Stubb vitsaili Ruotsissa, että " olette varmaan iloisia, kun Suomessa on muumipeikkopääministeri, joka puhuu SUOMENRUOTSIA?".
Nyt se on todistettu korkeimmalta taholta, että suomenruotsi EI ole oikeaa ruotsia!
Nyt se on todistettu korkeimmalta taholta, että suomenruotsi EI ole oikeaa ruotsia!
Vastaukset 33
Vanhimmat
Miten suomenkieliseksi rekisteröitynyt henkilö, jolla on suomenkielinen äiti, on "muumipeikkopääministeri"?
Stubbin edesmennyt äiti "Citte" (Christel) muka suomenkielinen? Älä naurata!
https://www.google.fi/?gws_rd=ssl#q=christel stubb&facrc=_&imgrc=SaIRuu8sj7g5jM:;undefined;http://www.hymy.fi/s/f/editor/images/dod.jpg;http://www.hymy.fi/uutiset/alexander-stubbin-suuri-suru;220;308
Stubb tietää hyvin, että muumiruotsi ei ole oikeaa ruotsia, vaan omituinen murre, jota riikit huonosti ymmärtävät.
Finlandssvenska är lika "rätt svenska " som Sverigesvenska.Dialekter och vissa ord kan vara olika (alldeles som i finska språket ) men annars.
Suurella varmuudella kirjoitatte asioista joista ette selvästi tiedä yhtään mitään.
Suomessa puhuttu ruotsinkieli on yksi versio ruotsinkielestä. Ruotsissa puhutaan ruotisa hyvin eri tavalla Malmössä kuin Luulajassa, Göteporissa kuin Gotlannilla. Gotlannilla, Norlantilla sekä Suomessa puhuttu ruotsinkieli on hyvin lähellä toisiaan. Ja teidän pilkaamanne "muuminruotsi" on hyvin arvostettu Ruotsissa.
Fennosuomi on ihan erilaista kuin mikään kieli maailmassa! Sitä ei ymmärretä maailmassa oikeastaan missään. 5 miljoonan ymmärtäminen ei ole yhtään mitään. Se on kuin pieru Saharassa. Ja tämä on valitettavasti tota.
Ymärrän että kateellisuudella katsotaan kun pärjäämme omalla kielellämme hyvin Ruotsissa ja Norjassa ja suhteellisen hyvinTanskassakin, että islanatilaiset mielummin kuuntelevat suomenruotsia koska se on heillekin selkempi versio ruotsinkielestä. Mutta että sen takia on pakko yrittää vähäksyä suomenruotsin paikka ruotisnkielen kartalla en ymmärrä. En minäkään mene vähäksymään suomenkielen eri ilmaisumuotoja. Vaan henkilö jolla itse on hyvin huono omaakuvaa menee sellasita tekemään
Eipä taida fenno olla tältä planeetalta kotoisin, kun ei ymmärrä, että eri kielissä on eri murteita. Rulotsin kielessä itämurre sattuu olemaan niitä selkeimpiä.
Totuus on, että suomalainen pärjää Ruotsissa paremmin englannilla kuin muumiruotsilla. ja tämä koskee surujakin!
Tämä fakta on svekosuruille yhtä suuri harmitus kuin se, että suruja pidetään Ruotsissa ruotsa puhuvina "finneinä".
Miksi sitten ei koskaan puhuta ymmärtämisvaikeuksista, kun kyse on muista murteista? Skoonen murre poikkeuksena.
Suomessa puhuttu ruotsi pitäisi julistaa omaksi kielekseen. Murre on enemmän tekemisessä suomenkielen kuin Ruotsin ruotsinkielen kanssa.
"Fennosuomi on ihan erilaista kuin mikään kieli maailmassa! Sitä ei ymmärretä maailmassa oikeastaan missään. 5 miljoonan ymmärtäminen ei ole yhtään mitään...."
"Fennosuomi" mitä se on? Suomenkielestä olen kyllä kuullut....
Suomi on kuitenkin eniten täällä Suomessa äidinkielenä puhuttu kieli ( 89%) ja ymmärretty (99%) suurin osa suruitakin puhuu sitä paremmin kuin ruotsia !
Äidinkielellä on lisäksi itseisarvo jota ei voi rahassa mitata. Kysykää vaikka virolaisilta !!
On täyttä puppua että Norjassa ja Tanskassa pärjäisi kouluruotsilla, on kokeiltu.
Yhteinen kieli skandien kesken on englanti. Tätä myös turistit, kuten suomalaiset, puhuvat heidän kanssaan.
Suomessa puhuttavat ruotsin murteet poikkeavat melkoisesti ruotsin puhekielestä, sanovat riikit sen kuulostavan "maalaiselta". Näitä murteita ei lisäksi puhuta Ruotsin alueella lainkaa.
Esimerkikisi "Meän kieltä" eli torniojokilaakson suomea puhutaan sekä Suomessa että Ruotsissa.
Ja fenno uneksii kun ei tiedä eikä ymmärrä mitään. No, ei ole yllättävää!
"Fenno pihalla"
Se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa.
http://kirlah-kielet.blogspot.fi/2007/10/ruotsinruotsia-vai-suomenruotsia.html
Sanon vaan, että Savon murre on ihan oma kielensä. Minä en hyväksy, että minua sanotaan suomalaiseksi. Minä olen savolainen ja sillä siisti. Savo pitää erottaa omaksi itsehallintoalueeksi.
Suomenruotsi julistettava omaksi kielekseen, miksi ihmeessä? En näe siitä olevan mitään hyötyä millekään taholle, EU:llekin se tulisi maksamaan koska kaikki asiakirjat on julkaistava virallisilla kielillä. Latviassa (tai Liettuassa, en muista kumpi se oli) sekä Virossa ruotsinkieliset saisivat sitten myös viralliset kielet koska heidän käyttämänsä ruotsi on esim. suomenruotsista ja vielä enempi riikinruotsista poikkeavaa.
Ihan kaikkea ei kannata vaatia. Tyydytään nyt vain siihen, että saisimme järkeä ja muutoksen aikaan Suomen koululaitoksissa, jotta opintolinjaukset päivitettäisiin ajankohtaisiksi - eihän nykylasten ole ollut pakko lukea Katekismustakaan 1900-lähtien!
Käyn säännöllisesti työmatkoilla Ruotsissa mutta en ole kertaakaan puhunut englantia siellä. Miksi puhuisin edes kun meillä on yhteinen kieli.
Jag har då aldrig hört att någon svenskspråkig finländare skulle använda engelska i Sverige,utom om det finns någon finne i sällskapet...då måste man ju....
Aivan, todistat mainiosti että ruotsi on kehittynyt muualla eikä siten ole kotimainen kieli Suomessa. Ruotsi on kotimainen kieli etelä Ruotsissa. Pohjois Ruotsissa on suomi kotimainen kieli.
"Aivan, todistat mainiosti että ruotsi on kehittynyt muualla eikä siten ole kotimainen kieli Suomessa. Ruotsi on kotimainen kieli etelä Ruotsissa. Pohjois Ruotsissa on suomi kotimainen kieli"
Tarkoittaako tuo myös sitä ettei Yhdysvalloissa ja Australiassa puhuta englantia ja ettei se ole "kotimainen kieli" ko maissa?
Nettisvekot ovat työkyvyttömyyseläkeläisiä, jotka eivät käy työmatkalla missään-
Vain svekosuru on niin typerä, että ei tajua riiikien puhuvan hyvää englantia ja mieluummin kuin muumiruotsia suomalaisten kanssa.
Tarkoittaa. Vääryydellä kieli on tuotu noihin maihin ja vielä järkyttävämmällä historian vääryydellä paikalliset kansat ja kieli on tuhottu.
Ruotsi on vieras kieli joka ei ole juurtunut Suomeen ja siksi se tule täällä säilymään.
Älä projisoi! Puhut fennoista et suruista! Minä en tunne yhtään työtöntä surua. Itse matkustelen paljon, teen sekä työ- että vapaa-ajan matkoja. Enkä ole koskaan puhunut riikkien kanssa muuta kuin ruotsia! Enkä tiedä kenenkään muunkaan surun puhuneen riikkien kanssa muuta kuin ruotsia.
Lopeta tuo päätön höpötys, mikään siitä ei pidä paikkansa!
Riikit rakastavat muumiruotsia! Hämmästyttää itseänikin mutta kuullut sen moneen kertaan ulkomailla käydessäni ja riikkejä tavatessani.
Att göra finlandssvenskan till ett eget språk är ju löjligt. Det är 0,41% som skiljer det från den svenska som man talar i Sverige.
https://svenskaspraket.si.se/for-studerande/artiklar-om-sverige/artikar-om-sprak/finlandssvenska-ar-lattare-att-forsta-an-sverigesvenska/
"Stubb vitsaili Ruotsissa, että " olette varmaan iloisia, kun Suomessa on muumipeikkopääministeri, joka puhuu SUOMENRUOTSIA?".
Nyt se on todistettu korkeimmalta taholta, että suomenruotsi EI ole oikeaa ruotsia!"
Ei se sitä suinkaan tarkoita sitä vaan ettei fenno huonon ruotsi kielen taidon ja puutteellisen ruotsinkielisen kultturin tuntemuksen takia ymmärrä ruotsinkielisten keskinäistä kulttuureihin sidottuja insidejuttuja.
Oikeesti hauska läppä pääministeriltä!
Muumipeikkopääministeri voi hallituksessa puhua suomenruotsia Haglundin, Niinistön Eriksonin kanssa. Kiuru pystyisi harrastamaan seksiä ruotsiksi, mutta budjetin ruotimiseen ei kielitaito riitä. Hyvä esimerkki pääminísteri puhuu ruotsia, muttei voi hyödyntää kielitaitoaan ammattinsa harjoittamiseen. Suomessa ruotsi on turha kieli myös business maailmassa. Nokian entinen eikä nykyinen VD ymmärrä ruotsia eikä aio opiskella. Miksi kukaan muukaan siis opiskelisi.
Presidentti Niinistö puhuu myös huonosti ruotsia, joten siinäkin muumipeikolle jää luu käteen.
Suomenruotsi on varsin nuori ruotsin kielen versio. Se systematisoitiin vasta ensimmäisen maailmansodan jälkeen högsvenskaksi ja vastikään suomenruotsalaisten haltuun tullut Svenska Teatern ryhtyi silloin antamaan esimerkkiä, kuinka suomenruotsia pitäisi puhua. (Aikaisemmin teatteriseurueet olivat lahden takaa.) Erottajan taidelaitoksessa alettiin puhua skillnadskaa, kieltä jota kukaan ei aikaisemmin ollut puhunut.
Suomenruotsalaiset tulevat toimeen Ruotsissa, jossa ruotsista on useita versioita, ja norja ja tanska eivät heidän kertomansa mukaan tuota suuria vaikeuksia. Meille, joille suomenruotsi on koulussa opittu kieli , tilanne on vaikeampi. Monet suomenkieliset ymmärtävät norjaa, tanskaa ja ruotsin vieraampia versioita vain osittain, eivätkä tanskalaiset ja norjalaiset ymmärrä satunnaisen kävijän suomenruotsia, jota puhutaan suomalaisella korostuksella.
Ymmärrän Tukholman ruotsia ja tv-ruotsia paitsi jos lähetys tulee Skånesta. Tanskalaiset pyytävät minua puhumaan englantia tai saksaa, ei tätä suomeksi murrettua sipoolaista. - Suomalaisten kielitaitoa on vuosien varrella nälvitty riittävän paljon - muumiruotsi sen sijaan on herttainen nimitys suomenruotsille, mutta löytyykö Suomen rajojen ulkopuolelta ketään, joka ymmärtäisi helsinkiläisten arkiruotsia?
men om någon talar riktigt stockholmsslang så har andra också svårt att förstå, precis som det är med finsk hesa-slang. den förstår man inte heller i Kuopio.
Så det är ju ingen skillnad
Riikit rakastavat muumiruotsia!!
Världens vackraste språk/dialekt
Posted on 2009-08-28 18:39 | 6 kommentarer
Kärlekensspråk ej inräknat.
Franska?, nej.
Tyska?, nej!
Finska?, NEJ!!!
Vilket språk är då vackrast???
Jo muminspråket, eller jag menar finlandssvenska.
Ser just nu ett program som heter Strömsö på ettan, där pratar några finlandssvenska.
Det får mig att tänka på mina barndomssommrar hema hos mina morföräldrar i södra finland(Hangö, Karis och Ekenäs).
Visst blir ni lugna och avslappnade när ni hör perfekt finlanssvenska a’la Mark Levengood.
http://fgggmf.wordpress.com/2009/08/28/varldens-vackraste-sprak-dialekt/
Sprpket är ju en identitet av människa.tex ri schweiz skrivet man.i högtuska, men detmuntliga är urgammalt tyska. Dvs alemannisch oder swiitzerdyytz. Jag kan svenska, öven rikssvenka o jag änvönder det, mör det behövs.
Finlandssvenska är ett ljusbad för själen skriver Göran Skytte, som har en helt annan version av svenskan.
http://www.svd.se/opinion/ledarsidan/svenska-finland-ett-ljusbad-for-sjalen_4175875.svd
Yksinkertaisen ihmisen kielipaletti ruotsi ja suomenruotsi, näillä eväillä voi jo matkustaa närppesistä kongoon?
Hei ,kielitaistelu oli jo 1800-luvulla ja tulos tiedetään.