Huollossa väittävät että jäähdytysneste pitäisi vaihtaa 3 vuoden välein. Koskaan en ole vaihtanut. Mitä järkeä suosituksessa on? Paitsi kuppaus? En vaihdattanut.
jäähdytysneste
8
180
Vastaukset
- lue huoltokirjaa
et varmaankaan ymmärtänyt mistä oli puhe. Jäähdytysneste mitataan ja vaihdetaan tarpeen. Kyllä se on joskus vaihdettava.
- KraftDurchFreude
joo, en ymmärtänyt, olen maalta Espoosta ja muutenkin aika hidas. Huollossa ehdottivat vaihtoa, en suostunut. Huollosta tulleessa lippulapussa oli pakkasenkesto jotain -40. Milläköhän mittauksella se huoltotarve määritellään.
- Suoja-aineet kuluvat
Jossain vaiheessa alkaa neste syövyttämään metalliiosia. Isommissa koneissa lisätään syöpymisenestoainetta, mutta pienemmissä vaihdetaan nesteet.
- puhki menee muuten
joo menee muuten pannu puhki ja on hankala sitten paikata :)
- Tuskin puhkeaa
puhki menee muuten kirjoitti:
joo menee muuten pannu puhki ja on hankala sitten paikata :)
Jos koneessa on rautalohko, niin alkaa ruostumaan ja kun tarpeeksi kertyy ruostetta, menee jäähdytin tai lämmityslaitteen kenno tukkoon.
- afafdadf
Jäähdytinneste menettää tehoaan ja sen suojaavat aineosat menettävät myös tehonsa.
Tuo kolmen vuoden välein tehtävät vaihto on liioiteltua, sanoisin että 5-6 vuoden välein riittää. Tosin volvoissahan on remmikone, joten remminvaihdon yhteydessä suurin osa litkuista vaihdetaan (vanhoja liemiä ei laiteta koneeseen takaisin!). - 1+1
Nesteet vaihtuu liiankin usein normaalien jäähdytysjärjestelmän korjaustoimenpiteiden yhteydessä. Ei niitä nesteitä töikseen kannata vaihtaa.
- xcccc
Nesteissä o, inhibiittorit, jotka vanhenevat. Pakkaskeston mittaus ei kerro inhibiittoreiden kuntoa, vaan pelkästään glygolipitoisuuden.
Jotta kennot... ei ala syöpymään on hyvä vaihtaa nesteet määräajoin. 3-5 v. yleensä hyvä vaihtoväli.
Täällä jo joku mainitsikin, niin todella isoihin koneisiin (50-500L) määräajoin tehdä pelkkä inhibiittorin lisäys. Niissäkin on kuitenkin suositeltavaa vaihtaa koko nesteet tietyn välisjoin korrodoivien epäpuhtauksien poistamisen vuoksi.
Eli nesteet vaihtoon mieluiten 3 vuoden välein, viimeistään 5 vuoden välein. Kyseessä ei ole kuppaus vaan aidosti tärkeä huoltotoimenpide, jolla ensisijaisesti estetään kennojen syöpymistä vuotaviksi asti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2026963
- 594612
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s354105- 703209
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161945Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271686- 171660
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401563- 341439
- 1431227