Voiko näin käydä.....?

voiko

Voiko epilepsiakohtaukseen kuolla ihan noin vaan..? Tai siis jos on yksin ja saa kohtauksen niin voiko siihen kuolla? Voiko syynä olla se, ettei ole ottanut lääkkeitä? Olisiko kuoleman voinut jotenkin välttää? :(

2

1110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm

      Epilepsiakohtauksen alkaa kontrolloimattomalla sähkönpurkauksella aivoista mikä yleistyneessä muodossa johtaa kouristeluun ja pitempään kestäessään (yli 5 minuuttia) ns status epilepticus tilaan joka on hengenvaarallinen. Kouristellessa ei tule hengitettyä kunnolla ja lihakset sekä aivot kuluttavat runsaasti happea. Tiedetään että hapenpuute pitempään jatkuessaan saa aikaan palautumattoman muutoksen aivoihin ja periaatteessa aivot lämpimässä ilman happea varttitunnin ajan johtaa aivan varmasti palautumattomiin muutoksiin ellei jopa kuolemaan. Yleensä epileptiset kohtaukset menevät nopeasti ohi mutta vähänkin pitempään (pari minuuttia) kestävät vaativat heti lääkitystä ja sairaalahoitoa. Epilepsiakohtauksen aiheuttavia tekijöitä kannattaa tietysti välttää (kolmivuorotyö, alkoholi ja krapula, väsymys, diskovalot jne) ja huolehtia säännöllisestä lääkityksestä.

      • voiko

        Näin kävi siis kaverilleni...... :'(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      93
      1851
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      113
      961
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe