Olen 19-vuotias tupakoiva ja kahvia juova nainen. Teen myös ruumiillista työtä.
Mittasin sykkeeni kaulavaltimolta käden avulla.
Pitäisikö minun tosissaan lopettaa tupakointi? Olen yrittänyt monet kerrat.
Lisäinformaationa se, että olen kokoajan väsynyt, nukun heti töiden jälkeen koko päivän ja yönkin vielä.
Taustalla masennusta sekä ahdistusta, postraumaattista stressiä joista EI diagnoosia koska en halua käydä psykiatrilla/psykologilla.
Mittasin sykkeeni kaulavaltimolta käden avulla.
Pitäisikö minun tosissaan lopettaa tupakointi? Olen yrittänyt monet kerrat.
Lisäinformaationa se, että olen kokoajan väsynyt, nukun heti töiden jälkeen koko päivän ja yönkin vielä.
Taustalla masennusta sekä ahdistusta, postraumaattista stressiä joista EI diagnoosia koska en halua käydä psykiatrilla/psykologilla.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos joku kysyisi minulta nyt: '' Haluatko kuolla. ''
Täytyy sanoa, että vastaisin: '' Kyllä. ''
En tiedä miksi, koska minun tilani on muuttanut elämääni niin paljon, muuttanut minua sisältä henkisesti että en ihmettelisi jos olisin nyt sairastunut sisäisesti.
Olen aivan yksin asioideni kanssa, se on minun valintani eikä kiinnosta niistä edes puhua, en tule koskaan olemaan kuin muut ja olen aina erilainen vaikka kuvittelinkin saavuttaneeni pisteen jossa olisin ollut vakuuttavasti normaali. Ei.
Haluan kuitenkin tietää, mikäli haluan jatkaa elämääni enkä kuolla aiemmin että onko tämä normaalia.
Jos se koko ajan on noin korkea niin ei ole normaalia. Onko sulta otettu esim. kilpirauhaskokeita milloinkaan?
Piti mennä kilpirauhaskokeisiin ja labraan varattu aikakin mutta maksoin sakot siitä, kun en mennyt, ollessani juuri 18-vuotta täyttänyt.
En mennyt koska A. Pelotti yksin tehdä se ja kukaan ei olisi tullut mukaan. B. En halunnut kuulla mitään mikä olisi voinut olla vialla minussa kuitenkaan koska halusin sen vain menevän pois ja en pitänyt sillä väliä. Masennusta sekä ahdistusta, siksi pakenen tiettyjä tilanteita. *Ahdistaa nytkin.*
C. Elämässäni oli narsisti näihin aikoihin ja olin aivan sekaisin.
Eli ei ole otettu. Itseasiassa perheessämme ei ollut rahaakaan silloin joten ajattelin että tulee vain kalliiksi moiset kun ei ole mistä maksaa jos joutuukin johonkin toimenpiteeseen jnee. Ajattelin että kun kukaan ei välitä ja kun rahaakaan ei ole ja kun on niin huono olla että aivan sama jos en mene sinne koska voin olla aivan hiljaa, nukahtaa ja olla poissa.
Nyt kuitenkin tilanne on toinen...
Jos haluat selvittää mistä johtuu niin kannattaa varailla uutta aikaa. Pelkästään nuo kokeet ei pitäisi mitään älyttömiä summia maksaa.
Periaatteessahan on mahdollista, että myös sun ahdistus voi ainakin osittain johtua jostain elimellisestä jutusta, kuten vaikka kilpirauhasesta ja jos se hoidettaisiin niin elämänlaatu voisi parantua paljonkin.
Tsemppiä!