Putinin suuri erehdys

Ukraina on osoittautumassa Putinin suureksi erehdykseksi. Venäjä menettää suurvaltapisteitään kansainvälisen yhteisön silmissä. Krimin invaasio oli jo alkua suuntaukselle joka on johtamassa umpikujaan. Putin alkaa olla kehäraakki ellei pysty ottamaan tilannetta takapihallaan hallintaan tavalla, joka täyttää kansainvälisen diplomatian pelisääntöjen vaatimukset.

Putinilla on edessään yhä paheneva eristäytyminen. Sellainen ei globaalissa taloudessa ole viisasta politiikkaa.

Läsnäolo Krimillä olisi pitänyt hoitaa toisella tavalla. Invaasiot kuuluvat menneeseen aikaan. Taloudelliset intressit Ukrainassa olisi pittänyt hoitaa toisella tavalla, ei separatistien sotilaallisella tuella. Maailman sympatia venäläisyydelle olisi pitänyt hoitaa toisella tavalla, ei avoimen tökeröllä vääristelypropagandalla.

Putinismi nykymuodossaan ei toimi tämän päivän maailmassa.
2268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

vieläkään vaihtaa johtajaa tai polittista suuntaa ilman katastrofia.

Äänestä

Venäjä voi vielä hetken elää euforian vallassa kuvitellen olevansa suurvalta. Talous menee päivä päivältä pahemmin kuralle ja sitä myöten ylimielinen virne Putinin kasvoilta katoaa. Jos Siperia ei aina opeta, niin markkinatalous opettaa.

Äänestä

Putin kieputtaa Venäjän kansaa mielin määrin. Ihmetyttää suuresti, että Putin sai sotavoiman käyttöluvan Ukrainaa vastaan noin vain - suit sait.

Äänestä

Obaman moka ja tulee lopulta omaan nilkkaan!

Äänestä
  • Totuus alkaa purra venäjäkiimavajakkiinkin. Esitä nyt jotakin venäjäkiimasi tueksi? Ei vain olis kiva olla venäjällä jos älysi ei riitä, ole hiljaa..

    Jokainen täysipäinen tajuaa venäjäkiiman tuhoisuuden!

    Äänestä

miltä tuntuu kusi sukassa. Ensalkuunhan se lämmittää, mutta...

Tuo Venäjän toiminta on nyt vähän samanlaista.

Kannattas vaihtaa sukat, ennenku vilustuu pahemmin.

Äänestä

Venäjää kannattaa nyt tulkita viisaasti. Jos se hylkää kansainvälisen yhteisön ja järjestäytyneeen maailman pelinsäännöt, siitä tulee entistä vaarallisempi ja katkerampi. Ja koska sillä jatkossa tulee menemään huonosti, se syyttää länttä kaikesta ja kahlittu tiedonvälitys saa koko kansakunnan uskomaan samaa harhaa.

Euraasian unioni ei olisi harha, jos perustuisi hyville kauppasuhteille ja rauhanomaiselle rinnakkaiselolle. Mutta jos nähdään yksipuolisesti vaihtoehtona läntiselle olemassaololle ja jos sen kätilönä toimii katkeruus ja kosto, se tulee kohtaloksi tälle planeetalle. Venäjälle siitä silloin tulisi laajennuttu itsemurha, jota ennen se saisi kokea lyhyen ja harhaisen huippuhetkensä, lyhytaikaisen maaiilman herruuden ennen tuhoutumistaan.

Venäjä tarvitsee psykiatria, ei siis pelkästään Putin, vaan koko kansakunta. Nyt sillä on koulukiusatun dynamiikka ja psyyke yrittää kompensoida aavistusta siitä, ettei se olekkaan mahtava suurvalta, vaan ainoastaan pelottava sotilasmahti, joka voi ottaa "omansa" asein, jos ei saa sitä suosiolla.

Äänestä
  • syytä saada Venäjä pidettyä osana kansainvälistä yhteisöä. Tuntuu, että Putin yrittää vängetä asioita väkisin vanhaan kaavaan, jossa on lännen ja idän välillä vastakkaiasettelu.

    Euraasian unionia ei kannata verrata EU:hun. EU on lähtenyt liikkeelle yhteisistä eurooppalaisista arvoista. Euraasian unionilla ei ole mitään muuta yhteistä kuin menneisyys.

    Äänestä

tulee yleensä aivan hyvä kansalainen. Monet on selvinny ja tekevät kovasti duunia yhteiskunnan rakentamiseksi. On työmiestä, taiteilijaa, opettajaa, poliitikkoa, yliopistoihmisiä ym. Mutta kyllä yhteiskunnan yhteiset pelisäännöt on hyväksyttävä.

Joskus siihen tarvitaan psykiatria, eikä prosessi ole helppo.

Äänestä

käsittämättömältä, että Putin kuvittelee voivansa toteuttaa omaa propagandalla höystettyä väkivaltapolitiikkaansa välittämättä kansainvälisen yhteisön tuomiosta.

Euroopan valtiot arvioivat Putinin liikkeitä herkeämättä yhtenäisempänä kuin koskaan. Putinista ei tule enää koskaan hovikelpoista eurooppalaisten silmissä. Kuinka kauan menee, että venäläiset tajuavat tämän ja vaativat linjan tai miehen vaihtamista. Eikös se paljon puhuttu Venäjän keskiluokka vois tehdä jotain.

Ihminen on erehtyväinen.
- myös Putin

Äänestä

luovuttaa Krimi takasin Ukrainalle. Vaatis vaan vahvat oikeudet hallita sotilaspoliittisesti tärkeitä kohteita alueella ja muu siviilialue Ukrainalle demilitarisoituna. Mustameri kuuluisi Venäjän etupiiriin mutta Krimin siviilihallinto ja turismi hoidettais Ukrainan taholta. NATO ei sais tulla Ukrainaan mutta EU:n kanssa Ukraina sais tehdä kauppaa vapaasti. Energiatoimitukset neuvoteltas uusiksi. Ei kai Venäjä mitään menettäisi. Taloudellinen taakka siirtyis länteen mutta sotilaallispoliittinen Mustanmeren hallinta säilyis Venäjällä.

Äänestä

Mitä nää Perseestä revityt Obamantiltut luulee saavuttavansa Putinin haukkumisella? Munaavat törpöt itsensä! Karjalanmänty on yhtä kova, kuin ennekin!

Äänestä
  • harjoittamaa politiikkaa tullaan aina haukkumaan. Se on niin typerää, ettei ole muuta vaihtoehtoa.

    Äänestä

  • Nykyistä Putini kirjoitti:

    harjoittamaa politiikkaa tullaan aina haukkumaan. Se on niin typerää, ettei ole muuta vaihtoehtoa.

    Oletkin aivoton törppö, muiden vietävissä!

    Äänestä

  • sinusta, kirjoitti:

    Oletkin aivoton törppö, muiden vietävissä!

    Totuus alkaa purra venäjäkiimavajakkiinkin. Esitä nyt jotakin venäjäkiimasi tueksi? Ei vain olis kiva olla venäjällä jos älysi ei riitä, ole hiljaa..

    Jokainen täysipäinen tajuaa venäjäkiiman tuhoisuuden!

    Äänestä

Putin ei ymmärrä, että länsimaista mediaa ei voi hallita propagandalla niin kuin Venäjällä. Vapaaseen tiedonvälitykseen kompastuu valheellisen tiedon levittäjä ennenmmin tai myöhemmin. Siitä on paljon esimerkkejä. Putin ei ole poikkeus.

Radikaali käännös Ukrainan politiikassa voisi pelastaa vielä Putinin kasvot. Ilmeisesti hän on kuitenkin niin sidoksissa kotimaan valheisiin ettei muutos ole relevantti vaihtoehto.

Äänestä

Kyllä Venäjä vielä tulee järkiinsä ja Hrustsov - Jeltsin politiikka palaa. Nykyisen jengin houkuttelu- ja voimankäyttöpolitiikalla anastamat vääryydet korjataan ja Krim palautuu sinne, minne se on aikanaan sopimusteitse luovutettu eli Ukrainaan.

Äänestä

kiva olla koulukiusattu / -kiusaaja kusi sukassa. Mutta ei se nyt auta kuin ottaa se lusikka kauniisti käteen. Vaihtaa sukat ja sopia muun porukan kanssa.

Äänestä
  • Suosittelet Obamalle?

    Äänestä

  • näinkö sinä kirjoitti:

    Suosittelet Obamalle?

    on antaa toistaitoisten yrittää hoidella propagandan levitys esim. Suomessa.

    Äänestä

  • Yksi paha erehdys kirjoitti:

    on antaa toistaitoisten yrittää hoidella propagandan levitys esim. Suomessa.

    Kyllä! Nämä pari putinistinatsia ovat surkeita tälläkin palstalla!

    Äänestä

  • Yksi paha erehdys kirjoitti:

    on antaa toistaitoisten yrittää hoidella propagandan levitys esim. Suomessa.

    Onkohan nämä toistaitoiset nyt vähän hiljentyneet?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Free Pussy Riot kirjoitti:

Ukraina on osoittautumassa Putinin suureksi erehdykseksi. Venäjä menettää suurvaltapisteitään kansainvälisen yhteisön silmissä. Krimin invaasio oli jo alkua suuntaukselle joka on johtamassa umpikujaan. Putin alkaa olla kehäraakki ellei pysty ottamaan tilannetta takapihallaan hallintaan tavalla, joka täyttää kansainvälisen diplomatian pelisääntöjen vaatimukset.

Putinilla on edessään yhä paheneva eristäytyminen. Sellainen ei globaalissa taloudessa ole viisasta politiikkaa.

Läsnäolo Krimillä olisi pitänyt hoitaa toisella tavalla. Invaasiot kuuluvat menneeseen aikaan. Taloudelliset intressit Ukrainassa olisi pittänyt hoitaa toisella tavalla, ei separatistien sotilaallisella tuella. Maailman sympatia venäläisyydelle olisi pitänyt hoitaa toisella tavalla, ei avoimen tökeröllä vääristelypropagandalla.

Putinismi nykymuodossaan ei toimi tämän päivän maailmassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu