Millaiset linssit makrokuvaukseen ja muuhun?

lähikuvausharrasteli

Minua kiinnostaisi hankkia järjestelmäkamera jolla ilmeisesti voisi säätää syväterävyyden mieleisekseen.

Harrastan pienoismalliautojen kuvausta mutta en tiedä järkkäreistä ja niiden linsseistä oikein mitään, millainen olisi sopiva kuvaustilanteeseen jossa ulkosalla kuvatessa haluaisi saada tarkan kuvan pienoismallista sekä taustalla kauempana sijaitsevasta parkkipaikan reunapusikosta tms. eli että kuvasta muodostuisi mahdollisimman samanlainen kuin oikeaa autoa kuvatessa? Syväterävyysalue pitänee olla tällaisessa tilanteessa melko laaja, muutaman sentin päästä kymmenien metrien päähän, onnistuukohan edes järkkärillä?

Entä millainen linssi olisi paras sitten vaikkapa sen oikean auton kuvaamiseen? Onnistuuko samalla linssillä myös kaukaisten kohteiden kuvaus, esim. jossain Kolilla tms. haluaisi saada tarkan kuvan niin kaukaa kuin mahdollista.

Tähän mennessä olen kuvaillut tavallisella digipokkarilla ja syväterävyysalue on ollut ongelmana, laajakuvamoodissa onnistuu todella lähelle tarkentaminen mutta vähänkään kauempana olevat kohteet on ihan sumussa, zoomattuna on vähän laajempi syväterävyysalue mutta tarkennus ei onnistu kovin lähelle. Se on ongelma pienoismalliautoja kuvatessa (1/43 mittakaava).

5

211

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolinakamera

      Nyt heitit pahan...

      Aluksi; Et pysty säätämään kameralla syvyysterävyyttä,sen tekee objektiivi,aivan samoin kuin pokkarissasikin.
      En sano,että tuo pienoismallikuvaus olisi sula mahdottomuus,mutta tosi,tosi hankalaa se tulee olemaan,en usko,että moista objektiiviä on kaupoissa.Jollain kikkailulla ehkä.
      Oikean auton kuvaamiseen käy mainiosti kameran mukana tuleva ns. kittilinssi.
      Tuohon Kolijuttuun taas tarvitset teleobjektiivin,polttoväli jotain välillä 150-300mm.

    • L-n

      ”…järkkäreistä?
      —mikä tahansa kamera käy hyvin.
      Perspektiiviä et saa ”normaaliksi miiten kuin kuvaamalla kummankin erikseen ja yhdistämällä pienoismallin kuva taustakuvaan. Jotta perspektiivi näyttäisi mahdollisimman oikealta niin pienoismalli ja tausta pitäisi kuvata suhteessa samalta etäisyydeltä.
      Muista valita huolella kameran korkeus.

      Syväterävyysalue …onnistuukohan edes järkkärillä?
      —helpommin onnistut hyvällä pokkarilla. Syväterävyyttä säädetään himmentimellä ja kuvausetäisyydellä
      Makro-objektiivit piirtävät yleensä hyvin myös pienillä aukoilla.

      Entä millainen linssi olisi paras sitten vaikkapa sen oikean auton kuvaamiseen?
      —esim Tamronin 90mm makro on hyvä ”muotokuva”objektiivi auton kuvaamiseen.
      Auton ja pienoismallin kuvausetäisyys pitäisi olla suhteellisesti sama.

      • L-n

        ps.
        Jos kuvaat autoa n. 20 m:n etäisyydeltä ja 1/43 mallia n. 0,5 m:n etäisyydeltä niin perspektiivi näyttänee n. samanlaiselta.

        kaukaisten kohteiden kuvaus, esim. jossain Kolilla tms. haluaisi saada tarkan kuvan niin kaukaa kuin mahdollista?
        —”niin kaukaa kuin mahdollista” voi kuvata ihan kaikilla kameroilla ja objektiiveilla.
        Kaukaa kuvatessa värit vääristyvät ja haalistuvat ja kuva on samea. Syynä on ilman epäpuhtauset, väreily ja lämmönvaihtelu. Valo siroutuu ilman epäpuhtauksissa, väreily ja lämmönvaihtelu vääristää muotoja (samaa tapahtuu esim kangastuksissa).
        En käyttäisi Kolin maisemiin yli 200mm polttovälejä jos ei ole tarkoitus korostaa etäisyyttä (kaukana kaikki on siniharmaata).


    • fwegfhgwehg
      • halvempaa

        Tuossa on sellainen pieni ongelma, että objekttiivin polttoväli (kuvan koko) muuttuu aina kun tarkennusetäisyyttä muutetaan. Täydet manuaalisäädöt ei ole tarpeen.

        Helppoahan tuo on syväterävyyden kannalta, mutta pienoismallikuvauksessa kuva ei näytä ymmärtääkseni siltä mitä aloittaja etsii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      208
      621
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe