Olenko sitten vapaa?

maksannut

Ihanaa! Enään muutamat hassut kuukaudet ja luottotietoni puhdistuvat. Velat on maksettu ja enään yksi merkintä, joka vanhenee piakkoin. Nuoruuden tyhmyydestä ja sinisilmäisyydestä tuli kova hinta maksettua, mutta nyt se piina on päättymässä, vai onko?

Oletteko te, joilla on ulosotossa merkinnät olleet ja pois menneet, saaneet asuntolainaa? Tai lainaa yleinsäkkään? Onko teistä tullut niitä kansalaisia, jotka voivat ostaa luotolla tai maksella asuntoa ja yleinsäkkin toteuttaa haaveita?

Vaikka nyt tietoni puhdistuvatkin, ei silmissäni siinä luottokortit tai osamaksut, ei ollenkaan. Mutta se punainen tupa ja perunamaa, se olisi ihanaa:) Mutta onko se niin, että nyt voin aloittaa kaiken alusta, niin kuin mitään ei olisi koskaan ollutkaan, ainoastaan katkera oppi takataskussa, joka muistuttaa, ettei enään koskaan päästetä asioita samaan jamaan.

4

1069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konenut

      Kaikki on taas on ok, kun luottotiedot ovat kunnossa. Tulee taas ihmisestä "kunniallinen" kansalainen, joka saa asuntolainaa ja voi ostaa luotolla. Saa taas asiallista palvelua ja voi toteuttaa haaveitaan.
      Tämmöistä se elämä on.

      • Myös maksanut

        Miten sitten lainansaantiin vaikuttaa pankkien omat piilorekisterit, joista täälläkin on ollut puhetta? Esim. tilanne jossa maksuhäriön aiheuttanut velka ei ollut itse pankille, vaan Luottokunnalle - se tietohan siis pankille kuitenkin menee. Kokemuksia pls - kertokaa te jotka olette hakeneet lainaa maksuhäiriömermkinnän poistumisen jälkeen! Onnistuiko?


    • kärvistelijä

      Jos sopii kysyä niin minkäs ikäinen oot ja millasia summia sul oli ulosotossa ja millasta palkkaa oot saanu ulosoton aikana ja kuinka kauan olit ulosotossa?
      kun itelläni on jotain n.13000e ja palkkaa saan bruttona 2100-2300e/kk ja mietityttää milloin ite oon vapaa...

      • alkuperäinen

        Iältäni olen nuori, 24-vuotias. Ulosottoon tuli lopulliseksi summaksi 5000€..toisille pieni, minulle suuri summa, jonka maksuun sain tutulta lainaa ja maksoin pois. n. 100-200€:n lyhennykset eivät mielestäni lyhentäneet lainaa nimeksikään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      646
      7936
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2220
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2124
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      1696
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1229
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1218
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1103
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      834
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      751
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      727
    Aihe