Led takavalot

valot kuntoon

Pari kysymystä

1. Kun joutuu vaihtamaan toisen puolen takavalon, kannattaako laittaa jostakin syystä led valo. Nehän ovat paljon kalliimpia lamppuineen. Kai niissä kosketuspinnat ruostuu ja hapettuu yhtä herkästi kuin perinteisissäkin.

2. Ainakin perinteiset takavalot ovat kummallekin puolelle samat. Toiselle puolelle laitettaessa kotelo vaan käännetään ylös alaisin. Sen puolen kosketuspinnat, jossa lamput jäävät alas, ruostuu yleensä aika herkästi.
- Saako sisuksia käännetyksi niin, että lamput tulisi kiinni ylös. En ole onnistunut.
- Onko takavaloja, jotka olisi tarkoitettu vasemmalle/ oikealle.
- Saako toinen takavalo olla niin, että parkki ja jarru olisivat ulkoreunan puolella ja vilkku keskellä

3

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valot kuntoon

      Lisäilen. Kun katselen netistä led-polttimoita, lukee kaikissa "ei tieliikennekäyttöön" Ilmeisesti niitä kuitenkin käytetään.

      • PERUSVALOT

        Suosittelisin kuitenkin tavalliset perusvalot.Joissakin uusissa autoissa ajotietokone sekoilee silloin,kun kärry on kytketty auton perään ja ilmoittaa että toinen takavalo on palanut,kun led valoissa on niin pieni virrankulutus ja saattaa sytyttää jonkin varoitusvalon palamaan mittaristoon.Yksi kaveri osti uuden pakun ja sen tavatilaan (auton sisä tilaan) kytkettiin ylimääräiset peräkärryn takavalot peräkärrynpistokkeesta,juuri sen takia,kun jossain uusissa kärryissä on led-takavalot ja ajotietokone sekoili ja syttyikö siellä airbagin tai muu valo ja liike otti jotain 80-120e nollauksesta ja mittaritaulun ylim.valojen sammutuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      88
      1737
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1242
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      71
      937
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      884
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      732
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      731
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      671
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      663
    Aihe