Huollossa väittävät että jäähdytysneste pitäisi vaihtaa 3 vuoden välein. Koskaan en ole vaihtanut. Mitä järkeä suosituksessa on? Paitsi kuppaus? En vaihdattanut.
jäähdytysneste
8
270
Vastaukset
- lue huoltokirjaa
et varmaankaan ymmärtänyt mistä oli puhe. Jäähdytysneste mitataan ja vaihdetaan tarpeen. Kyllä se on joskus vaihdettava.
- KraftDurchFreude
joo, en ymmärtänyt, olen maalta Espoosta ja muutenkin aika hidas. Huollossa ehdottivat vaihtoa, en suostunut. Huollosta tulleessa lippulapussa oli pakkasenkesto jotain -40. Milläköhän mittauksella se huoltotarve määritellään.
- Suoja-aineet kuluvat
Jossain vaiheessa alkaa neste syövyttämään metalliiosia. Isommissa koneissa lisätään syöpymisenestoainetta, mutta pienemmissä vaihdetaan nesteet.
- puhki menee muuten
joo menee muuten pannu puhki ja on hankala sitten paikata :)
- Tuskin puhkeaa
puhki menee muuten kirjoitti:
joo menee muuten pannu puhki ja on hankala sitten paikata :)
Jos koneessa on rautalohko, niin alkaa ruostumaan ja kun tarpeeksi kertyy ruostetta, menee jäähdytin tai lämmityslaitteen kenno tukkoon.
- afafdadf
Jäähdytinneste menettää tehoaan ja sen suojaavat aineosat menettävät myös tehonsa.
Tuo kolmen vuoden välein tehtävät vaihto on liioiteltua, sanoisin että 5-6 vuoden välein riittää. Tosin volvoissahan on remmikone, joten remminvaihdon yhteydessä suurin osa litkuista vaihdetaan (vanhoja liemiä ei laiteta koneeseen takaisin!). - 1+1
Nesteet vaihtuu liiankin usein normaalien jäähdytysjärjestelmän korjaustoimenpiteiden yhteydessä. Ei niitä nesteitä töikseen kannata vaihtaa.
- xcccc
Nesteissä o, inhibiittorit, jotka vanhenevat. Pakkaskeston mittaus ei kerro inhibiittoreiden kuntoa, vaan pelkästään glygolipitoisuuden.
Jotta kennot... ei ala syöpymään on hyvä vaihtaa nesteet määräajoin. 3-5 v. yleensä hyvä vaihtoväli.
Täällä jo joku mainitsikin, niin todella isoihin koneisiin (50-500L) määräajoin tehdä pelkkä inhibiittorin lisäys. Niissäkin on kuitenkin suositeltavaa vaihtaa koko nesteet tietyn välisjoin korrodoivien epäpuhtauksien poistamisen vuoksi.
Eli nesteet vaihtoon mieluiten 3 vuoden välein, viimeistään 5 vuoden välein. Kyseessä ei ole kuppaus vaan aidosti tärkeä huoltotoimenpide, jolla ensisijaisesti estetään kennojen syöpymistä vuotaviksi asti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543188
- 623015
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa492896SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632187
- 562071
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115976Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.124950Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38934