Sikiön liikkeeet

Missä vaiheessa voi tuntea sikiön liikkeet? Itse olen 10 5. Ekassa raskaudessa tunsin samanlaista kuplintaa mitä nyt mutta en muista raskausviikkoja.Tunteeko uudelleen synnyttäjä helpommin sikiön liikkeet? Minulla taakse kallistunut kohtu ja vatsan nippailut jatkuu. Muut oireet tosin kadonnet.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No et sata varmasti ole tuntenut sikiön liikkeitä! Ehkä parin viikon kuluttua, mutta et vielä. Mahdollisesti ilmaa joka kuplii.. Tottahan se on, että useimmiten uudelleensynnyttäjät tunnistaa liikeet aijemmin kun osaavat erottaa potkut suolistomurinoista kun on jo kokemusta. Mutta noi sun kuplinnat on jotain muuta kun lapsen potkua tms..

Äänestä
  • No mistä sinä tiedät mitä olen tuntenut....todellakin voi olla suolisto mölinää mut todellakin voi olla myös sikiön liikkeitä...vain luoja sen tietää mitä mölinää ollut. Jos sulla noin paha olla että tänne tulet aukomaan noin negatiiviseen sävyyn päätäsi toisten oireista niin suksi kuuseen :)

    Äänestä

  • radio kirjoitti:

    No mistä sinä tiedät mitä olen tuntenut....todellakin voi olla suolisto mölinää mut todellakin voi olla myös sikiön liikkeitä...vain luoja sen tietää mitä mölinää ollut. Jos sulla noin paha olla että tänne tulet aukomaan noin negatiiviseen sävyyn päätäsi toisten oireista niin suksi kuuseen :)

    Hö :D Miksi sitten kysyt, missä vaiheessa voi tuntea sikiön liikkeet, jos ei yo. vastaus, että ehkä parin viikon kuluttua mutta ei vielä, kelpaa sulle? Ja jos kerta tiedät itse, että todellakin voi olla sikiön liikkeitä jo 10 5 viikolla?

    Ja tämä viesti ei ollut ilkeilymielessä kirjoitettu, lähinnä huvittuneena täältä soffalta kommentoin :)

    Äänestä

Kyllä minäkin tunsin ekat liikkeet tässä toisessa raskaudessa samoihin aikoihin kuin aloittaja. Niskapoimu-ultrassa asiaa ihmettelin, että voinko todella noin aikaisin tuntea ja kätilö sanoi, että aivan hyvin on mahdollista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


radio kirjoitti:

Missä vaiheessa voi tuntea sikiön liikkeet? Itse olen 10 5. Ekassa raskaudessa tunsin samanlaista kuplintaa mitä nyt mutta en muista raskausviikkoja.Tunteeko uudelleen synnyttäjä helpommin sikiön liikkeet? Minulla taakse kallistunut kohtu ja vatsan nippailut jatkuu. Muut oireet tosin kadonnet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu