Hevosen läheisriippuvuus

tinkeritamma

Hevosestani on tullut riippuvainen muita hevosia kohtaan.
Laitumelta hakiessa tulee luokse ja lähtee kyllä kanssani mielellään talliin, siellä ja kentällää rauhallinen, jos olemme kahdestaan, eli muita hevosia ei ole lähettyvillä.
Jos kuitenkin toinen hevonen tulee talliin/kentälle, tai lähtee sieltä, hevoseni hermostuu totaalisesti eikä keskity ollenaiseen enää ollenkaan.

Mitä minun kannattaisi tehdä? Miten saan hevoseni rauhoittumaan ja keskittymään minuun, vaikka toinen hevonen olisikin lähettyvillä?

2

1210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tinkeritamma

      Huoh.. täältä varmaankin vastauksia turha hakea. Eikö kukaan oikeasti osaisi auttaa?

    • Jos se kerran hermostuu toisten läsnäolosta, ala käsitellä/ratsastaa sitä nimenomaan silloin kun muita hevosia on näköpiirissä. Ei se loputtomiin jaksa riehua. Jos voit pyytää jonkun avuksesi kuskaamaan toista hevosta edes takaisin lähelle ja taas kauemmaksi, aina parempi, niin voisit harjoitella ihan järjestelmällisesti. Toinen hevonen pysyy kauempana niin kauan että sinun heppasi rauhoittuu, ja vasta sitten toinen hevonen tulee taas lähemmäksi. Hevosesi oppii, että rauhallisuus tuo kaverin lähelle, mutta riehuminen vie sen pois.

      Näkemättä on vaikea sanoa tarkemmin, mutta sitä minä yrittäisin ensimmäisenä. Kauanko kestäisi ennen kuin heppa rauhoittuisi, riippuu hevosesta, joten mahdoton sanoa. Päiviä, viikkoja... En tiedä.

      Saattaa johtua myös liiasta energiasta. Muut hevoset saattavat tarjota sille juuri sen verran ärsykettä, että se riittää yllyttämään sen pelleilemään ylimääräisen energian purkamiseksi. Eli tarkista ruokinta suhteessa liikuntaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      61
      6113
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      61
      5542
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      119
      4208
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3842
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3775
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      32
      3199
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      63
      2951
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2826
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      68
      2558
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1940
    Aihe