Onko kokemuksia?

huolehtivaäiti

Miten nopeasti roaccutan tai isotretinoin actacis voi vaikuttaa luustoon? Esim kasvun pysähtymiseen? Ihotautilääkäri määräsi pojalleni sitä vaikka hän on vasta 15 ja puoli. Nyt menossa ensimmäinen kuukausi ja tullut kaameat selkäkivut?

7

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhdas keho on ilo

      Hei! Roaccutan on valitettavasti hirvittävä myrkky ja rasittaa kasvavan nuoren elimistöä tuntuvasti. Itse parannuin kroonisesta aknesta elimistön puhdistavalla ruokavaliolla, ja sysämeni pohjasta kannustan harkitsemaan täysin terveysriskitöntä aknehoitoa. Omalla kohdallani se tarkoitti kyllä pysyvää puhtaaseen kasviravintoon siirtymistä eli elämäntavat meni uusiksi. Olen ollut kuitenkin tosi kiitollinen muutoksen tuomasta kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista. Jätin kaiken esim. kaiken prosessoidun ruoan, maitotuotteet, viljat, rasvat, eläinproteiinin, kahvin, suolan ja sokerin pois. Eli suurimman osan siitä, mihin olin tottunut ja mitä länsimaalaiset pitää ravintona. Lisäsin (kuumentamattomina!) lehtivihreää, tuoreita luomumarjoja ja -hedelmiä, vihanneksia ja kasvikunnan proteiinilähteitä kuten seesamin- ja auringonkukansiemeniä liotettuina ja idätettyinä. Yli parikymmentä vuotta vaivannut akneni loppui siihen. Akne on eräs elimistön puhdistumismuoto, sillä iho on erityselin, ja syömämme myrkynhän on poistuttava jotakin kautta. Ratkaisu ei siis ole lisää myrkkyjä syömisessä (lääketiede perustuu tähän) vaan elimistön puhdistumisessa ja uudelleen rakentumisessa. Toivon sinulle ja pojallesi parasta jatkoa ja terveyttä

      • turhia lupauksia

        Tuokaan ei sitten kaikilla auta.


      • :))))

        Mene nyt oikeasti jo HELVETTIIN! Huomaatko, mainostat taas tota paska sivua, nyt oon vaan keksinyt uuden tarinan sen mainostukseen. Täällä kysyy 15-vuotiaan pojan äiti roccacutanin yhteyttä piituuskasvuun jne ja sä oot tekemäs täällä pojasta heti pupua. Miten sä vastasit siis aloittajan kysymykseen? Sun yrittämä aivopesu on jo kohta pahempaa, kuin lääke-yhtiöiden harrastama toiminta!

        JOTAIN RAJAA; OOT JO TÖRKEE!

        Ja ALOITTAJALLE. Kannattaa nyt vain seurailla sitä poikaa, että ei tulisi mitään suurempia sivuvaikutuksia. Tuo on todella rankka lääke, mutta ei kannata silti liian huolissaan olla. Tälläisen löysin, jos olisi apua http://www.terve.fi/kysy-asiantuntijalta-anonymous-isotretinoinin-sivuvaikutukset-25-august-2007-1114


    • huolehtivaäiti

      Kiitos vastauksista! Lääkäri ei ole maininnut mitään että voisi kasvu loppua , itse tajusin lukea haittavaikutuksia ja pieni huoli alkoi tulla ja vielä kun on lukenut täältä netistä. Poika pelaa jalkapalloa mikä tuo varmaan ne selkäkivut kun kuurin aikana pitäisi vähentää urheilua. Poika on 170 cm pitkä ja isä on 175 cm niin ei niitä senttejä edes pakolla tule enää hirveästi. Eihän asialle voi tehdä enää mitään?

      • mutsikertaakaks

        Ei toi Roa vaikuttanu ainakaan meidän pojan pituuskasvuun. Yli 180cm kasvoi kuiteski. Olihan tuossa kuurissa paljon kaikkea epämukavaa mukana, mutta akne parani ja poika sai itseluottamuksensa takaisin. :)


    • huolehtivaäiti

      Hyvä kuulla! :) No toivottavasti ei vaikuta meidänkään poikaan!

    • huolehtivaäiti

      Päätimme sitten 1,5 kk jälkeen lopettaa Roan, pojalle tuli myös vähän masennust kuulemma. Toivottavasti nyt yksi akne ja siihen lääke ei vaikuttanut mitenkään suuresti kasvavaan poikaan! Onneksi pojalla tuli jo ala-asteella murrosikä ja on miehistynyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      227
      6457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4532
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4185
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      37
      3677
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3489
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe