Tällainen pikku avaus, ei mielellään mitään mahdottomia tunnepurkauksia, mutta.... kuis menee?
Joella yksi kolmannes keskellä on merkittynä veneväyläksi, niin miten on, jos joen keskellä väylällä ajelee liu ussa, niin pitäiskö väistää joen reunalta kiivaasti oikealta eteen soutavaa veneilijää?
Sikäli tietysti pitää, kuten yleensä liikenteessä, kaikki voitava vaaran ja vahingon välttämiseksi on tehtävä, mutta kun....
..... täällä meillä päin on jollakin soutelijalla tapana kiirehtiä juuri liukuun saadun veneen eteen väylän ulkopuolelta, oikealta kylläkin, ja jos ei sitten venettä hänen tähtensä liu usta pudota, vaan väistää liukuen jommalta kummalta puolen, niin ukko näyttelee pahoja käsimerkkejä kiukkuisena.
Itse ajattelisin, ettei veneväylän ulkopuolelta saisi tunkea väylälle kenenkään eteen, mutta kuinka on? Pelastuslaki kyllä on selvä, eli jos joku alkaa upoamaan, niin apuun pitää mennä, eikä kenenkään päälle tietysti ole tarkoitus ajaa.
Kommentteja odotellessa!
Joella yksi kolmannes keskellä on merkittynä veneväyläksi, niin miten on, jos joen keskellä väylällä ajelee liu ussa, niin pitäiskö väistää joen reunalta kiivaasti oikealta eteen soutavaa veneilijää?
Sikäli tietysti pitää, kuten yleensä liikenteessä, kaikki voitava vaaran ja vahingon välttämiseksi on tehtävä, mutta kun....
..... täällä meillä päin on jollakin soutelijalla tapana kiirehtiä juuri liukuun saadun veneen eteen väylän ulkopuolelta, oikealta kylläkin, ja jos ei sitten venettä hänen tähtensä liu usta pudota, vaan väistää liukuen jommalta kummalta puolen, niin ukko näyttelee pahoja käsimerkkejä kiukkuisena.
Itse ajattelisin, ettei veneväylän ulkopuolelta saisi tunkea väylälle kenenkään eteen, mutta kuinka on? Pelastuslaki kyllä on selvä, eli jos joku alkaa upoamaan, niin apuun pitää mennä, eikä kenenkään päälle tietysti ole tarkoitus ajaa.
Kommentteja odotellessa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olet väärässä
Väylä ei ole mikään "tie" ajoradan tapaan, vaan merkitty alue, jossa on riittävä mitattu syvyys ja säännöt on samat oletetun väylän, mikä se sitten lienee, reunoista riippumatta.
on se kova poika soutamaan!
Tarvitsee väistää, jos onnettomuus uhkaa, tosin molempien täytyy tehdä kaikkensa sen estämiseksi. Soutuvneen pitää pysyä, mikäli mahdollista poissa yli 12m alusten edestä, mutta jos eivät pysy, niin väistää täytyy.
Tilanne ei ole kuitenkaan millään tavalla moottoriveneen ja soutajan välinen koska aivan samalla tavalla soutuvenettä täytyy väistää myös purjeveneen tai nopean purjeveneen täytyy väistää hidasta moottorivenettä.
Jos vaikka ajatellaan 49-veneitä, niin ne menevät parhaimmillaan 24 solmun vauhtia. Siinä ei putputti tai soutuvene pysty väistämään eikä muutkaan purjeveneet.
Mitä sitten tapahtuu, jos soutaja tulee uhalla eteen ja veneuilijä ei väistä, jääkin sitten oikeuden päätettäväksi.
Ai niin tiedän, että tämä on trolli.
Jos veneet ovat tormäyskurssila niin pitää väistää, muuten ei.
Ja moottoreivene väistää nopeaa purjevenettä.
Putputti ei ehdi väistämään 49eria, jolloin 49erin on pakko väistää putputtia koska päälle ei saa ajaa.
Toki putputin pitää tehdä se, minkä voi väsitääkseen, mutta 20 solmun nopeuserolla 49er ei voi noin vain olettaa putputin "lähtevän lentoon" :D
Moottorivene väistää aina purjevenettä. Jos purjevene lähestyy takavalon sektorissa niin se on 'ohittava' ja väistää.
Et olisi saanut tuolla vastauksella pisteitä saaristolaivurikurssin kysymyksestä. Mutta niinhän se on, vanhankin on hyvä joskus kerrata sääntöjä.
Minua jäi vaivaamaan - kerrotko mikä on oikea vastaus? Eihän oppi ole koskaan ojaan kaatanut.
Itse hankittu tieto pysyy paremmin päässä.
Pisteistä viis. mutta kannattaisi opiskella.
13 sääntö
Ohitus
a) Sen estämättä, mitä tämän osaston säännöissä muutoin on määrätty, jokaisen aluksen, joka ohittaa toista alusta, on väistettävä ohitettavaa alusta.
b) Alusta on pidettävä ohittavana aluksena, kun se lähestyy toista alusta jostakin suunnasta enemmän kuin 22,5 astetta tämän poikkiviivan perän puolelta di toisin sanoen on sellaisessa asemassa ohitettavaan alukseen nähden, että se yöllä voisi nähdä ainoastaan tämän perävalon mutta ei sen kumpaakaan sivuvaloa.
c) Jos alus on epävarma siitä, onko se toiseen alukseen nähden ohittava alus, sen on pidettävä itseään ohittavana aluksena ja toimittava sen mukaisesti.
d) Mikään myöhempi muutos näiden kahden aluksen välisessä suuntimassa ei tee ohittavasta aluksesta alusta, joka näiden sääntöjen tarkoittamassa mielessä leikkaa toisen aluksen suunnan, eikä vapauta sitä velvollisuudesta pysytellä erillään ohittamastaan aluksesta ennen kuin se on lopullisesti ohittanut tämän ja selviytynyt siitä.
Sen aluksen toimenpiteet, joka ei ole väistämisvelvollinen
a) 1) Milloin toinen kahdesta aluksesta on velvollinen väistämään, on toisen pidettävä suuntansa ja nopeutensa.
2) Jälkimmäinen alus voi kuitenkin ryhtyä toimenpiteisiin yhteentörmäämisen välttämiseksi yksinomaan omalla ohjailutoimenpiteellä niin pian kuin on ilmeistä, että väistämisvelvollinen alus ei ryhdy näiden sääntöjen vaatimiin asianmukaisiin toimenpiteisiin.
b) Jos alus, joka on velvollinen pitämään suuntansa ja nopeutensa, huomaa jostakin syystä joutuneensa niin lähelle toista alusta, ettei yhteentörmäämistä voida yksistään väistämisvelvollisen aluksen toimenpiteillä välttää, on myös sen ryhdyttävä sellaisiin toimenpiteisiin, joilla yhteentörmääminen parhaiten voidaan estää.
c) Konealus, joka tilanteessa, jossa alusten suunnat leikkaavat toisensa, ryhtyy tämän säännön a kappaleen 2 kohdan mukaisiin toimenpiteisiin yhteentörmäämisen välttämiseksi toisen konealuksen kanssa, ei saa, mikäli olosuhteet sen sallivat, muuttaa suuntaansa vasemmalle itsestään vasemmalla Puolella olevan aluksen vuoksi.
d) Tämä sääntö ei vapauta väistämisvelvollista alusta sen väistämisvelvollisuudesta.
Mikäs tämä tälläinen arvuuttelija on? Etkö vois edes hieman raottaa salaisuutta niin tietäisin mistä lähteä tietoa etsimään.
se väistää joka pystyy jo maalaisjärki sen sanoo!!
Itselläni oli viime kesänä mielenkiintoinen tilanne. Tulin Lauttasaaren pohjoispuolella Kaskisaaresta päin nopeahkolla moottoriveneellä. Väylän kapeimmalla kohdalla, (ei siltikään mikään kapeikko), näin kirkkoveneen keskellä väylää poikittain. Yritin jo kaukaa arvioida, mihin suuntaan kirkkovene on menossa tai edes kumpi siinä on perän ja kumpi keulan puoli. Ohitin sitten veneen perän puolelta niin kaukaa, kuin vain uskalsin ja olin hiljentänyt vauhdinkin 40solmusta alle 20solmun. Yllätys oli kova, kun huomasin kirkkoveneen soutajien pysähtyneen keskelle väylää nähtävästi syömään eväitä. Vielä enemmän hämmästelin sitä, että joukko naisia näytti keskisormea meille, vaikka väistimme niin kaukaa kyseisen soutupaatin, kuin vain kivien puolesta uskalsimme. Mielestäni aika outoa käytöstä, etenkin kun kyydissämme oli pieniä lapsia ja selvästikään soutuporukalla ei ollut minkäänlaista kokemusta veneilystä. Tuollahan olisi voinut soudella merkattujen väylien ulkopuolellakin tai ainakin toisessa reunassa. Itse pääasiasa purjehdin, eikä minulle tulisi mieleenkään parkkeerata purkkaria poikittain keskelle väylää ruokailun ajaksi.