Millaiset linssit makrokuvaukseen ja muuhun?

lähikuvausharrasteli

Minua kiinnostaisi hankkia järjestelmäkamera jolla ilmeisesti voisi säätää syväterävyyden mieleisekseen.

Harrastan pienoismalliautojen kuvausta mutta en tiedä järkkäreistä ja niiden linsseistä oikein mitään, millainen olisi sopiva kuvaustilanteeseen jossa ulkosalla kuvatessa haluaisi saada tarkan kuvan pienoismallista sekä taustalla kauempana sijaitsevasta parkkipaikan reunapusikosta tms. eli että kuvasta muodostuisi mahdollisimman samanlainen kuin oikeaa autoa kuvatessa? Syväterävyysalue pitänee olla tällaisessa tilanteessa melko laaja, muutaman sentin päästä kymmenien metrien päähän, onnistuukohan edes järkkärillä?

Entä millainen linssi olisi paras sitten vaikkapa sen oikean auton kuvaamiseen? Onnistuuko samalla linssillä myös kaukaisten kohteiden kuvaus, esim. jossain Kolilla tms. haluaisi saada tarkan kuvan niin kaukaa kuin mahdollista.

Tähän mennessä olen kuvaillut tavallisella digipokkarilla ja syväterävyysalue on ollut ongelmana, laajakuvamoodissa onnistuu todella lähelle tarkentaminen mutta vähänkään kauempana olevat kohteet on ihan sumussa, zoomattuna on vähän laajempi syväterävyysalue mutta tarkennus ei onnistu kovin lähelle. Se on ongelma pienoismalliautoja kuvatessa (1/43 mittakaava).

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolinakamera

      Nyt heitit pahan...

      Aluksi; Et pysty säätämään kameralla syvyysterävyyttä,sen tekee objektiivi,aivan samoin kuin pokkarissasikin.
      En sano,että tuo pienoismallikuvaus olisi sula mahdottomuus,mutta tosi,tosi hankalaa se tulee olemaan,en usko,että moista objektiiviä on kaupoissa.Jollain kikkailulla ehkä.
      Oikean auton kuvaamiseen käy mainiosti kameran mukana tuleva ns. kittilinssi.
      Tuohon Kolijuttuun taas tarvitset teleobjektiivin,polttoväli jotain välillä 150-300mm.

    • L-n

      ”…järkkäreistä?
      —mikä tahansa kamera käy hyvin.
      Perspektiiviä et saa ”normaaliksi miiten kuin kuvaamalla kummankin erikseen ja yhdistämällä pienoismallin kuva taustakuvaan. Jotta perspektiivi näyttäisi mahdollisimman oikealta niin pienoismalli ja tausta pitäisi kuvata suhteessa samalta etäisyydeltä.
      Muista valita huolella kameran korkeus.

      Syväterävyysalue …onnistuukohan edes järkkärillä?
      —helpommin onnistut hyvällä pokkarilla. Syväterävyyttä säädetään himmentimellä ja kuvausetäisyydellä
      Makro-objektiivit piirtävät yleensä hyvin myös pienillä aukoilla.

      Entä millainen linssi olisi paras sitten vaikkapa sen oikean auton kuvaamiseen?
      —esim Tamronin 90mm makro on hyvä ”muotokuva”objektiivi auton kuvaamiseen.
      Auton ja pienoismallin kuvausetäisyys pitäisi olla suhteellisesti sama.

      • L-n

        ps.
        Jos kuvaat autoa n. 20 m:n etäisyydeltä ja 1/43 mallia n. 0,5 m:n etäisyydeltä niin perspektiivi näyttänee n. samanlaiselta.

        kaukaisten kohteiden kuvaus, esim. jossain Kolilla tms. haluaisi saada tarkan kuvan niin kaukaa kuin mahdollista?
        —”niin kaukaa kuin mahdollista” voi kuvata ihan kaikilla kameroilla ja objektiiveilla.
        Kaukaa kuvatessa värit vääristyvät ja haalistuvat ja kuva on samea. Syynä on ilman epäpuhtauset, väreily ja lämmönvaihtelu. Valo siroutuu ilman epäpuhtauksissa, väreily ja lämmönvaihtelu vääristää muotoja (samaa tapahtuu esim kangastuksissa).
        En käyttäisi Kolin maisemiin yli 200mm polttovälejä jos ei ole tarkoitus korostaa etäisyyttä (kaukana kaikki on siniharmaata).


    • fwegfhgwehg
      • halvempaa

        Tuossa on sellainen pieni ongelma, että objekttiivin polttoväli (kuvan koko) muuttuu aina kun tarkennusetäisyyttä muutetaan. Täydet manuaalisäädöt ei ole tarpeen.

        Helppoahan tuo on syväterävyyden kannalta, mutta pienoismallikuvauksessa kuva ei näytä ymmärtääkseni siltä mitä aloittaja etsii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe