös toinen todistaja oli nähnyt tosien naisen nousevan apukuskin paikalta ja sen, että nimenomaan Tukiainen oli ollut ratissa.
Oikeus katsoi, että ulkopuolisen todistajien kertomusten perusteella on näytetty, että auton ratissa oli nimenomaan Tukiainen, ei apukuskin paikalla istunut nainen. Todistajien kertomukset olivat myös keskenään yhtenevät.
Tapaus sattui kerrostalon piha-alueella Riihimäellä.
Uunituore alioikeuden päätös ei ole vielä lainvoimainen.
PETRI ELONHEIMO
[email protected]