Joissakin yrityksissä Parkanossa asiakaspalvelussa työskentelevät naishenkilöt pukeutuvat mauttomasti liian lyhyisiin hameisiin.
Pukeutumisesta asiakaspalvelussa
Jotakin tolkkua
221019
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jos on hyvät sääret, niin mitä niitä peittelemään pitkillä hameilla!?
Kateelliset naiset kotkottaa...
Miehille silmäniloa!
Asiakaspalvelussa pitää pukeutua asiallisesti.Tissit ei saa vilkkua ,eikä liian paljastavia hameita.Bilettäessä on eri juttu jos kroppa kestää.Olen tehnyt saman huomion ja esimiesten tulisi ohjeistaa nuoret ennen töihintuloa.
Kerran oli kassalla nuori nainen jonka sulho ollut ilmeisesti nälkäinen ja naisystävältä kaula syöty...ei ollut mukavaa katsottavaa, kun ei ollut edes yritetty peittää. Kauppa oli Lidl.
Se oli Suarezin tyttöystävä.
LMAOOL
Riippuu vähän tehtävästä mutta kyllä taso pitäisi säilyttää yrityksissä ja noin polvimittainen hame aina olla, juhlissa on eri juttu
Toiset tytöt pukeutuu rippijuhlissaankin vesirajahameeseen. Nuorilla ei ole oikein tajua siitä mikä on soveliasta ja mikä ei.
Totta. Suomessa seurataan maailman trendejä ja brittipissisten bilevaatteet, joita suomalaistytöt ostavat samoista nettikaupoista on nykyisin Suomessa "juhlavaatteet". Mutta sehän kertoo vaan siitä, että Suomessa ei enää ole ns. tasokkaita suku-, kinkeri- ym. juhlia, joissa nuoriso näkisi miten juhliin pukeudutaan asiallisesti ja tyylillä. Pukeutumistrendit ja - mallit tulevat television ja netin välityksellä. Vaikka esim. noi vesirajahameet ovat juuri brittien luokkayhteiskunnan alempien luokkien juttu tai joidenkin Jenkkien mustien hiphoppareiden "beatchien" jutttu... Mutta kyllä nämä (yleensä) Hesan suomibissiksetkin nykyisin noudattavat samaa pukeutumistyyliä, joten mikä ihme toi on enää täällä periferiassakaan ;). Maailma on muuttunut ja muuttuu yhä.
Turhan mauttomat asut kertovat nimenomaan kantajansa ajatuksista ja haluista.
rupes haluttaan täytyykin tulla parkanoon kierteleen .liikkeitä.
Täällä vanha tantta sota-ajan sekudaa! Pääsin keskikoulun jälkeen postiin
huonopalkkaiselle postiruusun pestille. Koulutus ennen asiakaspalvelu-luukkua
oli jämäkkä: Hiukset täytyy olla asialliset eikä saa roikkua silmillä, asu täytyy
olla asiallinen siis ei minihameita, kynnet ei saa olla veripunaisessa kynsilakassa, kaikille asiakkaille on oltava ystävällinen ja asiallinen, ja jos olet
tanssinut aamuviiteen saakka , niin TÖISSÄ EI SAA HAUKOTELLA!
Oi niitä aikoja---- olkaa nyt edes asiallisesti puettuja palveluammateissa!!!
Joskus kyllä näkee sellaisia asiakaspalvelijoita vaate- ja kenkäkaupoissa, että myyjän tissit alkaa kiinnostamaan enempi kuin vaatteet ja kengät.
Taitaa olle muissakin palvelutehtävissä kuin vaan kaupoissa tissien vilauttelijoita.Äiti olisi nuorelle tytölle joka on ensimmäisissä työpaikoissaan paras neuvoja.Nätti voi olla muutenkin.
Mitäköhän perheelliset äidit meinaa käyttäessään töissä vesirajaminihametta ja esitellessään tissejään? Mikä tarkoituksena?
Ei tarvi olla äiti-nuorella neitosella tissit vilkku tietyssä rahalaitoksessa.Missä lie tytön äiti.
OP?
Kyllä vanhempien tai esimiesten pitäisi puuttua mauttomuuksiin.
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/07/04/ala-mene-ainakaan-nain-toihin/20119302/139
Kyllä pomojen olisi syytä puuttua tähän pukeutumiseen. Ei se ole mukava asioida kun täti esittelee tissejään ja sääriään.
Naaman ilmekin on osa pukeutumista! Siinä osalla paljon toivomisen varaa mm. Halpiksessa.
Joo Halpiksessa on kyllä harvinaisen paljon töykeitä myyjiä. Tympeän näkösenä täytetään hyllyjä. Siä on varmaanki tosi huono työilmapiiri ja se näkyy naamasta. Kukaan ei jaksa teeskennellä ja hymyillä väkisin jos on koko ajan paha olla. Ei täälä oo pakko käydä kaupois jos asiakas on kaupois vaan välttämätön paha. Tääältä pääsee muualle ostoksille.
Siinä pakissa, jonka logossa on oranssia, on kieltämättä välillä vähän lyhyet helmat tyttösillä. Samaten joskus Kelassa asioidessani kiinnitin huomiota virkailijan mielestäni turhan tällättyyn ulkomuotoon, mutta siitä on jo useampi vuosi aikaa.
Halpa-Hallista olen samaa mieltä kuin "Rahat Tampereelle". Siellä ei paljon hymy vilahtele varsinkaan naispuolisten kasvoilla. Pari nuorta miestä on joskus kassalla ollut (harjoittelijoita?), jotka ovat asiakaspalvelun taitaneet. Toinen, missä kassat on aina naamat norsunv...lla, paria poikkeusta lukuunottamatta, on K-market.