elävä ns."harrasterahaa" sossusta kuten eräät maahanmuuttajat - epäillä sitä sopii.
Harkinnan varaista tukea suomalainen harvoin saa,mutta esim.somalit kyllä.Eikös siitä juuri tilintarkastajat ole myös huomautelleet,kun rahaa on liian avokätisesti mamuille jaettu.
Harkinnan varaista tukea suomalainen harvoin saa,mutta esim.somalit kyllä.Eikös siitä juuri tilintarkastajat ole myös huomautelleet,kun rahaa on liian avokätisesti mamuille jaettu.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Minä ainakin olen saanut apua s.tsto:sta aina kun olen tarvinnut.
Ovat olleet oikein asiallisia ja ymmärtäväisiä.
Kaikkea hyvää heille.
Oletko siis saanut rahaa esim.älypuhelimen ostoa varten,kuten eräät ulkomaalaiset?
Onko harrasteraha tarpeellinen vähävaraisille työttömille
Minulla ei ole ollut koskaan harrastuksia en tarvitse harrasterahaa riittää kävely en omista polkupyörää telkkaria, alypuhelinta jne. turhia välineitä. olen työtön juhannuksena vain makoilin en kaivannut juhannustansseja ja kokkoja
No sitten olet aika tavallisuudesta poikkeava ihminen.
Asiantuntevuus on lottoa. Riippuu siitä, kuka henkilö päätöksen käsittelee.
Kannattaa laittaa lankkia naamaan ja hankki väärennetyt paperit jonka mukaan olet somali. Ja kirjallisenakaan ei tarvii hakemusta tällöin tehdä ja rahaa tulee kaikkeen tarpeelliseen mitä keksit.
Suomalaiselle vaan v..tuillaan.
Totuus on tämän päivän Suomessa,että täällä kannattaa olla somali tai muu tumma ja mieluiten siis muslimi.Silloin sinulla ei ole mitään hätää,kaikki hoidetaan sinulle ilmaiseksi.
Toisin on köyhän suomalaisen laita.
Lieksan päättäjät ovat olleet täysin pihalla näiden mamujen suhteen,somalitkin alkavat nyt oleen pelkkä rasite kunnalle.Ja heitä on sen verran paljon jo lieksassa,että eivät sieltä enää muuta pois.
Yksikään järkevä kunta ei ota vastaan pakolaisia tai turvapaikanhakijoita,vanhassa kotikunnassani ei muslimeita ole lainkaan,ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Oikeus toimeentulotukeen on viimesijainen etuus toimeentulolain 2 § Jokaisella on oikeus toimeentulotukeen jos hän on tuen tapeessa jollei hän ei voi saada toimeentuloa ansiotyöllä yrittäjätoiminnalla tai muiden etuuksien kautta tuloistaan tai varoistaan tai elatusvelvollisen huolenpidolla.
Tosiasiallinen syy ettei henkilö tai perhe on joutunut varojen puutteeseen jolloin edellytykset täyttyvät.
Mitään henkilöryhmää ei siten voida syrjiä ja jättää toimeentulotuen sovellutusten ulkopuolelle vaan jokaisen henkilön tarve tulee arvioida näin siis opas toimeentulotuen soveltajille sivu 17 lyhyesti vapaasti lainattuna.
Vanhemmat vastaavat myös lasten koulutuksesta täysi ikäisyyden jälkeen jos se harkitaan kohtuulliseksi ja ainakin näin on ollut perheemme kohdalla aikanaan vaikka vain toinen vanhempi sai palkaa ja minulla asiat oikeudessa ratkaistavissa.jolloin toimeentuloa ei ollut itselläkään näin siis Lahdessa tulkinta.
Toimeentulotuen myöntää aina oleskelukunta toimeentulolain 14§ mukaan hakemusta tehtäessä. sivu 33 perustuslain 19§ jokaisella oikeus toimeentuloon.
PERUSOSA siihen katettavia kuluja ovat ravintomenot vaatemenot vähäiset terveydenhoitomenot ja henkilökohtaisesta puhtaudesta kuuluvat menot sanomalehden televisiolupa puhelimen käyttö harrastus ja virkistystoiminta jokapäiväinen jokapäiväiseen toimintaan kuuluvat menot ja perusosaan sisältyy 7% asumistukilain mukainen asumismenojen määrä sivu 50
LISÄOSA siihen voidaan muut kuin perusosaan liityvät sairaanhoitomenot lasten päivähoito sekä perheen erityisistä syistä johtuvat toimeentulo turvaamiseksi johtuvat menot itsenäiseen suoriutumiseen edistämiseen johtuvat menot että henkilö voi esim työskennellä jatkossa
Siinä voidaan huomioida myös myös lasten harrastustoiminta erityisiä tarpeita a 112/ 2001 opas sivu 59
Erityisiä tarpeita on kodin irtaimisto lastentarvikkeet matkakulut esim vanhempain tapaaminen lapsella jo he asuvat eri paikkakunnilla sivu 66
Lasten harrastusmenoista sivu 67 kerhojen ja seurojen välineiden hankinnoista olevat menot jotka ovat lapsen kehittymisen kannalta oleellisia menoja jolla voidaan ehkäistä lastensuojelullisia ongelmia.
Valitettavasti juuri tämä asia jää hoitamatta ja olisi edullisempaa kuin huostaanotto ja laitossijoitus oma kannanotto Markku korpinen varajäsen
Kepu vois pompata jonkun varsinaisen "joo joo" jäsenen ulos lautakunnasta ja laittaa Markun tilalle.
Oikeus toimeentulotukeen (puoluetukeen ) on viimesijainen etuus maataloustoimeentulolain 2 § Jokaisella kepulaisella on oikeus toimeentulotukeen jos hän on tuen tarpeessa jollei hän ei voi saada toimeentuloa ansiotyöllä yrittäjätoiminnalla tai muiden etuuksien kautta tuloistaan tai varoistaan tai elatusvelvollisen huolenpidolla. Taulukaupat, Novatuet ja muut hämärähommat on sallittuja, kunhan niistä ei kiinni jää.
Tosiasiallinen totuus että kepulit on joutunut varojen puutteeseen jolloin edellytykset täyttyvät , todetaan käräjäoikeuden kannanotossa. Syyllisyys oli selvä, mutta paha saa aina palkkansa, ja toimeentulonsa Perheyrityksessä. .
Mitään henkilöryhmää ei siten voida syrjiä ja jättää valtionvarojen kavalluksen ulkopuolelle vaan ainoastaan demareita, persuja sekä kokoomukselaisia hakuprosessissa tulee välttää.
Jokaisella on oikeus mielipiteeseen mutta kuitenkin kansa on valinnut edustajansa valtuustoon ja valtuusto on valinnut sitten henkilöt lautakuntiin.
Tietysti eri puolueet ovat esittäneet henkilöitä jotka olivat ehdokkaana niin näin keskustassa lähinnä toimittiin,joten valinnat on tehty ja henkilöt ovat tämän vaalikauden edustajiamme, ellei jotakin perusteltua syytä tule esiin esim paikkakunnalta muutto tai jokin muu pätevä syy luopua tehtävästä.
On kuitenkin selvää, että lautakunta on monijäseninen jotka eivät kaikki ole mitenkään päättämässä mistään yksilöasiasta joka tulee vasta sitten esiin jos muutosta haetaan johonkin päätökseen.
Olen mielestäni pyrkinyt tuomaan vaan esiin lainsäädännön enkä henkilöimään vaan toimimaan asiallisesti Markku Korpinen
Etkö ole vielä oppinut joo joo mies on turvallisempi työkaveri kun kissanmetsästäjä joka ei ole välttämättä joustava.
Lieksassa asuu yhteiskunnan LUTEET.
Tarkoitatko peräkammarinpoikia, mamuja vai kenties jotain muita?
Aikuinen, pitkäaikainen sosiaalitoimiston asiakas voi saada 150 euroa vuodessa harrasterahaa. lasten osalta se on suurempi.
""Aikuiselle voidaan tarvittaessa myöntää tukea harrastustoimintaan
enintään 150 euroa vuodessa erityisin perustein. Tavoitteena on tukea ja lisätä asiakkaitten omatoimisuutta ja aktivoitumista."
Somalit saa kyllä reippaasti enemmän.
Eikös se ollut 30 euroa se somaleiden harrastusraha, diskoraha, josta lieksalaiset valittivat viime vuonna netissä?
Olihan se. 30 euroa kuukaudessa, anomatta jokaiselle.
Onhan se sitten suomalaiselle aikuiselle viisinkertainen. Ja lapsille taisi olla 250 euroa.
Hmmm, suomalainen saa 150 vuodessa, jos saa ollenkaan. Somalialainen saa 30 kuukaudessa. Pelaako lasku pää, kumpi saa enemmän?
Linkki, että somali saa 30 euroa kuussa.?
sosiaalitoimistoilla on oikeesti tarkat rahasummat ja ohjeistukset.
Linkiksi Ei riitä, että kun joku nainen sanoi tuolla S-marketissa,. tai joku on jossain keskustelusivulla kirjotitanut
Ehkäisevä toimeentulotuki laki 13§
kuntien tulee varata ehkäisevään toimeentulotukeen riittävän määrärahaa ehkäisevää toimeentuloa varten osuuden tulisi olla 3.3% varsinaisen toimeentulotuen määrästä.
Muistaakseni tähän asiaan kiinnitti myös huomiota potilas ja sosiaaliasiamies juuri hiljattain raportissaan.
Näistä myöntämisperusteista päättää kunta mutta kuitenkin ehkäisevän toimeentulotuen käyttöä ei voida rajata vain joihinkin tarkoituksiin vaan sitä tulee käyttää tarpeen mukaan riittävän varhaisella toimella voidaan estää jatkuvaa toimeentulopiirissä olemista jotka koskevat perheitä ja yksityisiä ihmisiä tällä tavalla pyritään toimimaan henkilön sosiaalisiin tavoitteisiin jolla vaikutukset olivivat kestäviä tavoitteena on saada henkilö kuntoutumaan ,joten hän saisi taloudelliset olosuhteet kuntoon opas toimeentulotuen soveltajille sivu 80 vapaasti lainaten MK