Kristillisdemokraateissa kammetaan Päivi Räsästä pois puheenjohtajan pallilta. Päivin kannanotot abortin, eutanasian ja tasa-arvoisen avioliittolain suhteen ovat olleet liian vanhoillisia puolueväen yhä kasvavalle osalle, ja imagoa halutaan muutenkin tuulettaa.
Tulee olemaan mielenkiintoista seurata, millaiseen pakettiin KD ajatuksensa Päivin lähdön jälkeen tulee käärimään. Vastustetaanko homoliittoja vähän fiksummin sanakääntein? Ollaanko abortista vain hiljaa, ja kiinnitetäänkö huomio eutanasiasta jonnekin muualle, esimerkiksi kuolevien kivunlievitykseen ja/tai rukoiluun heidän puolestaan? Jos KD poistaa listaltaan mainitut tavaramerkkinsä, mitä sinne enää jää?
Päivi poistuu - mikä muuttuu?
16
143
Vastaukset
- joo.
Eihän siinä muusta ole kyse kuin siitä, että Päivi on sanonut liian suoraan mitä mieltä kdläiset ovat. Pitää sanoa kiertäen hienosti, että kissa kakkansi rouvan kukkaruukkuun eikä suoraan.
- B. Allentines
Suomeen kaivataan todellinen konservatiivine oikeistolainen puolue. Mitä jää jäljelle jos KD luopuu arvoista? Täytyy arpoa persun, keskustan ja kokoomuksen välisllä riippuen mikä on tärkeintä: arvot vai raha?
- Kyllästynyt
B. Allentines kirjoitti:
Suomeen kaivataan todellinen konservatiivine oikeistolainen puolue. Mitä jää jäljelle jos KD luopuu arvoista? Täytyy arpoa persun, keskustan ja kokoomuksen välisllä riippuen mikä on tärkeintä: arvot vai raha?
Luopuu arvoista? :O Kiva, jos viimein hankkivat jotain arvoja. Tähän saakka on menty arvottomalla syrjinnällä.
B. Allentines kirjoitti:
Suomeen kaivataan todellinen konservatiivine oikeistolainen puolue. Mitä jää jäljelle jos KD luopuu arvoista? Täytyy arpoa persun, keskustan ja kokoomuksen välisllä riippuen mikä on tärkeintä: arvot vai raha?
Onhan meillä Jouko Piho
- Nasse..
Päivi aikanaan pääsi puolueessa pitkälle edustavan ulkonäkönsä ansiosta.
Nyt on aika hoitanut tehtävänsä ja tilalle valitaan merkitävästi nuorempi nainen - ulkonäkönsä perusteella.
Sellainen on uskovaisen "moraali" - hetero mies
Päivi on vieläkin kaunis ja tyylikäs nainen. Ei puolueen johtaminen ole mikään missikisa. Päivi on puhunut asiosta niin että kansakin ymmärtää.Jos niitä asioita aletaan maalaamaan niin ne menee niin laimeaksi että kuka niistä välittää
- ...
Päivi on ajanut liikkuvan poliisin alas, ajanut poliisivoimat ahdinkoon ja antanut hihhuleille luvan rikkoa suomen lakia.
- Nasse..
... kirjoitti:
Päivi on ajanut liikkuvan poliisin alas, ajanut poliisivoimat ahdinkoon ja antanut hihhuleille luvan rikkoa suomen lakia.
Liikkuvan Poliisin alasajo on kyllä hieno asia!
Tilastotkin kiittävät, liikenteessä on tänä vuonna kuollut vähemmän ihmisiä kuin vuosikymmeniin, vastaavasti loukkaantumisten määrä on myös vähentynyt.
Samoin Päivi on tehnyt hyvää työtä valtionkirkkorakenteiden horjuttamisessa.
Mainitsemasi lakiasia on hyvä, tuossa on saateltu kansan tietoisuuten uskisten "moraali"
- näin sen näin
KD:n linja on vaihdellut Bjarne Kalliksen poliittisesta puolueesta Päivi Räsäsen vanhoillisempaan uskonliikkeeseen ja kohta nähtäneen Sari Essayahin vetämä poliittinen puolue, jota Luther-säätiö tai Patmos ei kokoajan konsultoi.
- ---
"Päivi poistuu - mikä muuttuu?"
Veikkaan, että Päivi-oluen myynti romahtaa.- satunnainen ateisti
Kyseinen tuote maksaa n. 6 € / 0,33 pullo. Siinä pitäisi olla Räsäsen kyyneleitä, jotta minä sitä ostaisin useamman kuin yhden maistipullon. No on siinä sentään 8,2 vol% etanolia.
Harvoin olen ollut Päivin kanssa samaa mieltä asioista, mutta sitä silti arvostan että Päivi on poliitikkona uskaltanut selkeästi sanoa kantansa asioihin eikä ole yrittänyt muotoilla kaikesta hajutonta ja mautonta ympäripyöreää höttöä ettei vain karkoittaisi äänestäjiä. Kaikki eivät voi olla liberaalejaperinnekeskustaoikeistolaissosiaalidemokraattejakaan.
- hyväPäivi
Ja Päivi on varmaan saanut enemmän ihmisiä eroamaan kirkosta kuin kukaan muu.
hyväPäivi kirjoitti:
Ja Päivi on varmaan saanut enemmän ihmisiä eroamaan kirkosta kuin kukaan muu.
Sitä täytyy myös arvostaa :)
Kirkko yrittää epätoivoisesti miellyttää vähän kaikkia, uskaltamatta ottaa voimakkaasti kantaa, Päivi sen sijaan on näyttänyt miten koservatiivikristitty Suomessa ajattelee.
Uskaltaisipa joku poliitikko vielä yhtä selkeästi olla eri mieltä kirkon kanssa ja olla nöyristelemättä kirkon takapajuisten ihmisoikeuskäsitysten ja muiden puupäisyyksien edessä.
- siinäpä se
"Päivi poistuu - mikä muuttuu?"
Päivi poistuu virtsatessa. Rakko tyhjenee. - Nasse..
Tässä aiheesta hyvä juttu
http://yle.fi/uutiset/nakokulma_sahkojanis/7333747
Kannattaa myös katsoa kyseinen tv-lähetys, siinä "iristillistä lähimmäisenrakkautta" jaloimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363151Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata822413Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161878Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1951565- 271533
- 771522
- 1091475
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201398Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411391- 801317