Minua kiinnostaisi hankkia järjestelmäkamera jolla ilmeisesti voisi säätää syväterävyyden mieleisekseen.
Harrastan pienoismalliautojen kuvausta mutta en tiedä järkkäreistä ja niiden linsseistä oikein mitään, millainen olisi sopiva kuvaustilanteeseen jossa ulkosalla kuvatessa haluaisi saada tarkan kuvan pienoismallista sekä taustalla kauempana sijaitsevasta parkkipaikan reunapusikosta tms. eli että kuvasta muodostuisi mahdollisimman samanlainen kuin oikeaa autoa kuvatessa? Syväterävyysalue pitänee olla tällaisessa tilanteessa melko laaja, muutaman sentin päästä kymmenien metrien päähän, onnistuukohan edes järkkärillä?
Entä millainen linssi olisi paras sitten vaikkapa sen oikean auton kuvaamiseen? Onnistuuko samalla linssillä myös kaukaisten kohteiden kuvaus, esim. jossain Kolilla tms. haluaisi saada tarkan kuvan niin kaukaa kuin mahdollista.
Tähän mennessä olen kuvaillut tavallisella digipokkarilla ja syväterävyysalue on ollut ongelmana, laajakuvamoodissa onnistuu todella lähelle tarkentaminen mutta vähänkään kauempana olevat kohteet on ihan sumussa, zoomattuna on vähän laajempi syväterävyysalue mutta tarkennus ei onnistu kovin lähelle. Se on ongelma pienoismalliautoja kuvatessa (1/43 mittakaava).
Millaiset linssit makrokuvaukseen ja muuhun?
5
189
Vastaukset
- Kolinakamera
Nyt heitit pahan...
Aluksi; Et pysty säätämään kameralla syvyysterävyyttä,sen tekee objektiivi,aivan samoin kuin pokkarissasikin.
En sano,että tuo pienoismallikuvaus olisi sula mahdottomuus,mutta tosi,tosi hankalaa se tulee olemaan,en usko,että moista objektiiviä on kaupoissa.Jollain kikkailulla ehkä.
Oikean auton kuvaamiseen käy mainiosti kameran mukana tuleva ns. kittilinssi.
Tuohon Kolijuttuun taas tarvitset teleobjektiivin,polttoväli jotain välillä 150-300mm. - L-n
”…järkkäreistä?
—mikä tahansa kamera käy hyvin.
Perspektiiviä et saa ”normaaliksi miiten kuin kuvaamalla kummankin erikseen ja yhdistämällä pienoismallin kuva taustakuvaan. Jotta perspektiivi näyttäisi mahdollisimman oikealta niin pienoismalli ja tausta pitäisi kuvata suhteessa samalta etäisyydeltä.
Muista valita huolella kameran korkeus.
Syväterävyysalue …onnistuukohan edes järkkärillä?
—helpommin onnistut hyvällä pokkarilla. Syväterävyyttä säädetään himmentimellä ja kuvausetäisyydellä
Makro-objektiivit piirtävät yleensä hyvin myös pienillä aukoilla.
Entä millainen linssi olisi paras sitten vaikkapa sen oikean auton kuvaamiseen?
—esim Tamronin 90mm makro on hyvä ”muotokuva”objektiivi auton kuvaamiseen.
Auton ja pienoismallin kuvausetäisyys pitäisi olla suhteellisesti sama.- L-n
ps.
Jos kuvaat autoa n. 20 m:n etäisyydeltä ja 1/43 mallia n. 0,5 m:n etäisyydeltä niin perspektiivi näyttänee n. samanlaiselta.
kaukaisten kohteiden kuvaus, esim. jossain Kolilla tms. haluaisi saada tarkan kuvan niin kaukaa kuin mahdollista?
—”niin kaukaa kuin mahdollista” voi kuvata ihan kaikilla kameroilla ja objektiiveilla.
Kaukaa kuvatessa värit vääristyvät ja haalistuvat ja kuva on samea. Syynä on ilman epäpuhtauset, väreily ja lämmönvaihtelu. Valo siroutuu ilman epäpuhtauksissa, väreily ja lämmönvaihtelu vääristää muotoja (samaa tapahtuu esim kangastuksissa).
En käyttäisi Kolin maisemiin yli 200mm polttovälejä jos ei ole tarkoitus korostaa etäisyyttä (kaukana kaikki on siniharmaata).
- fwegfhgwehg
Homma on oikeastaan hyvin helppo. Tarvitaan vain kamera, jossa on täydet manuaalisäädöt. Varsinkin manuaalinen tarkennus.
Menetelmä on focus stacking.
Katso video. http://www.fototripper.com/focus-stacking-in-photoshop-vs-f22-for-landscapes/
Kaveri mainostaa Photoshoppia, mutta on olemassa monta halvempaa, tai ilmaista ohjelmaa.- halvempaa
Tuossa on sellainen pieni ongelma, että objekttiivin polttoväli (kuvan koko) muuttuu aina kun tarkennusetäisyyttä muutetaan. Täydet manuaalisäädöt ei ole tarpeen.
Helppoahan tuo on syväterävyyden kannalta, mutta pienoismallikuvauksessa kuva ei näytä ymmärtääkseni siltä mitä aloittaja etsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2074696Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221360- 1841179