Panttilainaamo ja "oikea" arvo?

Koruja olisin viemässä ja kiinnostaisi että antavatko he antaa oikean arvon. Vai meneekö se jotenkin alakanttiin. Eli jos minä esim. myisin huuto netin kautta niin olisiko summa isompi siellä? Tai myöhemmin huomaan että tavara oli arvokkaampaa kuin lainasumma. Kuinka kauan he säilyttävät tavaroita?
158369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saat lainaa vain murto-osan pantin arvosta, ja niinhän sen pitää ollakin.

Pantin arvon kun pitää varmasti ja kaikissa tilanteissa (mahdollisten arvon muutosten jälkeen) kattaa sen lainaamasi summan lisäksi maksamatta jättämäsi korot, myyntikustannukset jne.

Jos et tavaraa aio enää tarvita, paremman rahan saat siitä myymällä kuin panttilainaamossa. Panttilainaamo on oikea paikka vain jos aikeesi on maksaa velkasi pois.

Äänestä
  • No höh. Toisaalta enhän minä aikaisemmin panttilainaamoa ole käyttänytkään, joten en tiedä näistä jutuista. Pitää muuttaa taktiikkaa. Minä olen erotellut itseltäni pienen pussillisen koruja, jotka kaikki ovat leimattuja(ja ne ovat liian vanhanaikaisia minun makuuni). Missä minä voisin myydä ne kohtuullisessa ajassa ja niin että jään plussan puolelle? En ole velkaa millekään viralliselle taholle, ainoastaan vanhemmilleni, mutta suhteet ovat alkaneet hieman krakeloitumaan, joten haluan heidät pois elämästäni mahdollisimman nopeasti. Eikä meillä ole edes velkakirjaa, mutta moraalisesti itseäni kohtaan on tärkeää hoitaa asia nopeasti pois.

    Äänestä

  • t kysymys kirjoitti:

    No höh. Toisaalta enhän minä aikaisemmin panttilainaamoa ole käyttänytkään, joten en tiedä näistä jutuista. Pitää muuttaa taktiikkaa. Minä olen erotellut itseltäni pienen pussillisen koruja, jotka kaikki ovat leimattuja(ja ne ovat liian vanhanaikaisia minun makuuni). Missä minä voisin myydä ne kohtuullisessa ajassa ja niin että jään plussan puolelle? En ole velkaa millekään viralliselle taholle, ainoastaan vanhemmilleni, mutta suhteet ovat alkaneet hieman krakeloitumaan, joten haluan heidät pois elämästäni mahdollisimman nopeasti. Eikä meillä ole edes velkakirjaa, mutta moraalisesti itseäni kohtaan on tärkeää hoitaa asia nopeasti pois.

    Esim e-pantti ostaa esineitä, ovat aloittamassa huutokauppapalvelun kts
    https://elombard.com/eraise/, tämä firma ilmeisesti arvostaa myös käsityötä ja designiä. Myös Bukowskilla on nettihuutokauppapalvelu. Helpoimmin saat arvion ehkä menemällä kultaliikkeeseen ja jos esineet ovatantiikkejä tai muuten designia kannatta kysyä antiikkiliikkeestä

    Äänestä

Jos otat panttilainaamosta lainaa, eikä aikomuksenasi ole maksaa sitä takaisin, kyseessä on petos, josta voidaan määrätä sakkoja tai vankeutta. Keskustelupalstoille kirjoitetut viestit todistavat, että teko on suunniteltu etukäteen.

Äänestä
  • Ei tosiaan ole petos. Se pantattu esine on vakuutena. Aivan kuin pankkilainoissakin on vakuus.
    Ei siitä mitään petosta synny.
    Ei pitäisi kirjoittaa luulon pohjalta tuollaisia petosjuttuja tänne.

    Äänestä

  • Panttilainaamossa on juuri se idea ettei sieltä lainaaminen ole petos (ellei siihen sitten liity väärennös). Panttilainaamolle in yhdentekevää maksetaanko laina takaisin vai ei. Siksi pantti

    Äänestä

  • Romukultaa on siis vain kullan määrän mukaan, mutta usein on kysymys käsityöstä ja designistä jolloin korun arvo on paljon korkeampi. Käy sen vuoksi arvuuttamassa ensin jollakin asiantuntijalla.

    Äänestä

  • katinkultaa kirjoitti:

    Romukultaa on siis vain kullan määrän mukaan, mutta usein on kysymys käsityöstä ja designistä jolloin korun arvo on paljon korkeampi. Käy sen vuoksi arvuuttamassa ensin jollakin asiantuntijalla.

    Mihin perustuu kun näkee myytävän puoleen hintaan kultakoruja?
    Designit haihtuvat taivaan tuuliin samalla hetkellä kun koru on ostettu. Sijoitusarvoesineet ei koruina.

    Äänestä

Mitä tavaroita voi viedä panttiin Ottavatko he osakkeita tms. ? Vai pitääkö ne olla kultakelloja tai merkkilaukkuja?

Äänestä

Kaiikki arvotavara käy josta on varmuus että se ei ole varastettua!

Äänestä
  • myy tavarat www.huuto.net ja saat parhaan hinnan

    Äänestä

Kävin panttilainaamossa ja kysyin kultasormuksesta joka maksoi yli 700 euroa ostaessa. Siis arvio oli 50 euroa? En varmana olisi siitä hinnasta mihinkään suostunut.
Sanoin että sormus pysyy sormessa sillä hinnalla. Että kannattaa harkita mitä tekee.
No jos on jotain mitä ei tarvitse niin kannattaa kysyä usealta ostajalta mitä he maksaa?

Äänestä
  • Mikä tuossa nyt oli se ongelma? Panttilainaamon ideahan on se, että omaisuus on siellä velkasi panttina, ja maksat sitten sovitusti velkasi pois ja saat pantin takaisin.

    Ei panttilainaamon idea ole se, että sinne myytäisiin tavaraa käyvällä arvolla. Jos haluat myydä omaisuuttasi, siihen on ihan muut kanavat.

    Äänestä

olen itse vienyt panttiin 200€ arvoiset rayban lasit sain niistä 20€ ja vein myös 20g 14k kaulaketjun josta sain 260€ olen ihan tyytyväinen koska lunastan nuo pois en jätä sinne olen asioisnut aika kauvan saman pantti konttorin kanssa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"tyhmä" kysymys kirjoitti:

Koruja olisin viemässä ja kiinnostaisi että antavatko he antaa oikean arvon. Vai meneekö se jotenkin alakanttiin. Eli jos minä esim. myisin huuto netin kautta niin olisiko summa isompi siellä? Tai myöhemmin huomaan että tavara oli arvokkaampaa kuin lainasumma. Kuinka kauan he säilyttävät tavaroita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu