Rapautuu ne

jos vielä kuitenkin

kaikki Suomen tiet tällä hoitotyylillä.
Ensiksi soratiet lanataan idioottimaisesti lakaisemalla sorat reunoille, kaikki aikoinaan soran alle jätetyt maakivat tulevat pintaan. Mutkien kallistukset ovat ihan p***tä, ulkokurvi ulospäin kallistettu.
Laitetaan kunnostus jollekin pätkälle täysin osaamattoman kaivuriporukan tehtäväksi. Siitä seuraa, että vesi ei poistu ojista, eikä ojan syvyys auta yhtään tienpohjkan kuivana pysymisessä, koska ojat ovat liian matalia. Ei se routiminen lopu, jos oja on kymmenen senttiä syvä, ja tienpohja kasattu savimaalla.
Kuuden vuoden välein tehdään täysin turhaa kunnostustuskustannusta, kun ei osata alkeellisimpiakaan tien rakentamisen perusteita.
Asfaltti on pari senttiä vahvaa, ja korjataan yhtenään, kuin idiootti konsanaan!
Eikö näitä typeryksiä saa pois pilaamasta koko tiestöä?? Mitä??????

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nastasiat

      Nastarenkaiden hakkaamina syyskuusta lähtien myös uudet asfalttitiet ovat sorateiden laatuisia. Miksi ihmeessä näille teidenrikkojille pitäisi parempaa antaa? Eihän siallekaan tarjoilla kultalautaselta huippuruokaa!

      • Koulu jäänyt kesken?

        Joopa joo. Etkö jo voisi keskittyä helpompiin asioihin ja jättää nämä vaikeammat niille, jotka ymmärtävät kokonaisuudesta jotain?
        Jos tämä on mahdotonta, niin sisälukutaidon ja luetun ymmärtämisen opettelu antaisi sinullekin avaimia ymmärrykseen...


      • Redneck Baboons
        Koulu jäänyt kesken? kirjoitti:

        Joopa joo. Etkö jo voisi keskittyä helpompiin asioihin ja jättää nämä vaikeammat niille, jotka ymmärtävät kokonaisuudesta jotain?
        Jos tämä on mahdotonta, niin sisälukutaidon ja luetun ymmärtämisen opettelu antaisi sinullekin avaimia ymmärrykseen...

        "Etkö jo voisi keskittyä helpompiin asioihin ja jättää nämä vaikeammat niille, jotka ymmärtävät kokonaisuudesta jotain?"

        No ketkä ne "kokonaisuudesta ymmärtävät" sitten mielestäsi ovat? Tämä maa on niin pk-seutu keskeinen, että päättäjille ns. kokonaisuus on yhtä kuin kolmoskehä ja sen sisäpuoli. Ja eihän tällä kulurakenteella muuta tieinfraa kykene pystyssä pitämäänkään. Korjausvelka on jo nyt 2mrd€, eikä päätyä näy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe