Koruja olisin viemässä ja kiinnostaisi että antavatko he antaa oikean arvon. Vai meneekö se jotenkin alakanttiin. Eli jos minä esim. myisin huuto netin kautta niin olisiko summa isompi siellä? Tai myöhemmin huomaan että tavara oli arvokkaampaa kuin lainasumma. Kuinka kauan he säilyttävät tavaroita?
Panttilainaamo ja "oikea" arvo?
15
7992
Vastaukset
- viksu vastaus
Saat lainaa vain murto-osan pantin arvosta, ja niinhän sen pitää ollakin.
Pantin arvon kun pitää varmasti ja kaikissa tilanteissa (mahdollisten arvon muutosten jälkeen) kattaa sen lainaamasi summan lisäksi maksamatta jättämäsi korot, myyntikustannukset jne.
Jos et tavaraa aio enää tarvita, paremman rahan saat siitä myymällä kuin panttilainaamossa. Panttilainaamo on oikea paikka vain jos aikeesi on maksaa velkasi pois.- t kysymys
No höh. Toisaalta enhän minä aikaisemmin panttilainaamoa ole käyttänytkään, joten en tiedä näistä jutuista. Pitää muuttaa taktiikkaa. Minä olen erotellut itseltäni pienen pussillisen koruja, jotka kaikki ovat leimattuja(ja ne ovat liian vanhanaikaisia minun makuuni). Missä minä voisin myydä ne kohtuullisessa ajassa ja niin että jään plussan puolelle? En ole velkaa millekään viralliselle taholle, ainoastaan vanhemmilleni, mutta suhteet ovat alkaneet hieman krakeloitumaan, joten haluan heidät pois elämästäni mahdollisimman nopeasti. Eikä meillä ole edes velkakirjaa, mutta moraalisesti itseäni kohtaan on tärkeää hoitaa asia nopeasti pois.
- kissankultaa
t kysymys kirjoitti:
No höh. Toisaalta enhän minä aikaisemmin panttilainaamoa ole käyttänytkään, joten en tiedä näistä jutuista. Pitää muuttaa taktiikkaa. Minä olen erotellut itseltäni pienen pussillisen koruja, jotka kaikki ovat leimattuja(ja ne ovat liian vanhanaikaisia minun makuuni). Missä minä voisin myydä ne kohtuullisessa ajassa ja niin että jään plussan puolelle? En ole velkaa millekään viralliselle taholle, ainoastaan vanhemmilleni, mutta suhteet ovat alkaneet hieman krakeloitumaan, joten haluan heidät pois elämästäni mahdollisimman nopeasti. Eikä meillä ole edes velkakirjaa, mutta moraalisesti itseäni kohtaan on tärkeää hoitaa asia nopeasti pois.
Esim e-pantti ostaa esineitä, ovat aloittamassa huutokauppapalvelun kts
https://elombard.com/eraise/, tämä firma ilmeisesti arvostaa myös käsityötä ja designiä. Myös Bukowskilla on nettihuutokauppapalvelu. Helpoimmin saat arvion ehkä menemällä kultaliikkeeseen ja jos esineet ovatantiikkejä tai muuten designia kannatta kysyä antiikkiliikkeestä
- sfsfsdf
Jos otat panttilainaamosta lainaa, eikä aikomuksenasi ole maksaa sitä takaisin, kyseessä on petos, josta voidaan määrätä sakkoja tai vankeutta. Keskustelupalstoille kirjoitetut viestit todistavat, että teko on suunniteltu etukäteen.
- aa ja oo
Ei tosiaan ole petos. Se pantattu esine on vakuutena. Aivan kuin pankkilainoissakin on vakuus.
Ei siitä mitään petosta synny.
Ei pitäisi kirjoittaa luulon pohjalta tuollaisia petosjuttuja tänne. - KKHS
Panttilainaamossa on juuri se idea ettei sieltä lainaaminen ole petos (ellei siihen sitten liity väärennös). Panttilainaamolle in yhdentekevää maksetaanko laina takaisin vai ei. Siksi pantti
- Kokeile
http://www.kultarahaksi.fi Myös useat kultasepänliikkeet ostavat romukultaa.
- katinkultaa
Romukultaa on siis vain kullan määrän mukaan, mutta usein on kysymys käsityöstä ja designistä jolloin korun arvo on paljon korkeampi. Käy sen vuoksi arvuuttamassa ensin jollakin asiantuntijalla.
- --------
katinkultaa kirjoitti:
Romukultaa on siis vain kullan määrän mukaan, mutta usein on kysymys käsityöstä ja designistä jolloin korun arvo on paljon korkeampi. Käy sen vuoksi arvuuttamassa ensin jollakin asiantuntijalla.
Mihin perustuu kun näkee myytävän puoleen hintaan kultakoruja?
Designit haihtuvat taivaan tuuliin samalla hetkellä kun koru on ostettu. Sijoitusarvoesineet ei koruina.
- Priser 69
Mitä tavaroita voi viedä panttiin Ottavatko he osakkeita tms. ? Vai pitääkö ne olla kultakelloja tai merkkilaukkuja?
- metkong
Kaiikki arvotavara käy josta on varmuus että se ei ole varastettua!
- erki merki
myy tavarat www.huuto.net ja saat parhaan hinnan
- kävimpähän
Kävin panttilainaamossa ja kysyin kultasormuksesta joka maksoi yli 700 euroa ostaessa. Siis arvio oli 50 euroa? En varmana olisi siitä hinnasta mihinkään suostunut.
Sanoin että sormus pysyy sormessa sillä hinnalla. Että kannattaa harkita mitä tekee.
No jos on jotain mitä ei tarvitse niin kannattaa kysyä usealta ostajalta mitä he maksaa?- olet ymmärtänyt väär
Mikä tuossa nyt oli se ongelma? Panttilainaamon ideahan on se, että omaisuus on siellä velkasi panttina, ja maksat sitten sovitusti velkasi pois ja saat pantin takaisin.
Ei panttilainaamon idea ole se, että sinne myytäisiin tavaraa käyvällä arvolla. Jos haluat myydä omaisuuttasi, siihen on ihan muut kanavat.
- Anonyymi
olen itse vienyt panttiin 200€ arvoiset rayban lasit sain niistä 20€ ja vein myös 20g 14k kaulaketjun josta sain 260€ olen ihan tyytyväinen koska lunastan nuo pois en jätä sinne olen asioisnut aika kauvan saman pantti konttorin kanssa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703540Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483463Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463312- 532759
- 322016
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301942- 481676
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401665Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390