Hävisivätkö liberaalit sukupuuttoon?

taaltapesee

Suomessa oli taannoin sellainenkin puolue kuin liberaalit, mutta se on ilmeisesti hävinnyt sukupuuttoon Pekka Tarjanteen myötä. Liberaaleja kutsuttiin kansanomaisesti lipilaareiksi. Liberaalien edistysmieliset puolue-edustajat olivat oiva vastapaino kokoomuksen paikalleen jähmettyneelle oikeistopolitiikalle.

Liberaalien sukupuuton jälkeen ei kokoomukselle ole löytynyt vastapainoa, koska vasemmiston Paavo Arhinmäki on osoittautunut huomatttavasti oikeistolaisemmaksi kuin koti-uskonto-isänmaa-kokoomuslainen.

Keskusta edustaa edelleen jyväjemmareita, vaikka valehtelee kansalle kaupunkilaistuneensa. SDP on putoamassa puoluekartalta kokonaan. Puolueen loppulaskenta on jo alkanut. Kristilliset veisaavat vain virsiä, kun pitäisi auttaa köyhiä kansalaisia ihan konkreettisesti.

Perussuomalaiset on maailmanlopun puolue, joka kaatuu ennen pitkää johtajansa mukana. Jos eivät kristilliset saa maailmanloppua aikaan, niin persut tekevät sen sen kristilisten puolesta.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liberaalit eivät hävinneet sukupuuttoon, vaan päinvastoin, kaikista tuli liberaaleja eikä sellaista puoluetta sitten enää tarvittu. Demareilla sama juttu piakkoin.

    • Ei liberaali

      Liberalismilla (etenkin ääriliberalismilla) on taipumus kaatua omaan mahdottomuuteensa.

      Liberalismin vaiheet:

      1) Julistetaan yksilöllisyyden ilosanomaa, ja monen on helppo olla samma mieltä.

      2) Toisilta vaaditaan jossakin vaiheessa (kuten nyt) suvaitsevaisuutta ilosanoman takaamiseksi, mutta sen taustalla ovat omat mieliteot ja uskomukset. Samalla äänekkäät vaativat, että niistä eivät saa muut esittää negatiivisia ajatuksia, jotka ovat myös väistämätön osa heidän yksilöllisyyttään.

      3) Muut alkavat puhumaan äänekkäästi vastaan että heidän yksilöllisyyttään on rikottu, kun he eivät saa väitellä mielipiteistään ja joutuvat muuttamaan elintapojaan ja perinteitään vastentahtoisesti pakkotoleranssin varjolla. Pakkotoleranssi siis rikkoo muiden oikeuksia olla yksilöllisiä ja/tai yhteisöllisiä, mikä toimii liberalismin perusideaa vastaan.

      4) Todetaan, että liberalismin harjoittama pakkosuvaitsevaisuus ei toimi ihmisluonnon kanssa joka on usein minäkeskeinen, eikä mitään ei voi oikeastaan käskeä rakastamaan keinotekoisesti.

      5) Palataan vanhempaan systeemiin.

      Aivan kuten kommunismi, liberalismi voi tuntua viehättävältä ajatukselta paperilla, mutta sen toimimaan saaminen on lähes mahdoton tehtävä, ja usein tuppaa systeeminä tuhoamaan itsensä.

    • PIRAATIT

      Ovat olleet ehdolla Piraattipuolueen listoilla nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      41
      5799
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      217
      5336
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      54
      4508
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4312
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4091
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3786
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      86
      3691
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3151
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2460
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe