Tilaatko Satakunnankansaa?

Minulle paperilehti on ollut tärkeä, ja jotenkin ajattelen sen olevan sivistävää kun sellainen tulee. Uutis-lehtien verkkosivuilla kun ei aina näe kaikkea samaa kuin mitä painetussa lehdessä on. (Ellei ole tilannut erikseen verkkolehteä täys-versiona)


Mutta mitä mieltä muut lehdenlukijat ovat Satakunnankansasta nykyään? Minun mielestäni kallis ainakin siihen nähden mitä sieltä lehtien välistä nykyään löytyy.

Löytyykö mielipiteitä?
22373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

*Sivujen välistä, piti siis sanoa.

Äänestä

Tänään löytyi 28 sivua, joista kymmenen oli koko sivun mainosta

Äänestä

Luen työn puolesta. Tilaaja en ole. Sisällöstä puolet mainoksia. Uutiset on leikkaa ja liitä alman muista lehdistä. Mm. Saako hervannan uimahallissa värjätä hiuksia.
Ulkomaan raportteja ei ole ollenkaan. Paikallistoimituksen uutiset käsittelee toimittajan autonpesuharjan valintaa tai pyykinpesu niksejä.
Teikarin kolumnit sekalaista yrmeilyä mistä milloinkin. Behmin jutut käsittämätöntä jokellusta ja jari lampisen täysin joutavaa haaveilua.
Sen jälkeen kun on pekka eronen on haukkunut kaikki illan elokuvat lehden luku alkaa olla lopussa. Loppu osaa on säätiedotusta ja tilastostatiikkaa.

Äänestä

Mainoksia kyllä riittää joo! Mä en asioi päivittäistavarakaupoissa sen mukaan kuka mitäkin mainostaa, joten mainokset tulee skipattua yli.
Selailen kyllä sivut ja otsikot läpi, mutta lähinnä paikallis-uutiset, kiinnostavat/mielenkiintoiset jutut tulee pelkästään luettua kokonaan.
Ehdoton huipennus on kyllä aina mielipide-palstan viestit. Niistä saa useammin paremmat naurut kuin päivän Fingerporista!

Äänestä

Ihan kiva lehti ja viikonloppuisin varsinkin on paljon luettavaa. Tekstaripalsta on parhain ja risti-ilmoitukset. Niitten ja kulttuurisivujen vuoksi tilaan.

Äänestä

Vastaan otsikon kysymykseen. En tilaa satakunnankansaa, en edes asu samassa läänissä Porin kanssa. Kerran käynyt siellä.

Äänestä
  • No saanko kysyä että miksi seuraat sitten Porin keskustelualuetta? :)

    Äänestä

  • old_profile_86600 kirjoitti:

    No saanko kysyä että miksi seuraat sitten Porin keskustelualuetta? :)

    Sen takia, koska rölösaatana oli täällä. Olen aikaisemminkin juossut hänen perässä eräällä toisella palstalla. Sille kävi pieni moka tuossa, mutta ei siitä enempää.

    Hyvää seriffiyttä sinulle! Uskon että palsta pysyy asiallisena ja keskustelu vilkkaana.

    Äänestä

  • Fani. kirjoitti:

    Sen takia, koska rölösaatana oli täällä. Olen aikaisemminkin juossut hänen perässä eräällä toisella palstalla. Sille kävi pieni moka tuossa, mutta ei siitä enempää.

    Hyvää seriffiyttä sinulle! Uskon että palsta pysyy asiallisena ja keskustelu vilkkaana.

    Yllättävän hilajista täällä on. Porissa (lähialueineen) asuu lähes 100 000 ihmistä ja tuntuu, että tällaisena kesäpäivänä täällä saa kirjoitella yksinään.

    Miten voi toisaalta olla, että täällä on niin hiljaista. Jos tasan yksi prosentti porilaisista käyttäisi tätä palstaa aktiivisesti, täällä olisi tuhat kirjoittelijaa.

    Missä ne tuhat palstalaista ovat tällä hetkellä?

    Tähän kysymykseen pitäisi tulla hyvin nopeasti kymmeniä vastauksia, jos täällä on tällä hetkellä edes vaikkapa 20 tai 30 porilaista minun lisäkseni paikalla.

    Äänestä

Minulle tulee vain la-su Satakunnan Kansa. Kyllä sitä kahtena päivävä viikossa jaksaa selailla, mutta joka päivä siihen ei kyllä aika riittäisi.

Äänestä

Ihmettelen, miksi elintarvikkeita täytyy mainostaa niin poskettomasti. Välillä tuntuu siltä, että Satakunnan kansa on S-ryhmän mainoslehtinen, jossa on siteeksi muutakin asiaa.
Kaikki mainoskustannukset ovat tietysti ruuan hinnoissa mukana. Osuuskauppa
voisi jättää turhaa mainontaa vähemmälle ja pudottaa hintojaan. Lidlin tasoon on vielä matkaa. Osuuskaupan tarjoukset ovat normaalihintoja monissa ei-osuustoiminnallisissa liikkeissä.

Äänestä

Lopetin itse sk:n tilaamisen jokin aika sitten juuri noiden mainoksien takia. Niitä kun tulee ilmaiseksikin kotiin harva se päivä.

Mut joo, joskus sekin lehti oli ihan luettava. Meinasi töistä myöhästyä aamuisin kun selasi lehteä.

Äänestä

Mielelläni luin silloin kun oli lehti "kunnon" kokoinen ja jaettiin ajoissa, Tämä pienempi ei kiinnosta ja aloitan työt useimmin ennen kuutta joten lehti ei ole edes saapunut tämä ei ole todellakaan jakajien vika, samat jutut näkee sk24 netistä. Ja lehti on kallis jos haluaa mainoksia lukea:)

Äänestä

No enpä ole tilannut sen jälkeen kun julkaisivat kolarissa kuolleen veljeni nimen uutisessa.

Äänestä

Ei tulisi mieleenikään tilata tuota vihervasurilehteä. Komukauppilankin jutut on ällöttäviä.

Äänestä
  • Kauppilan kolumnit ovat SK:n parasta antia. Viimeinen analyysi elintarvikkeiden hinnan noususta oli viiltävän älykäs ja hyvin perusteltu.

    Muuten Kauppila ei ole mikään komu, vaan sosiaalidemokraatti, joka elää kuin porvari.

    Äänestä

Ovat ilmeisesti lopettaneet Porilainenkin lehden (ex porin sanomat) teonkin, eipä vaan ole ilmestynyt enää juhannuksen jälkeen keskustan alueella ainakaan.


Täysin turha lehtihän tuo Satakunnan kansa on, samat juorut ja sensaatiot haussa kuin saman firman iltalehdelläkin.
Ilman SK:ta pysyy ajantasalla muutoinkin!

Äänestä

Nyt en ole tutkinut, mutta 10 --15 vuotta sitten vertasin Hesaria ja SK:ta. Kun Hesarista en huomioinut Helsingin asunto- automyynti, paikallisuutisia, kolareita, seurakuntaa yms. ja mainoksiaan, jotka eivät pahemmin porilaisia liikuta, niin Satakunnan kansassa oli sama määrä uutissivuja, kuin Hesarissa.
Muistaakseni viikonlopun Hesarissa oli enemmän ulkomaan juttuja, mutta myös hirveän paksulti asunto- ja automyyntipalstoja.
Laskekaapa paljonko paperia keskimäärin säästyisi, jos Hesarin voisi tilata halutessaan ilman joitain näistä kylkiäisiä.

Äänestä

Ei julkaise tekstiviestimielipiteitä tasapuolisesti, vaikka olisi kuinka asiallisesti kirjoitettu. Veloittaa kyllä viestin hinnan. On siis poliittinen lehti, ei kannata tilata.

Äänestä

Mitä sitä tyhjästä maksaa!

Ei sovellu edes perseen pyyhkimiseen!!!

Äänestä

Tilaamatta jää. Syynä uskottavuuden puute journalistiseen laatuun.
Tässä tuore esimerkki:
http://www.satakunnankansa.fi/Kulttuuri/1194919800068/artikkeli/tove jansson syntyi 100 vuotta sitten.html
http://www.aamulehti.fi/Kulttuuri/1194919787427/artikkeli/muumien aidin syntymasta 100 vuotta huomenna.html

Alma Median kustannussäästöohjelman mukaan tehtyjä uutisia eri lehtiin. Tällä kertaa Tove Janssonista, jonka syntymästä tulee 100 vuotta huomenna. Alma Media julkaisi jutun vahingossa päivää liian aikaisin. Aamulehti sentään korjasi virheensä, SK ei ole sitä tähän kellonlyömään mennessä tehnyt, vaikka lukijat huomasivat virheen jo aamulla.

Äänestä

Turhaan mainostaa että maakunnan lehti. Porin sanomat olisi parempi nimi. Aivan sama mitä maakunnassa tapahtuu ,ei maakunnan lehden toimittaja pääse paikalle. Onko säästöä vai mitä. Tilaan nykyään Turun sanomat, siinä sentään lehti kunnon kokoinen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


masaboy kirjoitti:

Minulle paperilehti on ollut tärkeä, ja jotenkin ajattelen sen olevan sivistävää kun sellainen tulee. Uutis-lehtien verkkosivuilla kun ei aina näe kaikkea samaa kuin mitä painetussa lehdessä on. (Ellei ole tilannut erikseen verkkolehteä täys-versiona)


Mutta mitä mieltä muut lehdenlukijat ovat Satakunnankansasta nykyään? Minun mielestäni kallis ainakin siihen nähden mitä sieltä lehtien välistä nykyään löytyy.

Löytyykö mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu