En tykkää Peuhkurista

Hän ei vaikuta miellyttävältä ihmiseltä. Häneltä puuttuu karismaa. Ei pärjää politiikassa. Oli tyhmää mennä telkkariin pilaamaan puolueen mainetta.
17141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Todella järkyttävää katseltavaa oli Peuhkurin käytös. Todennäköisesti hän ei tajua itse lähteä varapuheenjohtajan paikalta mutta sellainen olisi toivottavaa.

Äänestä

Eikös naiset osaa olla petoja toisilleen, vaikka ratsastavatkin kristillisellä kortilla? Tuon Laura Peuhkurin piti tulla oikein telkkariin mättämään lokaa Päivi Räsäsen silmille. Taisi sahata oksaa omilta jaloiltaan, koska Päivi Räsänen on toiminut kristillisten eteen näkyvästi ja viisaasti ja tehnyt Jyrki Kataisen hallituksessa parhaansa. Tähän ei kukaan muukaan kristillisistä pysti ei edes tuo läpän heittäjä Sari Essaiya vai mikä hänen sukunimensä sitten olikaan.

Oikein vakavalla naamalla yritti tuo Peuhkuri selittää jotain, mistä ei oikein saanut kiinni. Aivan turhaa sananhelinää ja akkojen välistä kilpailua ja puoluetovetin syöntiä. Päivi Räsänen on selväsanainen, korkealle koulutettu kristillisdemokraatti ja hänen vertaistaan saa kauan etsiä heidän joukostaan.

Äänestä
  • peuhkuri sahasi omaa oksaansa, ei osanut käyttäytyä.

    Missä oli KDn tapakouluttaja?

    Äänestä

  • Tuo, ettet osaa edes kirjoittaa Essayahin nimeä oikein kertoo jo ettet tunne tapausta riittävästi, eikä kannanotollasi hänen suhteen ole mitään arvoa.

    Äänestä

Kyllä oli selvä ero Räsäsen ja Peuhkurin esiintymisessä. Räsänen on sivistynyt ja periaatteilleen uskollinen ja parasta mitä tällä hetkellä edustamansa puolueen jäsenistöstä löytyy.

Äänestä
  • ... ja juuripa siksi hänet haluttaneet poistuvan näyttämöiltä.
    Voi meitä!

    Äänestä

  • Samaa mieltä

    Äänestä

En tiedä, onko minuun vainoharha iskenyt vai mikä paha, mutta musta tuntuu, että yle oli huhuja kuultuaan väen väkisin halunnut pistää pystyyn tuon keskustelun kuin jonakin tärkeänäkin (tässä vaiheessa ja tv:n suorassa!),
sillä ehkä olemme vuosien saatossa huomanneet, että tämä ylen pahempaan kääntyvä yle kaikessa sortaa ja on kristillisiä arvoja vastaan.
Niinpä kuvioon sopisi, että 'haaa-a nyt saadaan päiviltä vielä kuitenkin pää poikki, jo sitä on yritettykin ja muiltakin huuhaa-väeltä, uskovilta (olen itsekin :)... Otetaanpa hurjan oloinen täti Peuhkuri avuksi, niin saadaan vettä myllyyn ja nuo häiritsevät uskovaiset pois areenoilta.
Minusta tv-ohjelma myös vaikutti hätäisesti kokoon kutsutulta, keskeneräiseltä ja huonosti suunnitellulta.

Ei haukutakaan peuhkuria, vaan katsellaanpa kokonaisuutta, hmmm. Tänään myös IL:ssä jotta sauli ahvenjärvi halluu pj:ksi.

Äänestä

Ei todellakaan kovin kristillistä käytöstä. Tuli surullinen olo, kun kuuntelin Peuhkurin puhetta ja ivallista ilmettä.

Eikö nyt olisi ollut syytä odottaa seuraavaan viralliseen puoluekokoukseen ja katsoa sitten, kenelle äänet klasautuvat.

En ole KD:n jäsen enkä kannattajakaan, mutta sen verran ajattelen kristillisesti, että tuollainen henkilön painostaminen ja takanapäin tehtävät
järjestelyt eivät oikein sovi uskovaisen ihmisen luonteeseen.

Vallan tavoittelu saa ihmisen unohtamaan kristillisen käytöksen.

Ihmettelen myös, jos Sari Esayah suostuu ottamaan vastaan Räsäsen paikkaa tuollaisen kähminnän jälkeen. Eihän sieltä ollut löytynytkään
henkilöä ministerin paikalle.

Ei Peuhkuri sentään niin härski ole, että olisi ehdottanut itseään vakanssiin.

Äänestä
  • Kyse on puolueen tulevaisuudesta ja edusta, ei siitä kuka sitä saa johtaa.

    Äänestä

Räsänen on tottunut esiintyjä, esiintyy ja puhuu työkseen. Osaa olla vakuuttava, vaikka hänellä ei olisi mitään uutta sanottavaakaan.

Olisiko aika kuunnella kenttää?

Saako kentän ääntä tuoda esille millään tavalla?

Äänestä
  • Kumpi edustaa kenttää?

    Äänestä

Täälläkin kuuluu kentän (äänestäjien) ääni

Äänestä

Nyt tuo Päivi Räsäsen syöjätär Peuhkuri on vetänyt Jumalankin tähän soppaan. Kuulema hän on saanut Jumalalta viestin, että puheenjohtaja on pistettävä vaihtoon. Kait se tuo Jumalkin on huolissaan siitä, kun tuo Sari Essaya on nyt rokulissa ja hänelle pitäisi äkkiä löytää töitä? Olispas Jumala yhtä aktiivinen muidenkin työttömien suhteen ja puuttuisi asiaan. Tai sitten olisi tuo Peuhkuri aktiivinen sinne Jumalan suuntaan, että niitä työpaikkoja järjesteltäisiin niille 300 000 työttömälle, joita on syntynyt tämän Jyrki Kataisen hallituksen aikana Krisitllisten myötävaikuttamana.

Äänestä
  • Offtopic: kenelle Jumala kertoo ajatuksensa? Peuhkurille vai kenelle?

    Äänestä

Outoa, perin outoa on nyt tämä. Läikkyykö yli.

Äänestä
  • Samaa minäkin ihmettelen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oi voi kirjoitti:

Hän ei vaikuta miellyttävältä ihmiseltä. Häneltä puuttuu karismaa. Ei pärjää politiikassa. Oli tyhmää mennä telkkariin pilaamaan puolueen mainetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu