Keskustan Mauri Pekkarinen ruoskii Ylen sivuilla ankarasti valtion omistajapolitiikkaa ja nykyisen hallituksen ”hyttysen surinaa”.
Eduskunnan talousvaliokunta vetävä konkariedustaja sanoo, että Suomi on luisumassa Ruotsin alusmaaksi. Hän katsoo, että Stora Enson toimitusjohtajuuden siirtyminen suomalaisilta ruotsalaisille on varoittava esimerkki vallan valumisesta Ruotsiin.
Eduskunnan talousvaliokunta vetävä konkariedustaja sanoo, että Suomi on luisumassa Ruotsin alusmaaksi. Hän katsoo, että Stora Enson toimitusjohtajuuden siirtyminen suomalaisilta ruotsalaisille on varoittava esimerkki vallan valumisesta Ruotsiin.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Mitäs niitä olikaan Sonera Rautaruukki Stora..........
olla jo ulkomaisten lipun alla, Finnair, ajan kysymys, rautatiet työn alla, sähköverkot, apulantateollisuus, onhan noita..
Suomi myynnissä?
muuta..
halvalla hinnalla !
saada, maksetaan koko ajan mm Kreikkan palatseja..
pankkien tappioita !
halpoja..
rikasta poikaa.
Asiaa puhuu, mutta mitä mies teki silloin kun oli itse päättämässä? Lisäksi kepulaisten näpit ovat olleet ratkaisevasti mukana mm. Kreikan laittomassa tukemisessa, ilmastobisneksessä ja muissa koijauksissa. Vähemmälle huomiolle on jäänyt nykyisen puheenjohtajan Sipilän kikkailut maaseudun jätehuollon parissa. Hänen yrityksensä hyötyi eniten laista, joka pakotti ostamaan tuhansien eurojen puhdistusratkaisuja, jotka olivat toimimattomuutensa lisäksi hyödyttömiä.
Pekkarinen on osaava ja ahkera, mutta valitettavasti se yhdistyy poliittiseen kierouteen ja epärehellisyyteen. Laiska ja tyhmä on valtiolle vähemmän vahingollinen kuin ahkera ja epärehellinen.
paskakaivoista, ei niitä olla myymässa mihinkään, laittakaa nyt Vihreidenkin piikkiin jotan, Keskusta ei huolinut niitä edes hallitukseen, siellä ne nyt on, joten maksakaa laskut kiltisti..
näin!
paikkansa..
isänmaallinen talousmies!
osaava sellainen..
Maukka avasi sisäministerinä rajat venäläisille ja virolaisille "voreille" ja huorille, vai et sie muista, no siehä sälli oot.
se taisi olla, äänestettiin oikein asiasta ja keskustan kanta hävisi..
olla EU joka rajat avasi !
Ahon koplan seksikkäin jäsen taas äänessä. Kuka mainitsisi miten "Maukka ja Esa" avasivat rajat aikoinaan itäeurooppalaiselle rikollisuudelle.
Pekkarisen takia itäeurooppalainen rikollisuus vie Suomesta harmaan talouden avulla verotuloina vuosittain lähes miljardi euroa. Aho vauhditti tätä lupaamalla oikein Jeltsinin kehitysyhteistyöhön rahaa. Kysymyshän oli todella Eskon ja Maurin juonesta taata tukijussille oikeus monopolisoidun paskan myymiseen neuvostoajan jälkeisillä kaoottisilla Viron ja Venäjän markkinoilla. Paskat ne siitä kuinka paljon HIV:tä, murhia tai ryöstöjä itäeurooppalaiset levittivät. On kyllä jämptiä porukkaa etenkin tää Ahon kopla. Oppipoika Sipilä menossa vielä pääministeriksi. Ei perkele!
ihan oikealla rahalla, mitä oikein sävellät ?
maksaakin !
Pekkarinen on Suomen kallein mies.
Ahon koplan vakiokavalkaadia. Vielä puuttuu Voittosen siunaama lestadiolaisen lahkon jäsenyys Apollonkadulla.
entä miljardit Kreikkaan ?
vaikka Altian myynti, lypsävä lehmä !
Eikö tuo perkele voi jo häipyä siitä. Eikö saanut jo tarpeeksi pahaa pomonsa Ahon aikana aiheutettua suomalaisille.
Suomen, mistä te oikein saatte noita neronväläyksiä päähänne ?
kovassa vedossa!
raakaa kapitalismia !
kansa kurjaksi, kannatus kasvaa ??????????