Onko kiva olla turha riekkuja?
Perussuomalaisten kannattaja, vastaa
Asiallinen kysymys
885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ainakin isä timo nauttii silmin nähden tyhjästä riekkumisesta, tuleehan sillä hänen soinisäätiöönsä miljoonia 24/7.
Ei, ei todellakaan ole kiva olla turha riekkuja.
Mutta minä perussuomalaisten kannattajana haluan olla tukemassa toista linjaa, mitä tämä vihreitä myötäilevä älyttömyyslinja on. Älyttömyyslinjalla tarkoitan mm. sitä, että niin yrityksille/yrittäjille kuin kotitalouksillekin on kehitelty vaikka minkälaista viherveroa haittaamaan niiden toimintamahdollisuuksia ja hyvinvointia.
Vihreitten ja ekovasemmistolaisten touhut ovat surkeaa myyräntyötä hyvinvoinnille. Vastustetaan ydinvoimaa, turkistarhausta, lihansyöntiä, tieliikennettä ja mitä kaikkea. Mutta samaan aikaan ollaan vaatimassa vaikka mitä yhteiskunnan tukea näille ekofilosofiopiskelijoille, jotka eivät ikimaailmassa tuo työtä ja toimeentuloa kenellekään.
"Vastustetaan ydinvoimaa..."
No mutta nythän Savolainen persumies on huonosti informoitu, sillä lisäydinvoimaäänestyksesssä persuryhmä oli lisäydinvoimaa vastaan 4-0! Ja varmemmaksi vakuudeksi Savolaisen persumiehen kannattaa tutustua Soinin palopuheeseen ydinvoimaa vastaan persujen puoluevaltuustossa toukokuussa 2007. Siellä Soini kailotti kitalaki punaisena ydinvoiman haitoista oikein tunteella.
Eli Savolainen persumies kuvittelee kannattavansa ihan toisenlaista puoluetta kuin se todellisuudessa on. Paljonkohan näitä pölhöpersuja mahtaa olla, jotka eivät edes vaivaudu selvittämään puolueensa linjaa ja äänestävät kuvitelmiensa varassa.
Tiedän kyllä, että vuonna 2010 Perussuomalaisten eduskuntaryhmä äänesti lisäydinvoimaa vastaan. Sittemmin mm. puheenjohtaja Soini esimerkiksi eduskuntavaalien 2011 alla puhui selkeästi ydinvoiman puolesta ja piti asiaa esillä esimerkiksi juhannuksen alla päättyneiden ns. minihallitusneuvotteluiden yhteydessä (lupa Fortumille Loviisan 3:lle yksikölle). Käännynnäisiä ydinvoiman suhteen on toki muuallakin, mm. entinen pääministeri Vanhanen.
En ole mikään kiihkeä ydinvoiman puolesta puhuja, mutta en sitä vastustakaan. On hyvin helppo yhtyä PS:n energiapolitiikan tavoitteisiin, jossa esteet kotimaisen energian täysimääräiselle hyödyntämiselle halutaan poistaa (mm. turpeen käytön lisääminen). Kotimaisen energian käytön lisääminen luo työtä Suomeen ja se on erittäin hyvä asia. Mutta ydinvoimaakin tarvitaan.
Perussuomalaisten kanta on yksiselitteisesti kaikissa yhteyksissä ollut se, ettei pidä mätkiä kaiken maailman ympäristö- ja energiaviherveroja sen paremmin teollisuudelle ja yrityksille kuin kotitalouksillekaan. Tämä on juuri oikeanlaista suomalaisten etujen ajamista, vastavoima punaviherhötölle.
Olen samaa mieltä kuin savolainen kolleega. Nimittäin jos turhan riekkumisella tuodaan esille peiteltyjä totuuksia tai tuodaan esille tärkeitä asioita niin turhan riekkuminen kannattaa. Sillä moni kabineteissa yritetty päätös on paljastunut persujen turhan riekkumisen seurauksena. Persujen turha riekkuminen on tuonut esille monia tavallista kansaa kiinnostavia poliittisia aiheita. Hallituskin on joutunut muokkaamaan päätöksiä siten että ei persujen turha riekkuminen kaada niitä tai jälkikäteen persut paljasta turhalla riekkumisella päätöksen todenperäisyyden. Oikeastaan persujen tuoma turha riekkuminen on tuonut paljon hyvää suomalaiseen poliittiseen päätöksentekoon! Seuraavissa eduskuntavaaleissa onkin mielenkiintoista nähdä halutaanko persut hallitukseen ettei olisi niin paljon hallitusvastaista turhaa riekkumista oppositiosta ja näin hallitus pystyisi paremmin päätöksentekoon.
Eletään ajassa, jos Ydinvoimaa vastaan saadaan kotimaista energiaa, niin hyvä, Mutta nythän, vastoin viherpiipertäjiä, on kivihiili ja liuskakiven tuonti in! Nyt on tilanne toinen ja se elää. Ydin voima on puhdasta ja saasteetonta. Haittana on vanhentuneet ja Japanin tapaus, joka pisti taviksen ajattelemaan aisoita uudesta näkökulmasta. Kuitenkin tuo Japanin tapaus osui maapallon pinta laatan reunoille. Täällä me olemme laatan keskiössä, joten itään vaaraa ei ole Toisekseen puhutaan Venäjältä hankitun ydinvoiman epävarmuudesta. Eikö juuri Loviisan ydinvoimala ole entisestä Neuvostoliitotsa hankittu. Ja toimii kai edelleenkin.Pitää vaan tunnustaa tosiasiat, eikä mennä "muodin" mukaan minne sattuu.
Kuule marttiluukas. Olen ajellut tässä viimeaikoina ristiinrastiin suomen kaunista maata. Ja vihreää kultaa, puuta, on silminkantamattomiin. Hakkuuaukkoja on siellä sun täällä ja siellä makaa kantoja ja raivaamatonta risukkoa miljoonia kuutioita. kaikki tämä voitaisiin muuttaa energiaksi, lämmöksi ja sähköksi. Näiden raivaaminen, haketus ja murskaus sekä polttaminen lämpövoimaloissa olisi sekä työllistävää että taloudellisesti järkevää. Mutta vihreät ei tahdo ydinvoimaa, ei hake/turvevoimaa eikä mitään muutakaan voimaa. Minkälainen lie tuulivoimalan hiilijalanjälki? Tuota ne ei mitään ilman massiivisia tuulivoimatukia!!
No tää oli taas tätä meidän persujen turhaa riekuntaa, mutta mietityttää onko se ulkomailta tuotu kivihiili sitte sen parempaa!!
Tuon saman kysymyksen voi kysyä sinultakin, todellakin asiallisesti ja aiheeseen.