solisluun murtuma

BaraJag

4 vuotias tyttömme mursi solisluun pudotessaan sängyltä. Kävimme tk:n päivystyksessä ja sieltä antoivat kantositeen kolmeksi viikoksi. Olin itse niin sokissa, että tajusin vasta jälkeenpäin, ettei lääkäri ollut antanut mitään kipulääkereseptiä ( panadol ei tunnu auttavan), ei jälkikontrollia eikä minkäänlaista kuntoutusohjeita. Onko tuollainen yleinen käytäntö?

5

2396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normii on

      Annathan D vitamiinia riittävästi?

      50 mcg päivässä?

      Buranaa voi koittaa ohjeen mukaan.

      Apteekki neuvoo lääkkeistä.

    • 50µg

      Suuri osa lapsista ja nuorista saa liian vähän D-vitamiinia, ja moni liikkuu kasvuiässä liian vähän. Nykyiset viralliset D-vitamiinin saantisuositukset ovat liian alhaisia.

      Tutkimuksissa on huomattu, että lasten ja nuorten luunmurtumat ovat lisääntyneet huomattavasti.

      Luuston haurastuminen on asiantuntijoiden arvion mukaan syynä yli 40 000 murtumaan vuodessa. Vain 14% :lla murtumapotilaista on ollut normaali luuntiheys.

      Tuoreen tutkimuksen mukaan huonokuntoiset varusmiehet saavat helpommin lonkkamurtuman keski-iässä kuin hyväkuntoiset.

      Luuston voi pitää kunnossa huolehtimalla siitä, että saa riittävästi C-vitamiinia, D-vitamiinia, magnesiumia sekä K2-vitamiinia. Liikunta ennaltaehkäisee luukatoa parhaiten lapsena ja nuorena, mutta aikuisenakin kannattaa jatkaa liikuntaharrastusta, sillä liikunta auttaa myös tasapainon säilyttämisessä ja luustoa tukevan lihaksiston ylläpidossa.

      Lähde: Suomen Osteoporoosiliitto ry 2013

      Luuston haurastuminen vaivaa yhä useammin jo lapsuusiässä. Tuoreen tutkimuksen mukaan esimerkiksi helsinkiläislasten luunmurtumat ovat selvästi lisääntyneet. Luuston haurastumisen syynä on D-vitamiinin puutos.

      Lastenlääkäri Dosentti Outi Mäkitie ennustaa, että osteoporoosista on tulossa merkittävä lastensairaus. Hänen mukaansa helsinkiläislapsista noin puolella on vakava D-vitamiininpuutos jo vastasyntyneenä. Ja hän vaatiikin, että lasten virallinen D-vitamiinin saantisuositus nostetaan 50µg:aan päivässä läpi vuoden pikkulapsilla.

      Mäkitien arvelee myös, että Suomessa on suuri joukko nuoria aikuisia, joilla on merkittävä riski sairastua osteoporoosiin jo ennen keski-ikää.

      Hauras luusto on riskitekijä osteoporoosin lisäksi myös varhaiselle nivelrikolle ja muille tuki- ja liikuntaelinsairauksille.

      Ympärivuotisen ja riittävän D-vitamiinin lisäksi luuston normaali kehitys vaatii liikuntaa.

      D-vitamiini on erittäin halpaa (maksaa pari euroa kuukaudessa).

      Suomessa auringonvaloa on riittävästi D-vitamiinin valmistukseen vain toukokuun alusta elokuun loppuun eli kun UVB-indeksi on vähintään 3. Joskus lähes koko kesä on niin pilvinen, kylmä tai sateinen, että pelkästään auringosta on vaikea saada riittävästi D-vitamiinia. Auringosta saat D-vitamiinia, mutta vain silloin kun varjosi on lyhyempi kuin sinä itse. Siis lyhyen aikaa keskipäivällä, noin kello 10-16 vähintään kädet ja jalat paljaina 30 minuuttia päivittäin.
      http://www.terveysportti.fi/xmedia/duo/duo99587.pdf

    • 50µg

      Solisluun murtuma EI tarvitse mitään kuntoutumista.

      Jälkikontrollia ei tehdä missään murtumissa eikä poikkimenneissä luissa, koska se röntgensäteily ei ole kovin terveellistä.

      4v ei kestä juurikaan mitään kipulääkkeitä.

      Apteekista voi kysyä, mikä sopii.

      • Luudutellaan

        Itselläni meni juurikin 5 tai 6 vuotiaana solisluu poikki ja kyllä minulle särkylääkkeitä syötettiin jäätelön ja vaikka minkä seassa. Nyt on toinen solisluu poikki ja kuvattu neljän kuukauden aikana kolmesti. Neljättä kertaa odottelen, sillä luu ei ole luutunut ja kohta kai päätetään että leikataanko. Eli omalla kohdallani kontrollit kai olivat tarpeellisia, vaikka edistymistä ei ole havaittu. D-vitamiinia olen syönyt, mutta tässä tapauksessa sillä ei ole ollut vaikutusta. Nelivuotiaalla kuitenkin uskoisin parantuvan hyvin ja nopeasti :)


      • terv luusto
        Luudutellaan kirjoitti:

        Itselläni meni juurikin 5 tai 6 vuotiaana solisluu poikki ja kyllä minulle särkylääkkeitä syötettiin jäätelön ja vaikka minkä seassa. Nyt on toinen solisluu poikki ja kuvattu neljän kuukauden aikana kolmesti. Neljättä kertaa odottelen, sillä luu ei ole luutunut ja kohta kai päätetään että leikataanko. Eli omalla kohdallani kontrollit kai olivat tarpeellisia, vaikka edistymistä ei ole havaittu. D-vitamiinia olen syönyt, mutta tässä tapauksessa sillä ei ole ollut vaikutusta. Nelivuotiaalla kuitenkin uskoisin parantuvan hyvin ja nopeasti :)

        Terve luu luutuu kyllä.

        Terve luusto tarvii

        D-vitamiinia 50µg/vrk
        C-vitamiinia
        maitotuotteita KOHTUUDELLA eli korkeintaa lasi maitoo päivässä ja pari siivua juustoa ELI liika maito aiheuttaa osteoporoosia

        Lapsille on omat kipulääkkeensä, jotka lekuri määrää ja apteekisakin jotain tietävät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3587
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2617
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2112
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1912
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe