Kiinteistöjen numerointi liian pienellä

isommat numerot?

Miksi Suomessa on tapana, että kiinteistöjen numerot ovat hirmu pienellä? Tällä viittaan sekä yksityisasuntojen että kaupungin liikekiinteistöjen numerointiin. Kävelkääpä kotikaupunkinen keskustassa ja katselkaa kuinka suurella eri rakennukset on numeroitu. Vai näettekö numeroita ollenkaan?

Porin keskustassa kävellessään on hauska katsella talojen numeroita. Monessa tapauksessa talon numero on piilotettu jonnekin varjoisaan porttikonkiin, jossa on muutaman sentin korkuinen numero jossain ulkovalossa tai lasiovessa. Hei haloo, eihän hyvänäköinenkään näe sellaista numeroa helpolla! Ainakaan jos on kiire.

Asian ajankohtaisuus tulikin mieleeni, kun katselin eilen vanhemman naisen (yli 80-vuotias) menehtyvän ensihoitajien käsiin. Tilannetta oli edeltänyt ambulanssin vaikeus löytää liikekiinteitöä Porin keskustassa! Ajoivat korttelin verran väärän paikkaan ja sitten matelivat kävelyvauhtia rakennusten numeroita tiiraillen.

En itse haluaisi kuolla sen takia, että ambulanssin perilletulo myöhästyy, kun talon numero ei ole riittävän ISOLLA NÄKYVILLÄ TALON ULKOSEINÄSSÄ.

Miksi Suomessa ei ole Amerikan malliin "järkyttävän suuria" numeroita kiinteistöissä? Eikö kaupungin keskustassa niin kerrostalon kuin liikekiinteistön seinässä voisi olla puoli metriä korkea NUMERO kertomassa rakennuksen numeron?

Miksi se talon numero pitää olla jossain porttikongin lampun muovikuvussa noin 5 cm korkealla fontilla? Nykytilanteessa niin poliisi, palolaitos ja ambulanssit kohtaavat joka pivä ongelmia oikean kiinteistön löytämisen osalta, takseista puhumattakaan.

2

295

Äänestä

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väärä palsta

      Taidat muuten olla väärällä palstalla. Tämähän pitäisi olla palsta kiinteistöistä sijoituskohteena.

    • numerot

      Kyllähän sen jokainen kaupunki itse määrittelee sen minkä korkuinen numeron pitää olla, yleensä se on minimissään 10 cm korkea oltava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1016
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. 28
      565
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      565
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    Aihe